Mity skandynawskie

Kącik miłośników mitologii.

Postprzez Gnom » 20 lut 2005, 16:56

Ja akuratnie posiadam w PDF'ach Poetic Edda i Prose Edda - jednak w języku angielskim (raczej nie jest to prosta współczesna angielszczyzna :wink: )

Sam posiadam książkę "Wierzenia Dawnej Europy i Bliskiego Wshodu" (autora nei pamiętam a jakoś nie mogę znaleźć tej ksiżki na regale). Jest tam co nieco na temat mitologi Germańskiej.


Pozdrawiam,
Gnom
There is no happiness without slavery. Slavery is the key to happiness.
Obrazek
Avatar użytkownika
Gnom
 
Posty: 302
Dołączył: 17 lut 2005, 08:43
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez Balduran De'Arnise » 20 lut 2005, 17:16

Cóż ja wiem tak ogólnie jak wyglądało stworzenie świata wg. Wikingów i powiązania między Śródziemiem a mitami Nordyckimi :roll:
Dołącz do kultystów Zła!

[url=http://www.baldurandearnise.deviantart.com]Am i deviant?[/url]
Avatar użytkownika
Balduran De'Arnise
 
Posty: 1518
Dołączył: 28 sty 2005, 15:52
Lokalizacja: Forteca Żalu

Postprzez Wiedźma » 20 lut 2005, 19:04

"Eddę poetycką" czytałamwprawdzie, ale, niestety, tylko we fragmentach.
"Lecz czemu jesteś samotny? I czemu nie zbiegło z Tobą całe piekło? Czyżby ból ich był mniejszy, mniej godny ucieczki? Lub mniej odporny jesteś niźli oni?"

Pamiętaj: każdy popełniony błąd ortograficzny zwiększa prawdopodobieństwo wiedźmofobii!
Avatar użytkownika
Wiedźma
 
Posty: 5475
Dołączył: 27 cze 2004, 19:52
Lokalizacja: Inferno / Kraków /

Postprzez Fraa » 23 lut 2005, 00:50

Wiedźma napisał(a):Raczej chodzi o Celtów, Wikingów itp.

Mitologię Celtów zalicza się do skandynawskiej? :| No mniejsza o większość.

W każdym razie co do celtyckiej mitologii, to problem polega na tym, że przez wiele wieków była przekazywana z pokolenia na pokolenia ustnie, a pisma Celtowie niemal nie używali. Mity spisali o wiele później. Natomiast można coś-niecoś wywlec, trochę z wykopalisk, no i - niestety - ze źródeł rzymskich... no ale wiadomo, Rzymianie nie byli szczególnie obiektywni. ;)

Polecam "Mitologię Celtów" Jerzego Gąssowskiego - dobra jako podstawa, a później można się skupić na poszerzaniu i korygowaniu wiedzy z tej lektury zaczerpniętej. :)
Trochę wyjaśnia też książka "Celtowie" Juliette Wood, ale tylko w ramach ciekawostki - jest raczej ładna, niż bogata w treść. ;)
Była kiedyś taka stronka www.shee-eire.com - po angielsku, ale dużo można było z niej wynieść informacji. Tylko coś nie działa ostatnimi czasy... :/

W razie jakichś konkretnych pytań, służę pomocą. ;) Mitologia celtycka to moja mania. :D
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Avatar użytkownika
Fraa
 
Posty: 1443
Dołączył: 22 lut 2005, 18:07
Lokalizacja: A stamtąd! <machnięcie ręką>

Postprzez Logan » 23 lut 2005, 01:03

Mitologia celtycka ma wiele wspólnego ze skandynawską. Nie wiem kto od kogo - wybaczcie za wyrażenie - "zrzynał", ale oni mieli prawie tych samych bogów, conajwyżej się trochę inaczej nazywali.
Czytałem mitologię Celtów, ale nie pamiętam jakiego była autorstwa - taka niewielka książeczka, czarna, z niewielkim rysuneczkiem... . Jest cała seri różnych mitologii z tego wydawnictwa. Kiedyś żywo interesowałem się kulturą Celtów, a w szczególności Runami.
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Avatar użytkownika
Logan
 
Posty: 3094
Dołączył: 3 lis 2004, 21:38
Lokalizacja: Fenris / Warszawa

Postprzez Balduran De'Arnise » 23 lut 2005, 08:26

Logan napisał(a):Mitologia celtycka ma wiele wspólnego ze skandynawską. Nie wiem kto od kogo - wybaczcie za wyrażenie - "zrzynał", ale oni mieli prawie tych samych bogów, conajwyżej się trochę inaczej nazywali.

Nie ma sprawy, to tak jak z mitami Greckimi i Rzymskimi :P
Kiedyś żywo interesowałem się kulturą Celtów, a w szczególności Runami.

A ja dalej to robię, ba nawet sobie bazgrzę runami po różnych powierzchniach 8)
Dołącz do kultystów Zła!

[url=http://www.baldurandearnise.deviantart.com]Am i deviant?[/url]
Avatar użytkownika
Balduran De'Arnise
 
Posty: 1518
Dołączył: 28 sty 2005, 15:52
Lokalizacja: Forteca Żalu

Postprzez wendrowycz » 23 lut 2005, 11:06

Logan napisał(a):Mitologia celtycka ma wiele wspólnego ze skandynawską. Nie wiem kto od kogo - wybaczcie za wyrażenie - "zrzynał", ale oni mieli prawie tych samych bogów, conajwyżej się trochę inaczej nazywali.


IMO nie sadzę aby dało znaleźć się dużo podobieństw pomiedzy obiema mitologami, a w kazdym razie nie więcej niż pomiedzy dwiema dowolnymi mitologiami ludów indoeuropejskich. Bogowie wcale nie są tacy sami. Mozna znaleźć bogów pełniących takie same, lub podobne, funkcje, lecz nie świadczy to wcale o zapożyczeniach.

Logan napisał(a):Kiedyś żywo interesowałem się kulturą Celtów, a w szczególności Runami.


Runy były pismem germańskim, a nie celtyckim. Jedynym znanym mi pismem stworzonym przez Celtów było pismo oghamiczne, stosowane przez Irlandczyków.

Fafarafa_Fraa_vel_Farara napisał(a):W każdym razie co do celtyckiej mitologii, to problem polega na tym, że przez wiele wieków była przekazywana z pokolenia na pokolenia ustnie, a pisma Celtowie niemal nie używali. Mity spisali o wiele później. Natomiast można coś-niecoś wywlec, trochę z wykopalisk, no i - niestety - ze źródeł rzymskich... no ale wiadomo, Rzymianie nie byli szczególnie obiektywni.


Mity Celtów kontynentalnych praktycznie nie zachowały się. Praktycznie znamy jedynie imiona bogów zachowane na pomnikach i w źródłach rzymskich. O wiele lepiej znane są mity i lelgendy irlandzkie, z których najstarsze zostały spisane gdzieś w VIII wieku (albo nawet wcześniej) oraz walijskie (znane głównie za pośrednictwe opowieści Mabinogionu), które zostały spisane ok. Xi wieku).
Avatar użytkownika
wendrowycz
 
Posty: 89
Dołączył: 19 kwi 2004, 18:02
Lokalizacja: Caerdydd, Cymru

Postprzez Fraa » 23 lut 2005, 11:43

Logan napisał(a):Czytałem mitologię Celtów, ale nie pamiętam jakiego była autorstwa - taka niewielka książeczka, czarna, z niewielkim rysuneczkiem... . Jest cała seri różnych mitologii z tego wydawnictwa.

Tak, to ta Gąssowskiego. Mam z tej serii jeszcze grecko-rzymską i mezopotamską. :)

wendrowycz napisał(a):Runy były pismem germańskim, a nie celtyckim. Jedynym znanym mi pismem stworzonym przez Celtów było pismo oghamiczne, stosowane przez Irlandczyków.

Ogam było zresztą jedynie pismem sakralnym. Aczkolwiek znaleziono pewne podobieństwa między pismem ogamicznym, a runami, istnieją też zabytki piśmiennictwa o treściach utrwalonych zarówno w alfabecie ogamicznym, jak i w furtharku, co wskazuje na kontakty Wikingów z Celtami. :)

Przypomniały mi się też takie strony, jak:
www.mojairlandia.pl
www.mitologie.prv.pl
www.celtowie.prv.pl

Nie wiem czy jeszcze wszystkie istnieją. :P Poza tym, wiadomo jak jest z informacjami z netu - do większości trzeba podchodzić z dystansem... ;)
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Avatar użytkownika
Fraa
 
Posty: 1443
Dołączył: 22 lut 2005, 18:07
Lokalizacja: A stamtąd! <machnięcie ręką>

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mitologia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 0 gości

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 cze 2019, 10:37 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron