Najgorsze książki

Fantasy, Science-Fiction, Horrory i inne.

Re: Najgorsze książki

Postprzez naimad » 3 lut 2013, 01:08

Wprawdzie książka, o której chcę wspomnieć może nie należy do najgorszych jakie w życiu czytałem, jednak jest niezwykle rozczarowująca jeśli wziąć pod uwagę nazwisko autora. Mam na myśli "Rooka" Grahama Mastertona. Brytyjski pisarz choć nigdy nie tworzył literatury najwyższych lotów, to jego książki sprawdzały się świetnie w roli czytadeł. W przypadku "Rooka" (który jest zresztą pierwszym tomem większego cyklu) nawet tego nie można powiedzieć. Papierowe postaci, oraz naciągana i mocno przewidywalna fabuła sprawiają, że przebrnięcie przez tę cienką (ok. 160 stron) książeczkę wcale do prostych i przyjemnych nie należy.
Kto zna Mastertona ten wie, że autor upodobał sobie osadzanie fabuł swoich powieści w kontekstach różnorakich mitologii i wierzeń. Tym razem jest podobnie - na warsztat poszło voodoo. Jednak nawet dla entuzjastów tego tematu książka będzie raczej mordęgą niż przyjemnością. nie umniejszając w niczym osobie Mastertona, bo każdemu może zdarzyć się wypadek przy pracy - "Rook" wypada naprawdę mizernie.
www.bezkompleksow.com.pl Energia. Pasja. Polska.
naimad

Postprzez Jezebel » 13 lut 2013, 11:03

Nad Coelho rozwodzić się nie będę, bo to oczywista oczywistość, ale kiedyś, próbując pojąć jego fenomen, przeczytałam ze 4 książki... To było straszne.
Do swoich osobistych mistrzów banału zaliczam też Érica-Emmanuela Schmitta i de Saint-Exupéry'ego, za 'Małego Księcia'. Już w podstawówce miałam ochotę tłuc łbem w ławkę nad rzekomą głębią tej książki.

Clive Barker - 'Historia pana B.'
Ojesuu, co za bełkot! Książka bardzo chciała być czymś więcej, niż jest w rzeczywistości, ale nie wyszło. Myślałam, że nie dobrnę do końca i rzeczywiście ją spalę, skoro tak ładnie prosi. Makabra, przewrotność, groza? Wolne żarty -_-

Aleksander Rudazow - 'Arcymag'
Ktoś tu bardzo chciał być Lovecraftem. I bardzo mu się to nie udało.

Graham Masterton - 'Kostnica'
Zawiązanie fabuły całkiem klimaciarskie, ale punk kulminacyjny... Na samo wspomnienie mi gorzej. To było moje pierwsze i ostatnie spotkanie z Mastertonem.

Jakub Ćwiek - 'Liżąc ostrze'
Ja się pytam, o czym właściwie była ta książka i co autor chciał osiągnąć?

Paweł Kornew - 'Sopel'
Post-apo, atomowa zima, wszystko fajnie, tylko czemu tu się KOMPLETNIE nic nie dzieje? -_-

Andriej Łazarczuk - 'Sturmvogel'
Jedna wielka encyklopedyczna definicja przerostu formy nad treścią. Jeśli to w ogóle ma w sobie cokolwiek, co można nazwać treścią.

Dmitry Glukhovsky - 'Metro 2034'
A miało być tak pięknie... Nie żebym uważała 'Metro 2033' za książkę wybitną, ale jej kontynuacja to całkowicie spudłowany strzał.

Ostatnimi czasy bardzo się też zawiodłam na Glenie Cooku (po lekturze 'Okrutnego wiatru' czułam się, jakby mnie ktoś przeżuł i wypluł) i Stevenie Eriksonie (prawie 600 stron opowieści o przygodach papierowych ludzików... Nie wiem, czy chcę więcej).
life. is a state. of mind.

Obrazek
Jezebel

Postprzez morfin » 13 lut 2013, 14:35

Rzekoma głębia "Małego Księcia"... hmm... :)
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez Jezebel » 13 lut 2013, 15:19

Tak, treści uniwersalne i ponadczasowe, słyszałam to już milion razy. Jeśli kogoś to przekonuje - świetnie. Mnie nie bardzo, ani teraz, ani te kilkanaście lat temu, kiedy 'Małego Księcia' poznawałam :) Nie żeby sam w sobie był jakoś szczególnie zły - ot, historyjka z przesłaniem, dość prostym i jasnym. Nie ogarniam za to jej niesamowitego fenomenu, a postawa zwolenników ('och, na pewno nie zrozumiałaś!') zdołała mnie skutecznie zniechęcić do samej książki i nadbudować nieprzyjemne skojarzenia.

Obrazek
Jezebel

Postprzez Fraa » 13 lut 2013, 16:36

Khem, same here! ;) Nie lubię "Małego Księcia", choć jestem w tym dość osamotniona. :cry:
No, ale mimo wszystko nie nazwałabym tego aż tak, w sensie że najgorszą książką... Jest jednak wiele, wieeele gorszych. :D
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez Jezebel » 13 lut 2013, 16:44

Może i rzeczywiście się zapędziłam. Ale przy tym Coelho jakoś tak mi samo przyszło na myśl xD

(My goth, zero instynktu samozachowawczego... :D)

Obrazek
Jezebel

Postprzez Fraa » 13 lut 2013, 16:51

Coelho przeczytałam... chyba pół książki. xD Próbowałam "Alchemika", ale zabijcie mnie - nie dałam rady. :lol:
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez Jezebel » 13 lut 2013, 17:08

Ja przebrnęłam przez 4 tylko dlatego, że mój ówczesny (mowa o czasach gimnazjalnych :D) obiekt westchnień się tym zachwycał. To było nieporozumienie. Podobnie zresztą, jak rzeczony osobnik, prawdę mówiąc :D
Najgorzej wspominam chyba książkę 'Demon i panna Prym', po same brzegi pełną pozłacanych myśli, za to kompletnie pozbawioną fabuły, akcji, czegokolwiek, co pchałoby ją do przodu.

Obrazek
Jezebel

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki