Czy powstanie kiedyś inteligentna maszyna?

Technika która nie wiadomo co ma przypominać.

Postprzez 5ukkub » 27 gru 2008, 23:37

Według mnie powstanie takiej maszyny jest baaaardzo prawdopodobne.
Przyczynkiem do budowy AI może być na przykład pęd po wiedzę, chęć zapewnienia ludzkości "idealnego pracownika" który wykonywałby wszystkie prace.
Jest też możliwość powstania takiej inteligencji bez ingerencji człowieka, np. AI mogłoby w jakiś sposób wyewoluować z internetu (wiem, że to dziwne ale kto wie? )
5ukkub
 
Posty: 89
Dołączył: 11 lip 2007, 12:33

Re: Czy powstanie kiedyś inteligentna maszyna?

Postprzez Madalena » 13 maja 2010, 12:07

Także pozwolę sobie odświeżyć.

Przeczytałam pobieżnie cały wątek i nie widzę tu odwołania do już istniejących badań.
Wystarczy choćby wspomnieć test Turinga przeprowadzony w latach 60' oraz jego projekt "Eliza"

Według niektórych opinii, o inteligentnym komputerze będzie można mówić dopiero wtedy, gdy 6 niezależnych specjalistów nie będzie mogło wykryć czy rozmawia z człowiekiem czy z maszyną.
I have ways to make you talk,
but you have nothing interesting to say
Avatar użytkownika
Madalena
 
Posty: 137
Dołączył: 19 kwi 2010, 21:11
Lokalizacja: cholerna Warszawa

Re: Czy powstanie kiedyś inteligentna maszyna?

Postprzez KluchA » 14 maja 2010, 12:14

O co chodziło w tym teście i projekcie?
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
Avatar użytkownika
KluchA
 
Posty: 664
Dołączył: 19 lis 2005, 19:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy powstanie kiedyś inteligentna maszyna?

Postprzez Madalena » 14 maja 2010, 12:28

Ech...Google twoim przyjacielem.

Ale tak w skrócie.

Alan Turing w 1950 roku napisał program do konwersacji o nazwie ELIZA. Turing był zwolennikiem koncepcji, że maszyny potrafią myśleć. Jego projekt zakładał, że jeśli maszyna wystarczająco wiele razy będzie w stanie oszukać człowieka (tzw. sędziego) i nie będzie on wiedział z kim rozmawia (z maszyną czy żywa istota) to znaczy, że jest "myśląca".

Do dziś żaden komputer nie przeszedł testu, który zmodyfikowali po samobójczej śmierci Turinga kontynuatorzy jego idei.

Ciekawym tematem jest jeszcze tzw. efekt Elizy, ale tu już odsyłam do źródła.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Elizy
I have ways to make you talk,
but you have nothing interesting to say
Avatar użytkownika
Madalena
 
Posty: 137
Dołączył: 19 kwi 2010, 21:11
Lokalizacja: cholerna Warszawa

Re: Czy powstanie kiedyś inteligentna maszyna?

Postprzez Galathar » 14 maja 2010, 22:20

Test Turinga to nie jedyna taka koncepcja i nie jedyny warunek stwierdzenia iż powstała inteligentna maszyna... a właśnie :> Nie "Turninga" a "Turinga" - literówka oczywiście Ci się wdarła, ale trzeba ją sprostować :)
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Avatar użytkownika
Galathar
 
Posty: 2227
Dołączył: 25 kwi 2006, 19:28

Re: Czy powstanie kiedyś inteligentna maszyna?

Postprzez KluchA » 15 maja 2010, 09:53

Pytałem ze względu na to, aby opis testu pojawił się w dyskusji, a ponad to, rzecz tłumaczona słowami innego człowieka jest często lepsza od surowej regułki znalezionej w sieci :P

Ogólnie rzecz biorąc podtrzymuje swoje zdanie, na razie nie ma potrzeby tworzenia inteligentnej maszyny. Przynajmniej nie do codziennych zastosowań.

Co do samej sztucznej inteligencji - stworzenie jej w systemach cyfrowych jest bardzo trudne - wymaga ogromnej bazy danych oraz ogromnej mocy obliczeniowej. Poza tym, taka "inteligencja" jedynie udaje świadomą istotę. Jedyna inteligencja jaką znamy jest analogowa, a nie cyfrowa. Także, wydaje mi się, iż duży przełom w tworzeniu AI będzie miał miejsce wtedy, gdy człowiek stworzy komputer analogowy, opierający się na czymś innym niż zera i jedynki.

Zresztą prace nad automatem rozumiejącym język naturalny (czyli język zbliżony do języków ludzkich) mają miejsce w trzech miejscach na świecie i patrząc na historię teorii automatów - można się spodziewać jakiegoś ciekawego odkrycia w niedługim czasie.

A wy jak myślicie? Inteligencja tylko analogowa, czy człowiek stworzy kiedyś cyfrową? (A może już taka istnieje?)
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
Avatar użytkownika
KluchA
 
Posty: 664
Dołączył: 19 lis 2005, 19:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy powstanie kiedyś inteligentna maszyna?

Postprzez Wiedźma » 20 maja 2010, 15:14

Madalena napisał(a):Alan Turing w 1950 roku napisał program do konwersacji o nazwie ELIZA.

Kłamstwo. O ile mnie pamięć nie myli (co jest możliwe, ale mało prawdopodobne :P), program ten został napisany przez Weizenbauma, w dodatku kilkanaście lat później. W 1950 powstał pierwotny test Turinga, który ze wspomnianym programem nie miał jeszcze nic wspólnego.

Turinga był zwolennikiem koncepcji, że maszyny potrafią myśleć.

To także nie jest prawda. Turing rzeczywiście niejako marzył o dowiedzeniu, że maszyny mogą myśleć. Jednak sama istota i źródło jego koncepcji pochodziło od teorii języków. Turing zakładał, że skoro maszyny radzą sobie z różnymi językami formalnymi, to być może da się to przenieść na grunt języków naturalnych, typowo ludzkich. Z tego dopiero pośrednio wywodził fakt ich zdolności do myślenia.

Jego projekt zakładał, że jeśli maszyna wystarczająco wiele razy będzie w stanie oszukać człowieka (tzw. sędziego) i nie będzie on wiedział z kim rozmawia (z maszyną czy żywa istota) to znaczy, że jest "myśląca".

Jednak ważne w tym teście było to, iż wspomniany sędzia wiedział, iż wśród jego rozmówców jest maszyna i starał się ją wskazać. Inaczej było w przypadku ELIZY, gdzie rozmówcy nie wiedzieli, iż rozmawiają z komputerem.

KluchA napisał(a):Ogólnie rzecz biorąc podtrzymuje swoje zdanie, na razie nie ma potrzeby tworzenia inteligentnej maszyny.

Zgadzam się, ale z drugiej strony taka koncepcja zawiera w sobie ogromny potencjał.

Co do samej sztucznej inteligencji - stworzenie jej w systemach cyfrowych jest bardzo trudne - wymaga ogromnej bazy danych oraz ogromnej mocy obliczeniowej.

Dlatego właśnie sądzę, że błędne są próby stworzenia kompletnej maszynowej całości, czegoś na wzór ludzkiego mózgu, który by odpowiadał za tę sztuczną inteligencję. Wydaje mi się, że jeśli istnieje szansa na stworzenie czegoś takiego, to rozwiązań technicznych należałoby szukać we wzorcach sieciowych.

Jedyna inteligencja jaką znamy jest analogowa, a nie cyfrowa. Także, wydaje mi się, iż duży przełom w tworzeniu AI będzie miał miejsce wtedy, gdy człowiek stworzy komputer analogowy, opierający się na czymś innym niż zera i jedynki.

Problemem z techniką analogową są ograniczone możliwości jej modyfikacji po zmontowaniu. W tej chwili ciężko mi wyobrazić sobie jakiś sprawnie działający układ programowalny, działający analogowo. Tzn. wiem, że są już takie układy tworzone, ale symulują pracę bardzo niewielkiej ilości neuronów, przez co do stworzenia prawdziwej, złożonej inteligencji nieszczególnie się nadają. Chyba więc trzeba poszukać jakiegoś całkiem nowego rozwiązania, które spowodowałoby znaczący skok technologiczny.

Zresztą prace nad automatem rozumiejącym język naturalny (czyli język zbliżony do języków ludzkich) mają miejsce w trzech miejscach na świecie i patrząc na historię teorii automatów - można się spodziewać jakiegoś ciekawego odkrycia w niedługim czasie.

No tak, wystarczy spojrzeć chociażby na liczne modyfikacje algorytmu Earley'a.

A wy jak myślicie? Inteligencja tylko analogowa, czy człowiek stworzy kiedyś cyfrową? (A może już taka istnieje?

Jeśli istnieje inteligencja analogowa, to zapewne da lub będzie się dało stworzyć jakiś bardzo skomplikowany odpowiednik przetwornika ADC, który przekształcałby sygnał analogowy na reprezentację cyfrową, zdatną następnie do wykorzystania dla celów AI. Niemniej w tej chwili nie potrafię sobie wyobrazić jak zaradzić traceniu informacji podczas kwantyzacji przy tak skomplikowanym i rozbudowanym systemie, jakim byłaby inteligencja analogowa (zakładając, oczywiście, sporo uproszczeń i przyjmując założenie, że posiadamy jakiś model inteligencji analogowej zdatnej do testowania w podobny sposób). Myślę, że trzeba by złapać jakiegoś fizyka zajmującego się tym problemem i podpytać o ewentualne możliwości ;).
"Lecz czemu jesteś samotny? I czemu nie zbiegło z Tobą całe piekło? Czyżby ból ich był mniejszy, mniej godny ucieczki? Lub mniej odporny jesteś niźli oni?"

Pamiętaj: każdy popełniony błąd ortograficzny zwiększa prawdopodobieństwo wiedźmofobii!
Avatar użytkownika
Wiedźma
 
Posty: 5475
Dołączył: 27 cze 2004, 19:52
Lokalizacja: Inferno / Kraków /

Re: Czy powstanie kiedyś inteligentna maszyna?

Postprzez KluchA » 21 maja 2010, 20:15

Ogólnie przez ostatni czas sporo myślałem o inteligencji jako takiej, zwłaszcza w kontekście bionicznym. Jednak nie patrzyłbym od razu na człowieka, nasz mózg jest cholernie skomplikowany i na razie go nie znamy,

Można założyć, że organizmy żywe potrafią w pewnym stopniu myśleć, co prawda nie stwierdzono jeszcze na 100% iż jakieś zwierzę jest świadome swojego bytu, ale chciałbym zacząć od małych kroków, patrząc na powstawanie inteligencji w przyrodzie.

Po pierwsze bakterie, pierwotniaki. Tak naprawdę proste automaty - praktycznie układy kombinacyjne. Bodziec typu światło, obecność obok innej komórki etc. powoduje pewną odpowiedź - tworzenie energii, atak, obronę.

W sumie można przeskoczyć od razu trochę dalej - insekty, owady. Tutaj wchodzą już pierwsze sensory - oczy - możliwość większego postrzegania świata. Na pewno jakaś pamięć. Ale dalej odpowiedzi na bodźce są raczej jednoznaczne.

W tworzeniu inteligencji wydaje mi się iż jesteśmy mniej więcej na tym poziomie. Tak jak owady posiadają szereg predefiniowanych reakcji zaprogramowanych przez ewolucję, tak dzisiejsze automaty/roboty posiadają szereg reakcji na bodźce zaprogramowane przez nas. Powoli pojawiają się uczące się maszyny, ale nie są one powszechnie używane.

Patrząc na ssaki można zauważyć już jedną, ogromną różnicę. Każde młode zwierzę musi się uczyć. Krócej lub dłużej, ale zawsze. Mózg po stworzeniu to swoista czysta karta - każdy ruch, odpowiedzi na każdy z bodźców - wszystko musi zostać nauczone (oprócz podstawowych odpowiedzi typu ruch źrenicy albo bicie serca). Chodzenie, bieganie - uczone są przez doświadczenie. Zwierzę wysyła sygnały do mięśni, a następnie przetwarza bodźce z sensorów - oczu, zmysłu równowagi, celem osiągnięcia celu - poruszania się. W zasadzie samo siebie programuje, jeśli mu się to uda, nie musi już dłużej myśleć o ruchu poszczególnych kończyn. Posiada już w mózgu odpowiednie połączenia składające się na program "Chodzenie"

Pozostaje teraz pytanie, czy inteligencja to właśnie ta możliwość programowania samego siebie? Możliwość nauki na podstawie wejść, wyjść oraz pamięci układu? Dla mnie to jest esencja inteligencji. Sztuczna inteligencja to możliwość przeprogramowywania siebie, całkowicie spontaniczna i nie predefiniowana przez twórcę. My to robimy cały czas, codziennie - ucząc się nowych czynności, rozwiązując problemy. Często sobie nawet z tego nie zdajemy sprawy.
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
Avatar użytkownika
KluchA
 
Posty: 664
Dołączył: 19 lis 2005, 19:35
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Futurologia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 0 gości

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 21 maja 2019, 15:30 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron