Ikony SF

Każdy ma swój ulubiony film.

Ikony SF

Postprzez Logan » 27 sty 2010, 18:01

Kilka miesięcy temu napisałem krótki tekst o moim zdaniem największej ikonie filmów sf. Zastanawiając się nad tym tematem, chciałbym Was zapytać, kto mógłby być równorzędnym kandydatem do takiej funkcji? Nie wiem czy znajdzie się w historii kina ktoś tak mocno kojarzony z tym gatunkiem jak właśnie Rutger Hauer. Może Keanu Reeves? Był Johnny Mnemonic, Matrix... może Dolph Lundgren, a może jeszcze ktoś inny?

Zapraszam do dyskusji.
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Logan

Postprzez Diabellus » 27 sty 2010, 18:11

Ee... Arni? No bo skoro ikoną S-F zostaje się za jedną rolę, to jaki tytuł przypadnie za 3 filmy? :D
Diabellus

Postprzez Galathar » 27 sty 2010, 18:47

Oj tam ;) Hauer grał w wielu filmach akcji, a wiele z tych filmów tak się składa ocierało się o s-f. Takie sobie, ale jednak... poza tym jeśli nawet ktoś zabłysnął jedną rolą, ale świetną... A Arnie miał ich wiele: Terminator 1 i 2 i 3, Predator, Batman (mało go tam było), Conan, Czerwona Sonia (prawie to samo), Pamięć Absolutna, Egzekutor, Bohater Ostatniej Akcji (też fantastyka na siłę, choć s-f w żadnym wypadku toto nie jest). Odnośnie Hauera on jest przecież kojarzony z s-f i to to kryterium jest tu najistotniejsze.

Hmmm, mi się teraz Sigourney Weaver kojarzy oprócz przez Was wymienionych postaci. Choć fakt - w wypadku większości wymienianych tu osób to są ikoniczne role bardziej, a nie aktorzy. Podobnie Mark Hammila w sumie można by postrzegać.

Ale jest np. pamiętny Jean Luc Picard, czyli Patric Stewart. Jak on to i William Shatner. A przecież są jeszcze reżyserzy: chociażby Cameron, który może dużo nie nakręcił, ale te s-f obrazy co zrobił są dość ważne.
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Postprzez Diabellus » 27 sty 2010, 18:51

Co ma Conan i Czerwona Sonia do s-f? Albo Batman? Albo BOA? O_O
Diabellus

Postprzez Galathar » 27 sty 2010, 19:38

Galathar napisał(a):Batman (mało go tam było), Conan, Czerwona Sonia (prawie to samo)

Galathar napisał(a):Bohater Ostatniej Akcji (też fantastyka na siłę, choć s-f w żadnym wypadku toto nie jest)

Toć odnośnie BOA zaznaczyłem ;P A pierwsze 3? Fantastyka jak i s-f :P Nic nie poradzę na to, że oprócz szczegółu, patrzę też na ogół ^^ Nie twierdzę, że Conan to s-f ^^ Do Batmana można by natomiast dopasować parę motywów s-f. Swoją drogą - to ciekawa sprawa. Będę musiał usiąść do tych superbohaterskich komiksów (i filmów) i sprawdzić ile tam jest w nich s-f, a ile innych elementów. :)
Galathar

Postprzez Logan » 28 sty 2010, 00:32

A może Lance Henriksen? :) czyli niezapomniany Bishop! Seria Aliens, A vs.P, Kolonia Karna, Tajemnica Syriusza i parę innych niszowych.

Ale z tym Arnoldem to nie przesadzajcie... :]
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Logan

Postprzez Galathar » 28 sty 2010, 01:16

No niby jak nie przesadzać :P Arnold serio zrobił wiele dla fantastyki chociaz jest kojarzony z kinem akcji. Z s-f skoajrzył mi się trochę Ron Perlman, ale to też nie jest aktor typowo w s-f siedzący. Lance Henriksen to fakt - jako Bishop pamiętny, ale czy to ikona? Może :) Poza Bishopem nie kojarze go z filmow jednak.
Szczerze: jest cała masa ważnych ról i to zarówno z gatunku fantastyki i s-f, ale żeby wskazać konkretnego aktora kto się z tego typu kinem kojarzy jest mi trudno. Oczywiscie jak sie pojawi jakies nazwisko zaraz pewnie powiem: "a no tak, oczywiscie" :)
Galathar

Postprzez Misiekh » 28 sty 2010, 08:42

A Douglas Rain? :D
Tak, wiem że nazwisko niewiele mówi, ale wiecie kto to? Głos HALa 9000 z Odysei Kosmicznej :D Najsławniejszy komputer w historii kina ;)

PS. A przecież, Harrison Ford! Han Solo i Rick Deckard z Blade Runnera :)
Misiekh

Powrót do Film