Exalted

Wszystkie systemy RPG które nie mają póki co swego działu.

Exalted

Postprzez Zegarmistrz » 16 paź 2009, 14:19

Exalted to wydany przez White Wolfa (a w Polsce przez Imaginator, choć uczciwie mówiąc gra przeszła raczej bez echa) system Epic Fantasy. Gracze wcielają się w tytułowych Exlated: potężnych śmiertelników, którzy w zamian za pomoc bogom (tzn. Bóstwu Słońca, Bóstwu Księżyca, Pięciu Gwiezdnym Pannom oraz Pięciu Smokom Żywiołów) w walce z potężnymi nieprzyjaciółmi otrzymali ogromną moc, (niemalże) nieśmiertelność oraz władzę nad światem doczesnym (a nawet zwierzchność nad niektórymi, słabszymi bóstwami). Niestety Exalted nie byli posłuszni, pobili się o to, kto ma dostać najlepsze zabawki, w efekcie czego jedna z grup (Solarzy, wybrani przez Słońce) została wymordowana, a ich dusze uwięziono, żeby nie mogły reinkarnować...

Gra toczy się kilkaset lat po tych wydarzeniach, w chwili, gdy ni z tego, ni z owego odrodzili się Solarzy (czyli postacie graczy), a wraz z nimi potężni, dawni wrogowie Kreacji... Obie grupy dyszą zemstą...

Grał w to ktoś?

Uczciwie mówiąc w chwili, gdy pierwszy raz spotkałem się z Exalted system ten wydał mi się wybitnie głupi. Gra po pierwsze roi się od easter eggs zaczerpniętych ze starego Świata Mroku, po drugie jest... dość specyficzna. Przede wszystkim gra się prawdziwą potęgą: bohaterowie mogą żyć po kilka tysięcy lat, dysponują mocami typu "wszyscy w promieniu 500 metrów uznają cię za boga", rozwalają całe armie w trzy tury walki, a wszystko to okraszone nazwami typu "Princess Magnificent" (to jest imię). Do tego dochodził okropny mętlik w świecie gry: jakieś mechy, jakieś kung-fu wampiry, jakieś cyborgi, jacyś ludzie z mieczami, czarodzieje, demony, martwiaki, kanibale...

Jednak przy bliższym poznaniu system okazał się ciekawą (do tego stopnia, że kupiłem sobie całą górę podręczników), bardzo rozbudowaną grą dającą naprawdę ogrom możliwości, zarówno kreacji postaci, jak i prowadzenia przygód czy stylów gry.
Zegarmistrz

Postprzez Galathar » 18 paź 2009, 20:21

I ja też w pierwszej chwili jak przeczytałem co piszesz pomyślałem sobie, że głupi. Z drugiej strony musi być wymagający dla MG, więc trudny w prowadzeniu sensownej przygody. W sumie można odnieść wrażenie, że ktoś pojechał po bandzie i zrobił "epica" od końca ;) Mimo wszystko wygląda... intrygująco. Jeszcze nie na tyle, by się wgłębiać, ale wystarczająco mocno, by posłuchać coś więcej. Wcześniej o systemie nie słyszałem.
Były jakieś szczególne gry, które mógłbyś przytoczyć/opisać, a oddają charakter systemu? Wiesz, zawsze na konkretnych przykładach najłatwiej coś przedstawić ^^
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Postprzez Zegarmistrz » 18 paź 2009, 22:54

W zasadzie trudno znaleźć mi podobną grę... Konwencją Exalted przypomina troszeczkę Anima: Beyond the Fantasy, ale ten system w Polsce zna może z 10 osób...

Inne podobieństwo to stary World of Darkness. Gra była robiona przez tą samą ekipę. Pierwszą edycję reklamowano nawet "Przed Kainem, przed Wstąpieniem, nim założono Stygię, nim narodził się pierwszy wilkołak istniał inny świat" i faktycznie w grze istnieją pewne podobieństwa. System przypomina momentami właśnie Świat Mroku, tylko przeniesiony do realiów bardzo specyficznego fantasy.

Przede wszystkim: gra się naprawdę potężnymi postaciami. Bohaterowie są kimś w rodzaju półbogów (nie do końca jednak, półbogowie to w tym systemie inna, słabsza kategoria istot) dysponującymi naprawdę wielkimi zdolnościami. W zasadzie dobrymi porównaniami byliby np. Achilles, Herkules, Gilgamesz, Prometeusz z literatury fantasy: Gandalf (typowi Chosen of Journey), Feanor albo Sauron Anatar z czasów przed wykuciem Jedynego. Z historii: Piotr I Wielki lub Czyngis Chan. Bohaterowie to wielcy wojownicy, genialni odkrywcy, budowniczowie narodów, złodzieje zdolni okradać bogów, osoby kierujące się wielką wizją...

Z drugiej jednak strony: świry.

Nad każdym z Exalted wisi tak zwana wielka klątwa. Za każdym razem, gdy któraś z postaci działa zgodnie z jedną z czterech cnót (współczucie, odwaga, opór połączony z okrucieństwem lub cierpliwość) otrzymuje dużą premię. Z drugiej jednak strony jeśli sprzeniewierza się swojemu charakterowi (i np. odważny wojownik ucieka, a ktoś z dużym współczuciem nie pomoże rannemu nieznajomemu, lub będzie musiał działać okrótnie) gromadzone są punkty tzw. Limitu. Gdy jest ich 10 bohaterowi odwala... Tak więc postać, która miała duże współczucie na widok chłostanego niewolnika może po prostu zaszyć się w kąciku i płakać przez następny miesiąc nad losem świata... Albo rozgniewać się i dać komuś w mordę ze skutkiem śmiertelnym... Albo zburzyć całe miasto bo ją wkurzyło...

Z trzeciej strony: Exalted mają równie potężnych wrogów. Po pierwsze: biją się między sobą. Solarzy w których wcielają się BG (inne "rasy" pojawiają się w późniejszych podręcznikach) zostali obaleni przez tzw. Terestriali (władających mocami żywiołów, teoretycznie najsłabszych, ale jednocześnie najliczniejszych Exalted) oraz Sidereali, którzy nie chcą się dzielić władzą. O ile Solarów łącznie jest około 150, a Sidereali zaledwie 100 (za to posiadają naprawdę solidne plecy w niebiosach i jako jedyni pełen dostęp do magicznych fabryk zbrojeniowych), to Terestriali jest kilkadziesiąt tysięcy... Tak więc, przynajmniej na razie moje postacie robią wszystko, by żadna z tych sił ich nie zauważyła... Jest to trudne, tym bardziej, że cesarzowa Terestriali rządzi praktycznie całym światem, poza jego najdalszymi krańcami...
Kolejnym stronnictwem są Lunarzy, wybrańcy bogini księżyca. Przypominają oni trochę Wilkołaki (przy czym mogą zmieniać się w każde stworzenie, które zdołają upolować i zjeść podczas specjalnych, świętych łowów, to zresztą jedna z najbardziej obrzydliwych mocy, z jaką się spotkałem, bo działa także na ludzi... Ogólnie systemu nie polecałbym nieletnim). Kiedyś, dawno temu byli sojusznikami Solarów. Kiedy jednak Terestriale i Sidereale obalili Słonecznych ich kumple uciekli... Od tego czasu oba stronnictwa średnio się lubią...

Do tego dochodzą bogowie. W prawdzie Exalted otrzymali moc od 12 najpotężniejszych bytów tej klasy, jednak pomniejszym bóstwom wcale się to nie spodobało...

Poza Exalted istnieją także wrogowie Kreacji. Są to Yozi (władcy demonów), dawni stwórcy świata i bogów, którzy zostali z niego wygnani oraz Neverborn, ich uśmierceni przez Exalted bracia, którzy władają Zaświatami. Jedni i drudzy mają własnych, paskudnych sługusów, których na różne sposoby udało im się wyprodukować. Jedni i drudzy chcieliby też wrócić.

Wreszcie są też Raksha, byty z pierwotnego chaosu, który istniał przed powstaniem świata. Przypominają one trochę coś pomiędzy Lordami Chaosu z Amberu, a elfami ze Snu Nocy Letniej lub Discworldu i są całkowicie obłąkane. Czasem wchodzą do Kreacji z różnych, dziwnych powodów...

Szczerze mówiąc nie wiem, jak na tym forum z linkami, ale pozwolę sobie rzucić kilkoma. Po pierwsze: moje własne przedstawienie systemu: http://czytelnia.tanuki.pl/pokaz/2363/exalted/1
Po drugie: oficjalna wikipedia gry (po angielsku): http://wiki.white-wolf.com/exalted/index.php

Ech, miałem pisać reckę podstawki, a pisałem posta...
Zegarmistrz

Postprzez Zegarmistrz » 30 lis 2009, 00:51

Sorki za dubleposta. Na prywatnym blogu wydawcy opublikowana została demotka świetnie pokazująca co to za system. Ostrzegam, że jest trochę obrazoburcza.

http://qendi.wordpress.com/2009/11/25/d ... alteowe-2/
Zegarmistrz

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 1 gru 2009, 15:29

To ja tylko powiem, że mam podręcznik w domu, ale nawet go nie przejrzałem i jakoś mnie setting nie ciągnie. Jakby ktoś chciał kupić (po rozsądnej cenie), to pisać na PW.

Jak się nikt nie zgłosi, to wracam do Polski za dwa tygodnie, pewnie któregoś popołudnia przejrzę co to za dziwo. Ale tak jak mówiłem - z tego co wiem o systemie, to kompletnie nie moja para kaloszy.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez Zegarmistrz » 3 gru 2009, 12:04

Pozwolę sobie napisać wredną autoreklamę. Na serwisie Czytelnia Tanuki znajdują się dwa moje teksty o Exalted. Są to:

http://czytelnia.tanuki.pl/pokaz/2363/exalted/3/frakcje - opis frakcji występujących w świecie gry
oraz
http://czytelnia.tanuki.pl/pokaz/2363/exalted/2 - recenzję podręcznika podstawowego pisaną w oparciu o wydanie zachodnie.
Zegarmistrz

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 29 gru 2009, 15:40

Hmm, Zegarmistrz, a nie znałbyś kogoś chętnego na kupno? Mogę zaproponować naprawdę atrakcyjną cenę, szczególnie że podręcznik jest już przejrzany, ale ogólnie stan jest jak prosto z drukarni.
Byłbym wdzięczny jakbyś popytał.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez Zegarmistrz » 22 sty 2010, 22:07

Niestety nie. Kilku graczy było zainteresowanych, jednak po drodze były święta. Większa część mojej drużyny dostała podręczniki na gwiazdkę od Mikołaja...
Zegarmistrz

Powrót do Inne