Trekt - zarys świata i mechaniki

Wszystkie systemy RPG które nie mają póki co swego działu.

Postprzez tecbug » 25 sty 2008, 13:47

"[...] Jest wynikiem poszukiwania odpowiedzi na pytanie o pochodzenie, ewolucję i strukturę Wszechświata." Tak wiec nie tylko o poczatkach.
Jezeli bedzie to budzic kontrowersje to oczywiscie zmienie. Chyba tez bede musial tez zmienic plazmotron na generator plazmy. Ten pierwszy wzbudza wiele smiechu.
tecbug

Postprzez Misiekh » 25 sty 2008, 15:19

Mi kosmologia nasuwa natychmiast myśl o metafizycznych, religijnych teoriach na temat pochodzenia i końca świata :) Z racji braku pełnego zaufania do Wikipedii sprawdziłem jeszcze w "Słowniku współczesnego języka polskiego" i muszę przyznać Ci rację - faktycznie, jest też to drugie znaczenie :) Czy tylko mnie w takim razie kosmologia nieodparcie kojarzy się z metafizyką? :)

Dalej - czytam sobie opis Twojego systemu i mam kilka uwag.

Greenseeker 2 z niewyjaśnionych przyczyn wychodzi z
nadprzestrzeni i zostaje zestrzelony przez
niezidentyfikowany statek. Wszyscy zostają ewakuowani w
kapsułach ratunkowych i rozbijają się na oficjalnie
niezamieszkanej planecie, Trekt. Statek Kolonizator też się
rozbija. Statek piratów w pogoni za łupem, podczas wejścia
w atmosferę też zostaje uszkodzony i ląduje awaryjnie
wśród rozbitych kapsuł.

Do poprawki! Po pierwsze fatalny styl, po drugie - w końcu zaatakował ich niezidentyfikowany statek czy statek piratów? ;)

rozkazy przeczące oficjalnemu przeznaczeniu
wojska.

To znaczy jakie? Musiały być skandaliczne, skoro wywołały bunt przeciw ludziom, którzy dopiero co ratowali rozbitkom życie ;)

Niedługo pojawiają się nowe zagrożenia. M.in. Sztuczna
Świadomość – program przejmujący pod swoją kontrolę
coraz więcej maszyn; Mutanty – zmodyfikowani
genetycznie, przez piratów, rozbitkowie; Wirus zamieniający
ludzi w tzw. Zombie; Sydem – gigantyczny, pająkowaty
mieszkaniec Trektu, którego wizyty kończyły się zawsze
całkowitym zniszczeniem osady.

Sztuczna Świadomość - Moloch tudzież Komputer z Paranoi ;) Obcykany pomysł.
Mutanty - po grzyb piraci mieliby grzebać w genach rozbitków? Poza tym obcykane.
Wirus zamieniający w zombie - też obcykane.
Sydem - może być ;)

Uwaga, która tu już padała - jak moża przeżyć de facto apokalipsę, stoczyć krwawą wojnę, założyć nowe państwo i zbudować wielkie korporacje w 100dni? ;) Napoleon w tym czasie ledwie zdążyl pod Waterloo, a miał do dyspozycji pełnowymiarowe, ziemskie dni :king:

4.1 Charakter i cechy fizyczne

Wogóle nie rozumiem tego rozdziału. Gracze mają sobie sami wymyślać cechy swoich postaci, nie dostaną żadnej puli cech/umiejętności do wyboru? O co wogóle kaman?

4.2 Cechy

Skoro wartości mają wynosić 3-8, to czemu losuje się 2+k4 czy 3+k4? To daje max 6-7. Chyba, zę potem się da rozwinąć, ale o tym nie ma słowa w tekście.

Suma cechy, umiejętności i wyniku rzutu 2d4 musi być wyższa.

Znowu nie rozumiem. Pisz po polsku ;) Wyższa od czego?

w środkach jaskiń

Sam chyba wiesz, o co mi tu chodzi ;)

Ross'a

Apostrof jest tu zdajsie zbędny ;)

Na szczytach gór iwyższych górek wiatr dochodzi do 300km/h i może porwać nawet silnego i ciężkiego mężczyznę.

Nie tylko silnego mężczyznę, ale też średniej wielkości budynek ;)

dziób służący to mielenia

To dziób może służyć do mielenia? Myślałem, że do tego są potrzebne szerokie, płaskie zęby ;) Jeszcze nie słyszałem np. o żujących ptakach ;) Miażdżenie tak, ale nie mielenie ;)

tylko dobra osobiste pozostały u właścicieli

Jak rozumiem, wszystkie przedmioty materialne stały się "własnością społeczną"? ;) Bo dobra osobiste to takie rzeczy, jak: godność, cześć, dobre imię itd ;)
Wiem wiem, czepiam się, ale zależy mi na jasności wypowiedzi 8)

zbierana dotąd kasa nabrała wartości i można było coś za nią kupować

1. "Kasa" nie wygląda ładnie w takim tekście. W Neuroshimie może by była ok, ale nie użyta w ten sposób, w jaki Ty jej używasz ;)
2. To znaczy, że najpierw zbierano rzeczy pozbawione wartości, a potem one tej wartości nagle nabrały? Jakim cudem? Pieniądz nie ma wartości sam z siebie ;)

Szer. 9, wys. 9, dł. 20-100,

Co to znaczy?

Po Pierwszej Wojnie

To było więcej wojen? Mowa jest tylko o jednej.

Podstawowa broń piratów. Większość z nich jest uzbrojona
w te właśnie karabiny szturmowe. Są całkiem poręczne i
dysponują dużą siłą ognia.
Mają bardzo potężny pancerz.

Ja się w sumie na broni nie znam, ale czy pancerz karabinu szturmowego ma naprawdę znaczenie? I czy, co ważniejsze, wystarczające, żeby mówić o tym w grze RPG?

O mechanice nie czytam, bo generalnie nie lubię czytać o mechanice :)

Żebyś mnie źle nie zrozumiał - pomysł systemu hard SF mi się podoba, ale musisz go porządnie dopracować, wymyślić bardziej oryginalne zagrozenia, przemyśleć niektóre założenia.

Swoją drogą fajne rysunki potworów. Sam rysowałeś? :)
Misiekh

Postprzez Jassmina » 25 sty 2008, 15:31

A konstytucja była przeciez tylko modyfikacja tej, ktora miala obowiazywac na EarthAlpha.

Ha, ha, ha. "Tylko modyfikacja" - zobacz, ile nasi parlamentarzyści się głowią nad "tylko modyfikacją" konstytucji z 1997 - 10 lat już. Ja wszystko zrozumiem - zbudowanie cywilizacji w 30 dni, w 5 dni nawet (głównie dlatego, że się nie znam na tym, w ile się cywilizację buduje ;)), ale moje małe, politologiczne serce, krwawi na myśl tych bzdur, które wypisujesz o polityce. Ujednolicenie prawa na planecie w 100 dni???? Nie rozśmieszaj mnie, tyle to on o by leżało w różnych organach ustawodawczych. Jeszcze te organy musiałyby zostać wybrane - na to też trzeba czasu. No, chyba, że panuje totalitaryzm - to po co wtedy prawo jakiekolwiek? O wpadce z "tylko modyfikacją" już mi się w ogóle nie chce wspominać.

Piszesz, co Ci ślina na język (albo myśl na mózg) przyniesie, w ogóle nie dbając o realizm. :fool: Najwyraźniej w warstwie fabularnej też jest kiepsko, co Ci koledzy już wcześniej wytknęli. W warstwie stylistycznej również. Radzę dobrać sobie kogoś do pisania, kto będzie stąpał mocno po ziemi, inaczej Twój "system" (w obecnym kształcie nie da się o nim pisać inaczej, jak bez cudzysłowu) stanie się niczym więcej, jak niesmacznym żartem.

Przepraszam za ostry ton, ale bzdury zawarte w opisie świata podniosły mi ciśnienie co najmniej dwa razy.

PS.: To chyba szatańska liczba moich postów wyzwoliła we mnie tłumioną agresję :P

PSII: Proces integracji europejskiej (w której, między innymi, zbliża się do siebie prawo poszczególnych państw), trwa już 50 lat. To chyba powinno dać do myślenia...
Jassmina

Postprzez tecbug » 25 sty 2008, 16:32

Misiekh napisał(a):Do poprawki! Po pierwsze fatalny styl, po drugie - w końcu zaatakował ich niezidentyfikowany statek czy statek piratów? ;)

Sie poprawi :)
Misiekh napisał(a):To znaczy jakie? Musiały być skandaliczne, skoro wywołały bunt przeciw ludziom, którzy dopiero co ratowali rozbitkom życie ;)

Wojsko oficjalnie mialo ochraniac ludzi, a nieoficjalnie pozyskac probki niebezpiecznych substancji na EarthAlpha odkladajac na bok bezpieczenstwo ludzi.
Wiem, tez obcykane

Misiekh napisał(a):Sztuczna Świadomość - Moloch tudzież Komputer z Paranoi ;) Obcykany pomysł.
Mutanty - po grzyb piraci mieliby grzebać w genach rozbitków? Poza tym obcykane.
Wirus zamieniający w zombie - też obcykane.
Sydem - może być ;)

W dzisiejszych czasach wszystko jest obcykane. Zeby bylo oryginalnie to musieli by tam lazic ludzie-sloiki, lub swiadome swojego istnienia gazy... ale to pewnie tez obcykane

Misiekh napisał(a):Uwaga, która tu już padała - jak moża przeżyć de facto apokalipsę, stoczyć krwawą wojnę, założyć nowe państwo i zbudować wielkie korporacje w 100dni? ;)

hmmm, chyba bede musial inaczej nazwac te korporacje... moze niewielkie dzialalnosci gospodarcze, ktore dopiero sie rozwijaja :)

Misiekh napisał(a):
4.1 Charakter i cechy fizyczne

Wogóle nie rozumiem tego rozdziału. Gracze mają sobie sami wymyślać cechy swoich postaci, nie dostaną żadnej puli cech/umiejętności do wyboru? O co wogóle kaman?

Cechy sie wybiera tak, aby byly zbalansowane. Za pozytywne ma sie ujemne punkty, za negatywne - dodatnie. Jak sie tak dobierze, zeby bylo 0 to git.

Misiekh napisał(a):
Suma cechy, umiejętności i wyniku rzutu 2d4 musi być wyższa.

Znowu nie rozumiem. Pisz po polsku ;) Wyższa od czego?

Od poziomu trudnosci testu. OK poprawie.

Misiekh napisał(a):
Podstawowa broń piratów. Większość z nich jest uzbrojona
w te właśnie karabiny szturmowe. Są całkiem poręczne i
dysponują dużą siłą ognia.
Mają bardzo potężny pancerz.

Ja się w sumie na broni nie znam, ale czy pancerz karabinu szturmowego ma naprawdę znaczenie? I czy, co ważniejsze, wystarczające, żeby mówić o tym w grze RPG?

Tak, bo mozna trafic w bron - wtedy spradza sie czy zostala nietknieta, uszkodzona, czy zepsuta na amen.

Misiekh napisał(a):Żebyś mnie źle nie zrozumiał - pomysł systemu hard SF mi się podoba, ale musisz go porządnie dopracować, wymyślić bardziej oryginalne zagrozenia, przemyśleć niektóre założenia.

Wielkie dzieki za wszystkie uwagi. Wiekszosc zostanie wykorzystana. Jakbys cos jeszcze znalazl to pisz.

Misiekh napisał(a):Swoją drogą fajne rysunki potworów. Sam rysowałeś? :)

Niestety nie moj talent...

Jassmina napisał(a):
A konstytucja była przeciez tylko modyfikacja tej, ktora miala obowiazywac na EarthAlpha.

Ha, ha, ha. "Tylko modyfikacja" - zobacz, ile nasi parlamentarzyści się głowią nad "tylko modyfikacją" konstytucji z 1997 - 10 lat już. Ja wszystko zrozumiem - zbudowanie cywilizacji w 30 dni, w 5 dni nawet (głównie dlatego, że się nie znam na tym, w ile się cywilizację buduje ;)), ale moje małe, politologiczne serce, krwawi na myśl tych bzdur, które wypisujesz o polityce. Ujednolicenie prawa na planecie w 100 dni???? Nie rozśmieszaj mnie, tyle to on o by leżało w różnych organach ustawodawczych. Jeszcze te organy musiałyby zostać wybrane - na to też trzeba czasu. No, chyba, że panuje totalitaryzm - to po co wtedy prawo jakiekolwiek? O wpadce z "tylko modyfikacją" już mi się w ogóle nie chce wspominać.

Ciezkie czasy - szybsze decyzje :)
Mysle ze porownanie biurokracji dzisiejszej Polski z ustaleniem niezbednych praw przez wojskowych (w koncu byl stan wojenny) w miejscu zagrozenia (ich ustanowienie bylo niezbedne do funkcjonowania gospodarki, ktora trzeba bylo sztucznie zainicjowac) nie jest trafne.

Jassmina napisał(a):Piszesz, co Ci ślina na język (albo myśl na mózg) przyniesie, w ogóle nie dbając o realizm. :fool: Najwyraźniej w warstwie fabularnej też jest kiepsko, co Ci koledzy już wcześniej wytknęli. W warstwie stylistycznej również. Radzę dobrać sobie kogoś do pisania, kto będzie stąpał mocno po ziemi, inaczej Twój "system" (w obecnym kształcie nie da się o nim pisać inaczej, jak bez cudzysłowu) stanie się niczym więcej, jak niesmacznym żartem.

Przepraszam za ostry ton, ale bzdury zawarte w opisie świata podniosły mi ciśnienie co najmniej dwa razy.

PS.: To chyba szatańska liczba moich postów wyzwoliła we mnie tłumioną agresję :P

PSII: Proces integracji europejskiej (w której, między innymi, zbliża się do siebie prawo poszczególnych państw), trwa już 50 lat. To chyba powinno dać do myślenia...

Koledzy wytykajac mi bledy rzeczywiscie mieli cos do napisania, zamiast tylko rozladowywac swoj gniew.
PS.: Do szatanskiej liczby brakuje Ci 600 postow ;p
PSII.: Mysle ze Proces integracji europejskiej jest troche bardziej skomplikowany, niz ustanowienie podstawowych praw dotyczacych bezpieczenstwa i raczkujacej gospodarki.

Czy jestes w stanie na spokojnie wytknac mi bledy, jak to zrobil misiekh? Na polityce nie bardzo sie znam. (wez tez pod uwage sytuacje w jakiej oni sie znalezli) I nie denerwuj sie, bedzie dobrze (moze wyjdz sobie na spacer).
tecbug

Postprzez Hannibal » 25 sty 2008, 16:40

Szczególnie, że mowa tu o CAŁEJ PLANECIE!!! 30 000 kolonistów???!! Przecież to garstka. Po co im w ogóle te miasta, po jaką cholerę mieli by prowadzić wojny skoro mają do dyspozycji całą, pustą planetę??!! W tym tekście jest tyle nie spójności, że naprawdę...Najbradziej mi się podoba opis stworzenia co poboć wygląda jak wychudzony nosorożec, ale ma 4 na 2 metry i rozpędza się przebijając wrogów...(jeśli te dwa metry to wysokość to jeszcze ujdzie, ale można to wziąć za szerokość i wtedy nijak "wychudzony nosorożec" nie ma prawa bytu)...
Hyde: "oh...weather kicks ass...!"
Hannibal

Postprzez tecbug » 25 sty 2008, 16:58

Ludnosc, po wojnie, osiedlila sie na kilkudziesieciu kilometrach kwadratowych w kilkunastu miastach po ok 5000 ludzi.
Gdzie jest napisane ze zajeli cala planete? nie wyszukujcie bzdur na sile. To jest tylko zarys swiata, wiem, ze nie jest tam opisane wszystko, ale mysle ze dopowiadanie sobie nie ma wiekszego celu.

Wojna byla z piratami, ktorzy wlasnie do tego dazyli (z im znanych przyczyn).

Jakie jeszcze zauwazyles niespojnosci?
tecbug

Postprzez Misiekh » 25 sty 2008, 17:00

Za mało uwagi poświęciłeś w tekście tym alienom, z którymi ludzie są skumplowani - hestom bodajże. Jest bodaj jedna tylko wzmianka gdzieś w środku tekstu, a to akurat rzecz warta rozwinięcia ;)
Misiekh

Postprzez Hannibal » 25 sty 2008, 17:22

Pisałeś o tym, że konstytucja obejmowała całą planetę. Po za tym jeśli chcesz stworzyć spójny system musisz jasno powiedzieć np. z jakich powodów piraci atakowali. Wszystkie takie szczegóły muszą być dopracowane. Jak my(znaczy się szanowni użytkownicy tego forum) pisaliśmy nasz system-katharsis(by the way, nawołuje do powrotu na ścieszki Katharsis!!), staraliśmy się budować system od podstaw jak najbardziej precyzyjnie. Radzę Ci zrobić to samo. Najpierw dobrze dopracować pochodzenie ras, sytuacje społeczną, środowisko planety, wykorzystywane technologie a nie od razu łapać się historii.
Jeśli to jest system opary na ludziach to taka moja rada, zawsze porównuj to z naszym, teraźniejszym światem, nawet jeśli uważasz, że za 150 lat będzie to wszystko inaczej wyglądało to dla ludzi czytających podręcznik, będą bardziej przyswajalne mechanizmy rządzące naszym światem.
Hyde: "oh...weather kicks ass...!"
Hannibal

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne