Będą problemy z wynajmem szkół pod konwenty?

Czyli wszelkie sprawy związane z polityką - zarówno Polską jak i światową.

Będą problemy z wynajmem szkół pod konwenty?

Postprzez Veetoo » 14 kwi 2007, 21:41

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... l?skad=rss

Szkoły nie będą mogły zarabiać na wynajmowaniu sal na kursy i imprezy okolicznościowe. Zabronić tego mają nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Finansów. To doprowadzi polskie szkoły do ruiny - alarmują ich dyrektorzy.
Według projektu ustawy o finansach publicznych przygotowanego przez wicepremier Zytę Gilowską instytucje publiczne nie będą mogły posiadać odrębnych kont i gromadzić na nich zarobionych przez siebie pieniędzy. Taka działalność według resortu nie jest przejrzysta.

Do tej pory różne instytucje podlegające samorządom mogły to robić pod warunkiem uzyskania zgody miejscowych radnych. Dzięki temu szkoły w całej Polsce zarabiają, wynajmując sale gimnastyczne i lekcyjne na kursy, szkolenia i zajęcia sportowe, dachy pod anteny telefonii komórkowej, ogrodzenia na reklamy... Pieniądze z tej działalności gromadzą na swoich tzw. kontach specjalnych i przeznaczają przede wszystkim na remonty.

To niebagatelne sumy. Przykładowo od lipca do grudnia 2006 r. tylko krakowskie podstawówki zarobiły 754 tys. zł, gimnazja - 350 tys. zł, licea - 340 tys. zł, a zespoły szkół, licea zawodowe, profilowane i technika - 1 mln 420 tys. zł. A to kwoty tylko z połowy roku!

- To śmierć finansowa, bankructwo - mówi o projekcie Barbara Nowak, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie. Rocznie jej szkoła, wynajmując sale lekcyjne, zarabia około 300 tys. zł. Na co przeznaczane są te pieniądze? Głównie na remonty, ale też na zakup gąbek do tablicy, kredy, papieru toaletowego. Bo samorządowe pieniądze na zakup tych środków kończą się zazwyczaj już w kwietniu.

Tomasz Malicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Krakowie, dzięki zarobionym na wynajmach pieniądzom kończy modernizację szkolnej kuchni. Już niedługo będzie ona przystosowana do wymogów europejskich. - Co roku dostawałem od miasta środki na kolejny etap modernizacji, ale nigdy nie były wystarczające. Gdyby szkoła sama nie zarobiła, kuchnia ciągle byłaby rozgrzebana. Tak udawało się dopinać kolejne etapy na ostatni guzik - mówi Malicki.

Ponieważ jego szkoła ma atrakcyjną lokalizację, nie brakuje chętnych na jej wynajem. Wieczorami odbywają się w niej kursy i szkolenia, dzięki którym placówka co roku zarabia około 100 tys. zł. - Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy zostać odcięci od tego źródła dochodu - przyznaje dyrektor.

Plany zmian w ustawie o finansach publicznych przerażają krakowskich urzędników i radnych.

- Pozbawieni tych dochodów dyrektorzy szkół będą teraz wyciągali ręce po pieniądze do samorządu. Przecież za coś trzeba wyremontować przeciekający dach - prorokuje Paweł Sularz, szef klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa.

Dlatego krakowska PO zamierza wystąpić z wnioskiem do parlamentu, aby posłowie nie poddawali nowym przepisom wszystkich jednostek budżetowych, a szkoły nadal mogły zarabiać.

- Projekt ustawy jest szkodliwy nie tylko z finansowego punktu widzenia. Jest także zabójczy społecznie. Dlaczego? Bo zabija w ludziach wszelką inicjatywę. Dyrektora szkoły, który powinien być jej menedżerem i pozyskiwać dla niej środki, sprowadza do roli człowieka, którego jedynym zadaniem jest kontrola kurzu na szkolnych parapetach - mówi Sularz.


Co wy na to?
Die, die my Darling
Veetoo
 
Posty: 173
Dołączył: 8 maja 2006, 10:55
Lokalizacja: Racibórz/Wrocław

Postprzez Veetoo » 14 kwi 2007, 23:04

No jest jeszcze szansa że ustawa nie przejdzie. Są poza tym konwenty które mają darmową miejscówkę, wszystko leży w kwestii dogadania się z urzędem miejskim czy podobną instytucją.
Die, die my Darling
Veetoo
 
Posty: 173
Dołączył: 8 maja 2006, 10:55
Lokalizacja: Racibórz/Wrocław

Postprzez KluchA » 15 kwi 2007, 09:10

Nawet nie chodzi o same konwenty tylko pomysl pani Zyty. Dlaczego Ci wszyscy ludzie nie mysla? DLACZEGO? Dlaczego prawie kazdy ich pomysl jest nieprzemyslany? DLACZEGO?
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
Avatar użytkownika
KluchA
 
Posty: 664
Dołączył: 19 lis 2005, 19:35
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Orzech » 15 kwi 2007, 09:48

No właśnie. Co im szkodzi, że szkoła zarobi ileś tam kasy na wynajęciu sal przez weekend?! Przecież to nikomu nie szkodzi, a szkoła ma kasę na np. sprzęt komouterowy, czy uzupełnienie księgozbioru.. bo nikt inny im kasy nie daje :x
IDIOTYZM.
"Czekoladka, której człowiek nie chciał zjeść nie liczy się jako czekoladka".
Avatar użytkownika
Orzech
 
Posty: 907
Dołączył: 21 paź 2005, 16:08
Lokalizacja: leszczyna, a jakże

Postprzez Eltharion » 15 kwi 2007, 10:46

Czy ci wszyscy idioci w sejmie są aż tak chciwi.
No to już jest totalna przesada, zakazać tak dobrego dochodu który tylko polepsza warunki edukacji w szkołach.
Że żyjemy w takim tragicznym państwie że szkoły są w takim stanie to niech chociaż dadzą im zarobić żeby je jakoś utrzymać.

TOŻ TO WIELKI ABSURD !! :x
"A right man in a wrog place can make all the difference in the world"
Avatar użytkownika
Eltharion
 
Posty: 45
Dołączył: 30 sty 2007, 22:23
Lokalizacja: Piła

Postprzez Soag Afihn » 15 kwi 2007, 18:59

Bo pani Zylusia chce perfekcyjnie kontrolować wszystkie dochody wszystkich osób i w ten sposób załatać naszą dziurę budżetową. Szkoda tylko, że nie potrafi dostrzec innych, alternatywnych dróg wybrnięcia z sytuacji. Czyż nie łatwiej byłoby uchwalić, że takie "specjalne" konta byłyby kontrolowane, a z wydatków dyrektor musiałby przygotowywać sprawozdania, co zapewne już i dzisiaj czyni. Oczywiście potrzebni byliby kontrolerzy do tej roboty, ale to również ma swoje zalety - choćby kolejna fucha będąca sposobem na zmniejszenie bezrobocia. Ale oczywiście łatwiej jest zabronić. Przecież to jest chore. Jeśli szla ma się przechylić na stronę uchwalenia tej ustawy, to już niech lepiej dyrektorzy szkół niech sami wyjdą z inicjatywą i założą jakiś rodzaj Ogólnopolskiej Kasy Szkolnej(tak mi się nazwało :D), tam wrzucają kasę, wynajmą kompetentnych ludzi do zarządzania nią. To mogłoby ostudzić nieco zapały naszej pani minister, ale wiadomym jest, że stworzenie czegoś takiego od podstaw - całej infrastruktury, czyli ludzi odpowiedzialnych za każdą pierdołę, miejsca, sposobu rozdzielania kasy itp. itd. - byłoby wyczynem niemal nierealnym. Podsumowując całe zagadnienie pomysł jest do d**y, bo rozwiązuje jeden problem, a stwarza dziesiątki kolejnych.
Obrazek
Avatar użytkownika
Soag Afihn
 
Posty: 509
Dołączył: 21 lis 2006, 12:32
Lokalizacja: Wrocław RULLZ

Postprzez Veetoo » 15 kwi 2007, 19:37

Tak trochę nie w temacie ale:
Soag Afihn napisał(a):Oczywiście potrzebni byliby kontrolerzy do tej roboty, ale to również ma swoje zalety - choćby kolejna fucha będąca sposobem na zmniejszenie bezrobocia.

Rzeczywiście genialny sposób na zmniejszenie bezrobocia - zwiększenie liczności armii urzędasów, której obecna wielkość powoli zaczyna przekraczać mozliwości państwa.

A wracając do tematu - dyrektorzy tak czy inaczej muszą (a przynajmniej wydaje mi się że powinni mieć obowiązek) się z tych pieniędzy rozliczyć z fiskusem więc propozycja Zyty chcąc nie chcąc obniży wpływy do budżetu państwa.
Die, die my Darling
Veetoo
 
Posty: 173
Dołączył: 8 maja 2006, 10:55
Lokalizacja: Racibórz/Wrocław

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 15 kwi 2007, 19:39

No ja tylko powtórzę to, co już zostało powiedziane: następny bubel prawny wydany pod plakietką "Świetne, fachowe rozwiązanie", kolejna kompromitacja p. Gilowskiej jako ministra, kolejna pierdoła, która utrudni ludziom życie (zamiast zająć się czymś, co je ułatwi...). Ech...
Rycerz Astarotte
Avatar użytkownika
Kristof Dernhest Eidenfel
 
Posty: 4055
Dołączył: 16 paź 2004, 09:24
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury

Następna strona

Powrót do Polityka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 0 gości

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 cze 2019, 02:44 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron