Postęp technologiczny a społeczeństwo

Czy jesteśmy sami we wszechświecie?

Postęp technologiczny a społeczeństwo

Postprzez Rybson » 2 lut 2006, 15:04

Wątek wydzielono :) - L.


No a ja nie sądze, żeby odkrywanie nowych ciał niebieskich było w jakimkolwiek stopniu potrzebne. Taka dymanicznie rozwijająca się, nikomu nie potrzebna nauka. Jasne, fajnie, że wiemy ile jest planet dookola jakiejś gwiazdu miliony lat świetlnym od nas, ale... po co nam to? :)
Bronie D&D - zawodowo. Ot, jakby ktoś nie wiedział :)

Dobry smok to martwy smok.
STZJ - Stowarzyszenie Tępienia Złych Jaszczurów

(\/)
(O.o)
(> <) This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Avatar użytkownika
Rybson
 
Posty: 570
Dołączył: 20 lut 2005, 01:03
Lokalizacja: Wybrzeża Bałtyku

Postprzez Logan » 2 lut 2006, 15:14

A po co są hobby? Przecież do życia potrzebny jest tylko chleb, woda, kawałek ubrania i miejsce do spania... Ludzie czasami mają chęć zrobienia czegoś dla przyjemności, bez celu lub z próżności. Jeżeli ktoś interesuje się kosmosem, to ma jak znalazł :) A jeżeli ktoś wole medycynę to proszę bardzo, może używać komputera do wspomagania odkrywania leku na raka... :)
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Avatar użytkownika
Logan
 
Posty: 3094
Dołączył: 3 lis 2004, 21:38
Lokalizacja: Fenris / Warszawa

Postprzez KluchA » 2 lut 2006, 15:17

No coz, dzieki radioteleskopom odkryto pulsary - bardzo male i bardzo geste gwiady bardzo szybko sie obracajace i wyrzucajace w przestrzen wiazke promieniowania elektromagnetycznego.
A co do obcych cywilizacji, wedlug mnie jest to strata czasu, szansa ze cywilizacja o wiekszym lub podobnym stadium rozwoju jest w odleglosci 100 lat swietlnych (maksymalnie tyle nasluchujemy - nie wiem od kiedy dokladnie) jest bardzo znikoma, a jezeli przechwycimy sygnal gdzies z odleglych ukladow to bardzo prawdopodobne ze po prostu tamtejsza cywilizacja juz nie istnieje. Poza tym skad wiemy ze np. cywilizacja nie porozumiewa sie w inny sposob niz my. Niestety mamy zbyt ludzkie podejscie do obcych cywilizacji. Dlatego sadze ze nasluchiwanie w poszukiwaniu innych inteligentnych istot jest bez sensu, powinnismy skupic sie na wlasnej planecie i przyjac fakt ze prawdopodobnie nigdy nie nawiazemy kontaktu z inna inteligentna rasa.
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
Avatar użytkownika
KluchA
 
Posty: 664
Dołączył: 19 lis 2005, 19:35
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Rybson » 2 lut 2006, 16:54

Doprawdy, moje życie stało się o wiele bogatsze po odkryciu pulsarów. IMHO cywilizacja zachoduy za dużo pieniędzy ładuje w kompletnie nikomu nie potrzebne technologie (i broń) a zdecydowanie za mało na pomoc dla ubogich. Ale to tylko IMHO (i na dodatek offtop :D )
Ostatnio edytowano 3 lut 2006, 12:27 przez Rybson, łącznie edytowano 1 raz
Bronie D&D - zawodowo. Ot, jakby ktoś nie wiedział :)

Dobry smok to martwy smok.
STZJ - Stowarzyszenie Tępienia Złych Jaszczurów

(\/)
(O.o)
(> <) This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Avatar użytkownika
Rybson
 
Posty: 570
Dołączył: 20 lut 2005, 01:03
Lokalizacja: Wybrzeża Bałtyku

Postprzez Misiekh » 2 lut 2006, 17:26

Doprawdy, moje życie stało się o wiele bogatrze po odkryciu pulsarów.


A wiesz, że niektórzy chcą znać odpowiedzi na pewne pytania? Np. jak to się stało, że powstał Wszechświat? Jakim cudem akurat na Ziemi, a nie powiedzmy na Wenus, pojawiło się życie? I wiele podobnych :). Badania kosmosu dają powoli odpowiedzi na te pytania.

Druga sprawa - być może kiedyś poznamy szybki i bezpieczny sposób podróżowania między układami planetarnymi. Głupotą byłoby nie być przygotowanym do tej chwili, nie posiadać zgromadzonej jak największej ilości informacji o naszym otoczeniu ;).

Poza tym skad wiemy ze np. cywilizacja nie porozumiewa sie w inny sposob niz my. Niestety mamy zbyt ludzkie podejscie do obcych cywilizacji.

A jakie możemy mieć inne? Chomicze? ;) Jesteśmy ludźmi - myślimy po ludzku. Musimy wykorzystywać te możliwości, które mamy. Podchodzenie do poszukiwań innych cywilizacji w "nieludzki" sposób może i ładnie brzmi, ale jest przecież w oczywisty sposób niewykonalne ;). Trza wykorzystywać to co mamy i mieć nadzieję, że to co da :).

IMHO cywilizacja zachoduy za dużo pieniędzy ładuje w kompletnie nikomu nie potrzebne technologie (i broń) a zdecydowanie za mało na pomoc dla ubogich.


Aaaargh jak czytam takie rzeczy to aż mną trzącha i ręce opadają :x Pomoc dla ubogich, zasiłki, państwo socjalne... A wiesz co? Takie pomysły dziwnym trafem nigdy się nie sprawdzają. Dziwnym trafem najbogatsze są te kraje, które z takimi wymysłami zerwały i zajęły się zwiększaniem produkcji - bo zwiększenie produkcji oznacza zwiększenie zapotrzebowania gospodarki na pracę, a to prowadzi do spadku bezrobocia, oznacza zwiększenie realnych dochodów ludności. Jasne, słodko wygląda takie dawanie biednym, bogaci powinni się dzielić, Robin Hood i te sprawy - problem w tym że strumienie transferowe nie finansują się same, w przeciwieństwie do rządzonych przez prawa rynku strumieni ekwiwalentnych. Mówiąc wprost - wolę zatrudnić biedaka w fabryce komputerów, które kupuje SETI, niż wypłacić mu zasiłek dla bezrobotnych.
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Power » 3 lut 2006, 02:16

Misiekh napisał(a):Aaaargh jak czytam takie rzeczy to aż mną trzącha i ręce opadają :x Pomoc dla ubogich, zasiłki, państwo socjalne... A wiesz co? Takie pomysły dziwnym trafem nigdy się nie sprawdzają. Dziwnym trafem najbogatsze są te kraje, które z takimi wymysłami zerwały i zajęły się zwiększaniem produkcji - bo zwiększenie produkcji oznacza zwiększenie zapotrzebowania gospodarki na pracę, a to prowadzi do spadku bezrobocia, oznacza zwiększenie realnych dochodów ludności. Jasne, słodko wygląda takie dawanie biednym, bogaci powinni się dzielić, Robin Hood i te sprawy - problem w tym że strumienie transferowe nie finansują się same, w przeciwieństwie do rządzonych przez prawa rynku strumieni ekwiwalentnych. Mówiąc wprost - wolę zatrudnić biedaka w fabryce komputerów, które kupuje SETI, niż wypłacić mu zasiłek dla bezrobotnych.


Tak po części to wydaje mi się, że masz dość dziwne podejście, gdyby wszyscy na świecie takie mieli to kto wie, co by dzisiaj było. Przemawia tobą skrajny pesymizm, razem łącząc się możemy zdziałać więcej. Gdyby więcej wiary myślało innymi kategoriami niż ty i próbowało by zająć się naszą planetą i udoskonalaniem sztuki nie niszczenia jej życie było by o wiele wygodniejsze. Pakowanie niepotrzebnych pieniędzy w kosmos i szukanie nikomu nie potrzebnych gwiazd jest zbędne.

:)

Przepraszam bardzo za zboczenie z tematu.
Power
 
Posty: 18
Dołączył: 20 lut 2005, 16:27
Lokalizacja: Trójmiasto

Postprzez Logan » 3 lut 2006, 09:27

Popieram Miśka. Gdyby nie te "zbędne" technologie pakowane w kosmos to prawdopodobnie nie byłoby dzisiaj telefonów komórkowych, internetu, mikrofalówek i miękkiego papieru toaletowego :P

Nasłuchiwanie kosmosu wydaje wam się bezcelowe bo patrzycie krótkofalowo, nie wiadomo jak duże korzyści może to przynieść w przyszłości. Tak jak wspomniał Klucha dzięki radioteleskopom odkryto pulsary, dla was to jest nic, bo nie potraficie tego prełożyć na doraźną materialną korzyść. Może dzięki temu zostanie wynaleziona technologia, która za sto lat uratuje naszą planetę od jakiejs kosmicznej zagłady? Dlaczego więc nie prowadzić badań w tym kierunku? Na tym polega przecież idea rozwoju, że ktoś kiedyś poszedł dalej i głębiej niż poprzednicy, tak samo wynaleziono szczepionki na nowe choroby. Zaczynano od analiz muszek owocówek czy innych robaków, ktoś znowu mógłby powiedzieć "po co babrzesz sie godzinami w tych robakach, przeciez zamiast wydawać pieniądze na to możeszje wysłać do afryki dla głodujących dzieci" :]
Od rozdawania pieniędzy są instytucje charytatywne, a rozwój nauki (w którąkolwiek stronę, nawet militarną) zostawcie w spokoju...
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Avatar użytkownika
Logan
 
Posty: 3094
Dołączył: 3 lis 2004, 21:38
Lokalizacja: Fenris / Warszawa

Postprzez Misiekh » 3 lut 2006, 10:40

Tak po części to wydaje mi się, że masz dość dziwne podejście, gdyby wszyscy na świecie takie mieli to kto wie, co by dzisiaj było.

Wydajna gospodarka rynkowa, świadczenia socjalne na takim poziomie, jaki jest rzeczywiście potrzebny, a nie jaki jedna czy druga grupa zawodowa wywalczyła wybijając okna w ministerstwach, gospodarka nad którą nie wisi ciągle miecz spirali inflacyjnej, bo związki zawodowe nie są bezsensownie potężne, system w którym jednostka nie ogląda się ciągle na państwo czy "prywaciarzy", by myśleli za nią i o nią dbali, ale potrafi sama o siebie zadbać. I wreszcie nie musiałbym słuchać bzdurnych żądań pomagania ubogim przez złe i niedobre państwa Zachodu. 8)

Przemawia tobą skrajny pesymizm, razem łącząc się możemy zdziałać więcej.

Ładnie brzmi ale co to znaczy, hm?

Gdyby więcej wiary myślało innymi kategoriami niż ty i próbowało by zająć się naszą planetą i udoskonalaniem sztuki nie niszczenia jej życie było by o wiele wygodniejsze.

A tego to już zupełnie nie czaję. Czyje życie byłoby wygodniejsze? Bo ja sobie nie wyobrażam, jak można poprawiać jakość życia, zmniejszają produkcję dóbr i usług. Czy gdybyśmy wszyscy byli malarzami, życie byłoby lepsze? Czy żyłoby nam się lepiej, gdybyśmy wszyscy "wrócili na łono przyrody"? Bzdury ;)
Jak mawiali Grecy - jeśli wszyscy będą filozofami, kto będzie pasał kozy? ;)

Pakowanie niepotrzebnych pieniędzy w kosmos i szukanie nikomu nie potrzebnych gwiazd jest zbędne.

Tu już Ci Logan odpowiedział 8)


PS. Sorry za offtop, to już ostatni raz :). Więcej w tym temacie nie będę :).
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Następna strona

Powrót do Życie poza Ziemią

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 cze 2019, 22:50 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron