Filmowe Adaptacje prozy Lovecrafta

Znajdziecie tu plugawe rozmowy - dla fanów Lovecrafta.

Filmowe Adaptacje prozy Lovecrafta

Postprzez Jok » 11 paź 2005, 20:03

Filmow opartych na prozie Lovecrafta jest calkiem sporo- niestety w wiekszosci to tylko krwawe horrory z gatunku gore ktore maja nawiazania mniejsze lub wieksze lecz jest ejdnak klika apdaptacji filmowych na ktore warto zwrocic uwage(a ktore osobiscie poznalem dzieki Howlerowi)
Dagon - Film naprawde niezle zrobiony jesli chodzi o strone wizualna. Stosunkowo nowy(z zeszlego roku) bardziej nawiazuje do Widma nad Innsmouth niz Dagona i to jemu w zasadzie jest wierny nie liczac scne bezsensownej golizny.
Osobiscie uwazam za niezly film szczegolnie gdy znanego staruszka z kart powiesci obrzynaja zywcem ze skory, a takze wyglad itot z glebin(ale tych ludzkich)
Za pomylke uwazam bezsensowne sceny golizny i samego Dagona inaczej sobie wyobrazalem.
Horror w Dunwith - znacznie leprza (chodz starsza bo z lat 60-tych) adaptacja opowiadania pod tym samym tytulem. Zdecydowanie polecam kreacje aktorska profesora Armitage i samego Wilbura. Chodz efekt syna Yog-sothotha jest kiepski - naszczescie przez utrzymanie efektu niewiadomego malo go widac ale film polecam.
Reanimator- trylogia- o tyle o ile jeszcze pierwsza czesc nawiazuje jakos do powiesci o tyle dwie nsatepne juz mniej - zreszta tu jest moja recenzja pierwszej czesci.

Na marginesie - polecam sciagnac trailer jednej z nowszych adaptacji filmowych - Przerazajacego starucha : http://www.sabotproductions.com/
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Cazpian » 7 lis 2005, 18:54

Ja szczerze mówiąc zetknąłem się z dwoma filmami raczej nie dosłownie opartymi na literaturze co na samej mitologii, czy też w konwencji podobnej do
H.P. Lovecrafta . Pierwszy to " Necronomicon " , a drugi - jak dla mnie bardzo klimatyczny - " W paszczy szaleństwa " :D . Polecam tym , którzy nie oglądali .
Jakby nie można było się hmm 'dopisać ' do właściwych osób - Proszę o usunięcie swojego konta ... pozdrawiam..
Cazpian

Postprzez Jok » 8 lis 2005, 10:42

Cazpian napisał(a):\ H.P. Lovecrafta . Pierwszy to " Necronomicon " , a drugi - jak dla mnie bardzo klimatyczny - " W paszczy szaleństwa " :D . Polecam tym , którzy nie oglądali .

Ja Necronomicon zdierzylem tylko do motywu z ta policjantka- uwazam ze zaduzo opowiadan jest tam nadzgane.
a "w paszczy szalenstwa" to nie jest film oparty na HPL- tylko trzyma jego klimat.
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Cazpian » 8 lis 2005, 18:36

Jok napisał(a):
Cazpian napisał(a):\
a "w paszczy szalenstwa" to nie jest film oparty na HPL- tylko trzyma jego klimat.

To zacytuję sam siebie :D :

" Ja szczerze mówiąc zetknąłem się z dwoma filmami raczej nie dosłownie opartymi na literaturze co na samej mitologii, czy też w konwencji podobnej do
H.P. Lovecrafta
."

:D :D
Jakby nie można było się hmm 'dopisać ' do właściwych osób - Proszę o usunięcie swojego konta ... pozdrawiam..
Cazpian

Postprzez Logan » 1 sty 2006, 11:55

Ostatnio oglądałem 2 filmy na podstawie prozy Lovecrafta: "Dagon" i "Drabina Jakubowa".

O ile pierwszy z tych filmów jako tako mi sie podobał (trochędługawy, momentami strasznie tandetny, ale ogólnie wrażenie pozytywne) to ten drugi jest zarąbisty! Świetny klimat, dobry pomysł, bardzo dobrze zagrał Tim Robbins jako weteran z Wietnamu. Dla mnie szczególnie przerażający był obraz w tym psychiatryku, jak go złapali i wstrzyknęli do mózgu narkotyk.
Oglądałem wersję rozszerzoną o prawie 15 minut, dziwne że nie weszła do ogólnodostępnej wersji bo moim zdaniem dużo wyjaśnia. Świetnie pokzazano przeżycia bohatera po zażyciu "drabiny" - koszmar...
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Logan

Postprzez wendrowycz » 1 sty 2006, 12:04

Na podstawie czego jest Drabina Jakubowa, bo wogóle czegoś takiego nie kojarzę. Jakie sa tam nawiązania do HPLa?
wendrowycz

Postprzez Logan » 3 sty 2006, 11:20

Hmm powiem Ci mości wendrowyczu że nie wiem. Podejrzewam, że na podstawie opowiadania pod takim samym tytułem, ale z kolei próbowałem takowe znaleźć w sieci (chociażby wzmiankę) i nie udało mi się. Film dostałem od Joka (a ten chyba od Howlera) a pozatym w recenzji na FilmWebie napisane jest że to na podst. HPL. W samym filmie brak jakichkolwiek odniesień do Cthulhu, gdybym nie wiedział wcześniej że to na podst Lovecrafta to bym się nigdy nie domyślił.

Myślę że sytuacja z "Drabiną Jakubową" przedstawia się tak jak z "Czasem Apokalipsy" F. F. Coppoli nakręconym pod wpływem "Jądra ciemności" Conrada. Czyli po prostu zaczerpnięto sam pomysł, jakiś główny motyw z opowiadania i przeniesiono w zupełnie innej konwencji do filmu (wszak HPL raczej nie pisywał o Wietnamie :wink: ).
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Logan

Postprzez Balduran De'Arnise » 3 sty 2006, 13:20

Dołącz do kultystów Zła!

[url=http://www.baldurandearnise.deviantart.com]Am i deviant?[/url]
Balduran De'Arnise

Następna strona

Powrót do Arkham Sanitarium