Nawiązania do HPLa

Znajdziecie tu plugawe rozmowy - dla fanów Lovecrafta.

Nawiązania do HPLa

Postprzez wendrowycz » 28 wrz 2005, 16:01

Temat służący tropieniu dzieł nawiązujących do twórczości HPLa. Mi wiadomo o nasteujacych utworach wydanych w Polsce w których mozna znaleźć nawiązania do Mitów:

Henry Kutter: Księga Ioda
Dziedzictwo Lovecrafta. antologia. W sumie teksty na dość różnym poziomie i IMO niekoniecznie nawiązują do dzieł Mistrza, jednak ostatnie opowiadanie - Sosnowe pustkowie (taki chyba tytuł nosi) jest naprawdę świetne.
Brian Lumley: Władcy Podziemi. podobno miała tez wyjśc część drugo pt. Przypadek Tytusa Crowa, ale z tego co wiem to się nie ukazała.
Colin Wilson: Pasożyty umysłu
Whiteley Strieber: Zakazana strefa. - chociaż tu nawiązanie jest raczej dyskusyjne, bo bezposrednich nawiązań do Mitów tu raczej nie ma, jednak na niektórych stronkach ksiązka ta jest uznawana, za nawiązującą do Lovecrafta.

Pojedyńcze opowiadania nawiązujące do HPLa mozna też znaleść w ksiązkach:

Robert E. Howard: Nie kopcie mi grobu - w opowiadaniu tytułowym wystepuą wzmianki o Cthulhu i Yog Sothoth (chociaż ich imiona są lekko zmienione).
Robert E. Howard: Płomień Assurbanipala - do Lovecrafta nawiązują opowiadanie tytułowe i Potwór na dachu (który kiedyś tez był opublikowany w jednej MiM).
Clark Ashton Smith: Miasto tańczacego płomienia. Niektóre opowiadania wyraźnie mówią o istotach z Mitów np. Władca podziemi i Kwiat zła(nie jestem pewien poprawności tytułów, bo książkę pożyczyłem Jokowi)
Echa wojny światów. antologia poświęcona Wojnie Światów Wellsa. Opowiadanie W stronę Marsa i Providence Dona Webba mówi o młodym HPLu i jego spotkaniu z Marsjanami.
Stephen King: Marzenia i koszmary. Do HPLa nawiązuje opowiadanie Crouch End

Pojedyncze wzmianki o Mitach można tez znaleźć w nastepujących dziełach:
Lin Carter: Czarnoksięznik z Lemurii. jest tam mowa o bogu Yamath o którym jest też mowa w opowiadaniu Śmierć z Zaciemnienia z Księgi Ioda
O Necronomiconie można znaleźc wzmianki w opowiadaniu Tamdaradei Sapkowskiego, gdzie wystepuje polskie tłumaczenie tej księgi, oraz w Narrenturm tego samego autora, gdzie jest również mowa o paru innych księgach Mitów.
Poza tym w jednej magi i Mieczu było opowiadanie C.A. Smitha: Powrótczarnoksięznika.

A wy jakie znacie jeszcze dzieła nawiązujace do twórczości HPLa??
wendrowycz

Postprzez Jok » 28 wrz 2005, 16:07

Tak. Niedawno wyszla pierwsza polska antologia mitów Cthulhu ale o niej pisze tutaj http://fantastyka.net.pl/forum/viewtopic.php?t=863
mam jeszcze ksiazke ( nie od Ciebie Wen ;) ) "Pasożyty umysłu"Colina Willsona ale podchodze do niej dośc sceptycznie. Sa tam nawiazania do przedwiecznych, Tsatshoggua i wiele wiecej do mitow- np czarny Abhoth.
W jednym z MiMów byl jeszcze " powrót czarnoksięznika" Smitha a wnim necronomicon.
Niedawno zekranizowana ksiazka "Wojna Światów" to takze opowiesc dziejaca sie w realiach mitow :)
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Gnom » 28 wrz 2005, 17:03

Wzmiankę o mitach Cthulhu da się wyczuć w Kolorze Magii Pratchetta.

"(...) Kamień naprawdę był niewygodny. Dwukwiat spojrzał w dół i po raz pierwszy zauważył niezwykłe, rzeźbione linie.
Stworzenie przypominało pająka. A może ośmiornicę? Mech i wilgoć zatarły nieco szczegóły. Nie zatarły jednak wyrytych poniżej run. Dwukwiat odczytał je bez trudu. Głosiły: “Wędrowcze, gościnna świątynia Bel-Shamharotha stoi o tysiąc kroków na Oś".
To dziwne, uświadomił sobie. Potrafił odczytać wiadomość, chociaż same litery były całkiem obce. Informacja zjawiała się jakoś w mózgu, pomijając żmudną drogę przez oczy.
Wstał i odwiązał od drzewka posłusznego teraz konia. Nie był pewien, w którym kierunku leży Oś, ale między drzewami dostrzegł coś w rodzaju zarośniętej ścieżki. Ten Bel-Shamharoth wyraźnie starał się pomagać zagubionym wędrowcom. W każdym razie Dwukwiat mógł wybierać jedynie pomiędzy nim a wilkami.
Stanowczo kiwnął głową.
Warto tu zauważyć ciekawe zjawisko: kilka godzin później na polance zjawiły się podążające śladem Dwukwiata dwa wilki. Spojrzenie ich zielonych oczu padło na dziwną, ośmionożną rzeźbę -która w rzeczy samej mogła przedstawiać pająka albo ośmiornicę, ale mogła też być czymś całkiem innym, o wiele dziwniejszym -i natychmiast uznały, że właściwie nie są wcale takie głodne. (...)"

Rozumiem że chodzi wam o poważniejsze przykłady ale fakt faktem że tego podobieństwa nie da się nie zauważyć... ;)

Pozdrawiam,
Gnom
There is no happiness without slavery. Slavery is the key to happiness.
Obrazek
Gnom

Postprzez Jok » 28 wrz 2005, 17:19

Oj Prathett to nawiazywal do kogo i gdzie chcial ;) prawie wszyscy wielcy pisarze od Tolkiena po Lovecrafta sa u Prathetta sparodiowani :D
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez wendrowycz » 29 wrz 2005, 19:49

Z tego co kojarzę, to w Równoumagicznieniu tez były nawiązania do HPLa. W dedykacji jest mowa o KLubie Młodych Fanów Lovecrafta, czy czyms takim (nie pamiętam, bo dawno czytałem). Istoty z innego wymiaru, które tam wystepują tez przypominają Wielkich Przedwiecznych jesli chodzi o wygląd. W jakieś innej książce jest z kolei mowa o Dagonie, bogu rybie.:)
wendrowycz

Postprzez akati » 1 paź 2005, 10:33

"Macki w galareci wyglądały bardzo wykwintnie, jak z chińskiej restauracji. Semen i Józef zasiedli do stołu i nałożyli na talerze egzotycznej zagrychy.
-Jakub, skąd wytrzasnąłeś taką ośmiornicę?- zapytał stary kozak. - U nas w rybnym przecież tego nie ma?
-Siedziało w studni i mówiło, że nazywa się Ktulu- wyjasnił.
O tym ile czasu zajęło wyłowienie wszystkich macek, oderwanych wybuchem granatu nie wspomniał. Bo i po co? "
/"Zagadka Kuby Rozpruwacza" A. Pilipiuk/

Gdy spogladasz w Otchłań- ona także patrzy na Ciebie...

To, co słuszne, nie zawsze jest popularne,
a to, co popularne, nie zawsze słuszne...

Banished from my realm,
only following honour and I will to survive...
akati

Postprzez wendrowycz » 5 paź 2005, 13:56

Do Lovecrafta nawiązuje również opowiadanie There Are More Things z Księgi piasku Jorge Louisa Borgesa.
wendrowycz

Postprzez akati » 3 lis 2005, 09:05

"Pan X" Petera Strauba. W całej książce jest mowa o "mistrzu z Providence".

"Po mnie Apokalipsa, wejście prezez rozdarte niebo dla moich uskrzydlonych, pazurzastych, drapieżnych Przodków, Starszych Bogów, zniszczenie rodzaju ludzkiego, długo oczekiwane odzyskanie waszego ziemskiego królestwa. (...) O Wielcy Starzy, Ojcowie moi, polegacie na moich wysiłkach."

"Poznawać najtajniejsze aspekty znanych mi prawd o świecie i o mnie samym, wyłożone czarno na białym w pierwszych linijkach druku. Co więcej, dowiadywać się, że ten mędrzec, prorok (z irytująco zwięzłej notki na skrzydełkach okładki wynikało, że był mieszkańcem Providence na Rhode Iland) przeniknął Tajemnice o wiele głębiej ode mnie. Pewne zmiany wynikały z faktu, iż mistrz postanowił przekazać swoją wiedzę w postaci fikcyjnej fabuły, lecz potwierdził źródła mojej misji i naturę moich Przodków: Nyarlathotep, Yog- Sothoth, Shub- Niggurath, wielki Cthulhu..."

Cytatów z podobnymi odwołaniami w całej książce jest bez liku ;)

Gdy spogladasz w Otchłań- ona także patrzy na Ciebie...

To, co słuszne, nie zawsze jest popularne,
a to, co popularne, nie zawsze słuszne...

Banished from my realm,
only following honour and I will to survive...
akati

Następna strona

Powrót do Arkham Sanitarium