Kobiety i RPG

Puść wodze swojej wyobraźni, wciel się w rolę fikcyjnej postaci która istnieje tylko dzięki Tobie.

Re: Kobiety i RPG

Postprzez Pafnucy » 16 mar 2012, 13:25

W tej kwestii głos najlepiej oddać Paniom:
http://pafhammer.net/to-spotkanie-bylo-nieuniknione/
Obrazek
Pafhammer, czyli fanowska strona fanatyka Warhammera
Bo każda prawdziwa fanowska strona musi mieć pochodnię!
http://pafhammer.net/
Pafnucy

Postprzez von Mansfeld » 17 mar 2012, 08:06

Dobry tekst blogowy, Pafnucy. :)

Coś ode mnie:

Zacznijmy od statystyk. Spośród ludzi z którymi kiedykolwiek grałem w RPG (próba 94 osób), 15 z nich to kobiety. To daje ~15,96%. W grę wchodzą głównie osoby z Warszawy i okolic oraz pojedyncze osoby z innych części krajów... Do tej pory miałem do czynienia z 18 prowadzącymi grę (osobami w tej roli), z czego 4 były płci żeńskiej - stanowi to 22,(2)%. Niedużo, ale wciąż oznacza to, że kobiety nie są zjawiskiem marginalnym czy nadzwyczajnym na sesjach RPG - przynajmniej na tych których ja bywam. Dane obejmują okres od lata 2006 do dziś.

Oczywiście bywam na warszawskich konwentach fantastyki, raz byłem na zlocie pewnego serwisu internetowego o fantastyce. Na podstawie tych danych mogę co najwyżej określić, że średni wiek kobiet jest porównywalny ze średnim wiekiem mężczyzn (oczywiście porównanie rocznikowe).

Tyle statystyk, teraz moje obserwacje:
- Nie obserwuję znaczącej różnicy pomiędzy grą męzczyzn a grą kobiet na sesjach RPG. Odnoszę jednak wrażenie, że o ile znana mi populacja męskich graczy jest dość jednorodnie zróżnicowana jeśli chodzi o preferencję grania, to trochę większy procent graczek interesują opisy sytuacji i danych podmiotów na sesjach, jak i wejście w immersję. Nie neguje to innych aspektów RPG.
- W przypadku prowadzących płci męskiej, zdarzają się lepsi, gorsi, najlepsi i fatalni. Słowem - różni. W przypadku prowadzących płci żeńskiej, poza jednym przypadkiem (i to jednostrzałowa sesja), praktycznie pozostała trójka w jakiś sposób była pechowa dla mnie. Prędzej czy później dochodziło do silniejszych spięć czy poróżnień. Przyczyny są rózne dla każdego przypadku, lecz łączy je fakt, że trójka tych uczestniczek grała w zupełnie co innego niż pierwotnie zamierzała "sprzedać" (system RPG) oraz upierała się przy tym stylu grania niezależnie od systemu RPG dobranego do gry. Odnoszę wrażenie, że kobiety-MG mogą w większym stopniu opierać się na swoich preferencjach prowadzenia, nawet wbrew konwencji danego systemu RPG.
- Mimo aż kilkunastu procent udziału kobiet w puli uczestników z jakimi miałem do czynienia na sesjach RPG, to nigdy nie grałem z więcej niż dwoma graczkami na raz - albo zestaw "MG-kobieta + graczka", albo "dwie graczki".
- Nie dostrzegłem u kobiet tendencji do olewania, naginania na bieżąco czy nietolerowania mechaniki gry - względem mężczyzn oczywiście.
- Rzadziej niż częściej (w porównaniu do czysto męskich drużyn), drużyny w których występowała graczka (nie w roli MG) nie współpracowały ze sobą, a wręcz trudno było mówić o drużynie (grupa osób grających w jednym miejscu, ale nie współpracujących w świecie gry).
- Trochę częściej graczki mają i grają swoimi "ulubionymi postaciami" (choćby tę samą koncepcją postaci) w różnych grach, w porównaniu do graczy płci męskiej.

I dlaczego jak kojarzę graczkę w Wolsungu, to przypomina mi się "syndrom elfiej Koriolki o archetypie Salonowca"?
von Mansfeld

Postprzez Jok » 17 mar 2012, 11:13

Ktos kiedys powiedzial ze statystykami da sie wszystko udowodnic :P

Szczerze mam wrazenie ze zjawisko "kobiety a PRG" przechodzi do lamusa powoli. Moze w latach 90tych to było tabu, moze po 2000 roku mało kobiet grało. Ale dzis mam wrazenie ze dziela te pasje prawie rownie z mezczyznami. Poprostu RPG, planszowki, fantastyka, ksiazki i filmy przestały byc godna drwin nerdowska rozrywka, a czyms prawie modnym, na topie, czy poprostu cool 8) Tak wiec i Panie wziely sie za to ;)
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Pafnucy » 18 mar 2012, 12:23

von Mansfeld napisał(a):Dobry tekst blogowy, Pafnucy. :)

A dziękować, dziękować :D

Ja od siebie jednak mogę dodać, że kobieta Gracz na sesji jednak wnosi coś nowego do mojego stylu prowadzenia. Zauważyłem to, że chociaż w opisach kobieta zwraca uwagi na trochę inne elementy, co wymagało u mnie kilku poprawek i dostosowania się do takich potrzeb.

Same przygody zyskały większy pierwiastek emocjonalny. I nie chodzi tu wcale o tkliwe romanse :P
Obrazek
Pafnucy

Postprzez Jok » 18 mar 2012, 14:21

no tak jak kobieta jest na sesji to gracze odrazu robia sie bardziej szarmanccy ;)
a i jakby gwaltow i rubasznego humoru bylo mniej ;)
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez morfin » 18 mar 2012, 22:10

Wizyta kobiety na sesji zazwyczaj kończyła się tym, że później przez jakiś czas jeden z Graczy wzdychał rozgłośnie lub migał się od kolejnej rozgrywki przez jakieś trzy miesiące... Mistrza Gry też to dotyczyło. :oops:
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez Carmenta » 20 mar 2012, 21:09

Oj chłopaki jojczycie nad nami gorzej niż baby... Każda z nas jest inna... i naprawdę nie rozumiem dlaczego kobieta nie mogła by zagrać Barbarzyńcą czy Paladynem? Biorę miecz do łapki, w drugą drugi... no od biedy tarcze i dawaj na wroga :paker: Bo nigdzie jak dla mnie nie ma napisane, że kobieta będzie gorszym wyrzymaczem hordy wroga :evil: Ja osobiście uwielbiam grać postaciami typu wojownik, od biedy łowca, żadnych tam trubadurek, czarodziejek czy innych dupereli... No a jak chcę sobie odpocząć od wojenki to gram Cholernie Dobrym Medykiem, który poskłada tyłek każdemu :) Jak już napisałam jesteśmy różne...
W mojej ekipie na 7 facetów gra 5 dziewczyn, więc jest prawie pół na pół... i jeśli już któraś z nich bawi się w bycie czarodziejką to tylko dlatego, że wiąże się z tym WŁADZA :tak:
Jeśli w waszych ekipach dziewczyny rywalizują to dlatego, że moją na to czas... :beee: u nas tak nie ma... albo się trzymamy w kupie albo pół drużyny będzie gryźć glebę przed końcem sesji :glare:
Carmenta

Postprzez Pafnucy » 22 mar 2012, 10:42

Carmenta napisał(a):Ja osobiście uwielbiam grać postaciami typu wojownik, od biedy łowca, żadnych tam trubadurek, czarodziejek czy innych dupereli...

W obecnie prowadzonej przeze mnie drużynie, to właśnie postać Graczki jest najlepszą wojowniczką. W sumie, to jest to jedyny wojownik :P

Tak że wcale nie twierdzę, że kobieta nie może odgrywać wojownika, nawet barbarzyńcy.
Jednak nie zmienia to faktu, że z moich doświadczeń, wpływ kobiety na sesję zwiększą emocjonalność takich rozgrywek. Po prostu ładunek emocji ze strony Graczy jest większy.

Carmenta napisał(a):Jeśli w waszych ekipach dziewczyny rywalizują to dlatego, że moją na to czas... :beee: u nas tak nie ma... albo się trzymamy w kupie albo pół drużyny będzie gryźć glebę przed końcem sesji :glare:

W tej kwestii nie mam doświadczeń, bo na sesji nie miałem jeszcze takiego przypadku, żeby mieć więcej jak jedną dziewoje.
Obrazek
Pafnucy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gry fabularne