Najlepsze filmy fantasy to...

Każdy ma swój ulubiony film.

Postprzez Logan » 1 gru 2009, 23:33

A jak nazwać taki twór jak "300" - mithological fiction? :)

Wracając do klasyki, o której jeszcze nie wspominaliście, to zdecydowanie "Labirynt" z Davidem Bowie. A mówiąc o labiryncie przypomniał mi się "Labirynt Fauna" który mówiąc krótko znudził mnie i nie wiem nad czym się tak ludzie zachwycają. Zbyt to wszystko takie oczywiste...
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Logan

Postprzez Rein » 2 gru 2009, 08:48

Jak 300 pasuje do tematu to ja głosuję na Troję. Musze sobie odświeżyć, nawiasem mówiąc, parę pięknych scen...
Rein

Postprzez Fraa » 2 gru 2009, 16:48

Fantasy niestety obfituje w gnioty i co zrobić. :P Zresztą nie wiem: może inne gatunki też w nie obfitują, ale jako że mniej się tym interesuję, to jakoś tego nie dostrzegam. :)

Hallmarkowy "Merlin" jest po prawdzie jednym z moich ulubionych filmów i chyba pierwszą i ostatnią Hallmarkową produkcją, którą mogę oglądać z prawdziwą przyjemnością. Z kilku względów: Martin Short w rewelacyjnej roli Frika to jeden z nich. Świetny Mordred to druga. :D Patent z tym, żeby jedna aktorka grała obie siostry - też szczwane i fajnie zrobione. Bez kitu, ja tam się nie zorientowałam na początku. :P Poza tym podobało mi się odmienne pokazanie historii przy jednoczesnym nie pójściu w stronę szajsu z cyklu "prawdziwej historii". Że tylko inspirowane mitologią arturiańską, zamiast wiernej adaptacji? Wydaje mi się, że powielanie "Excalibura" nie ma większego sensu. To mity, można to przedstawiać tak po prawdzie jak się chce, nie ma czegoś takiego jak jedyna i właściwa wersja. ;)

"Władca Pierścieni"... trudno mi to rozpatrywać w kategorii "film", bo zawsze wchodzi się w rozważania kategorii "ekranizacja", a tu już pole do szerszej dyskusji. Jako film myślę, że jest naprawdę dobry. Parę dłużyzn jest, to fakt... a może to kwestia tego, że oglądałam za wiele razy? xD Poza paroma niechlubnymi wyjątkami - dobra obsada. Całość jest efektownym obrazem, wciągającym, klimatycznym. Co ma być sielankowe, jest sielankowe, co ma być mroczne, złe i bluźniercze - takie właśnie jest. I muzyka, jakkolwiek przy ogólnym nawale produkcji Zimmerowskich może się znudzić, to jednak - przynajmniej na początku i przynajmniej na mnie - zrobiła ogromne wrażenie.

"Gwiezdny Pył" to ta sama historia, co z "Władcą Pierścieni" - trochę trudno rozmawiać o filmie jako takim, bo aż się ciśnie na klawiaturę porównywanie z książką. :) Tak czy tak, film bardzo, bardzo mi się podobał. Muzyka mnie urzekła, niektóre sceny przepiękne, pejzaże genialne, postacie świetne, obsada łał (Robert De Niro czy Michelle Pfeiffer :brawo: dla mnie bomba)... No miodny filmik, naprawdę miodny. :)

"Pierścienia Nibelungów" prawie nie pamiętam, bo bardzo dawno oglądałam, więc trudno mi się wypowiadać... Z kolei "Opowieści z Narnii" jak na mój gust zdecydowanie zbyt cukierkowe, acz dla młodszej widowni mogło być niezłe, nie wiem. Fanką "Conanów" nigdy nie byłam, no ale pewnie nie bez powodu to jednak jest klasyk. ;) "Beowulfa" żadnego nie oglądałam, jakoś się nie złożyło... :oops: "Waśnie w świecie baśni" oglądałam dość dawno, zrobiło na mnie przyjemne wrażenie, ale bez jakiejś szalonej ekstazy. Do obejrzenia raz. :) Ze względu na krajobrazy. No i mam słabość do leprechaunów. xD
Był też taki film... bodajże "Lord Protektor" - oglądałam to dziecięciem będąc i owszem, podobało mi się, ale jak obejrzałam później ponownie, to... no cóż, kiczowate, a w dodatku dość niemłode, więc i efekty raczej takie se. :P

Bym se dorzuciła tutaj "Armię Boga" (absolutnie i wyłącznie o pierwszej części mówię), ale po prawdzie nie wiem czy można to pod fantasy podpinać... Znaczy są aniołowie, jest szatan, ale... no nie wiem. Ale skoro "300" tu chcecie wtrynić, to ja se dorzucę coś od siebie, a co! 8) :P

W sumie obawiam się, że teraz jeśli powstają filmy fantasy, to są to ekranizacje książek/gier i to, czy film będzie dobry, w dużej mierze zależy od tego, jak dobra rzecz jest ekranizowana. Powstają teraz jakieś filmy fantasy które są wyłącznie filmami, tak od początku do końca? Poważnie pytam, bo w sumie nie wiem, nie mam czasu się tym interesować...
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez daft_count » 1 sty 2010, 16:23

Chyba ciągle "Willow" pozostaje numerem jeden.
"Opowieści z Ziemiomorza" były średnie, ale mimo wszystko.
Na pewno "Avalon", tak dobry , jak książka.
I kilka innych ekranizacji "Króla Artura" zresztą też się broni.
Tu pasuje mi też Jabber Wocky ;)
6 000 stóp poza człowiekiem i czasem
daft_count

Postprzez Nightmare » 30 sty 2010, 09:57

A mowa tu też o serialach?
Jeśli tak to u mnie nr. 1 pozostaje "MIECZ PRAWDY"
I chyba tyle
Bless Ya!!!
Nightmare

Postprzez LadyMariane » 30 sty 2010, 14:29

A ja polecam Straż nocną i Straż dzienną, które powstały na podstawie ksiązek Siergieja Łukjanienko - "Nocny Patrol" i "Dzienny patrol". Ostatnio w ogóle odkryłam rosyjską fantastykę i jestem pod wrażeniem.
Nikt w sumie widzę nie wspomniał o ekranizacji "Wiedźmina". No cóż, wiadomo, ci, którzy czytali, byli zawiedzeni. Ja osobiście oddzieliłam film od książki i potraktowałam ekranizację jako luźną wariację na temat Wiedźmina. I w ten sposób mogę zaliczyć film do całkiem udanych, gra Żebrowskiego całkiem ciekawa.
Jako dzieciak czytałam też Harrego Pottera, no nie czarujmy się - to też fantasy ;). Filmy na podstawie książek są naprawdę dobrze zrobione, przyznajcie :D
No a właśnie, co np. z Equilibrium, Kronikami Riddicka, Piątym Elementem? Toż to uczta dla łaknących wszelakich wizji przyszłości.
Ciekawym filmem jest również "Ciemność rusza do boju".

No, a co powiecie na Ghost Ridera?? Albo na Autostopem przez Galaktykę na podstawie powieści Douglas'a Adamsa?
Podobały mi się również "Kroniki Spiderwick".
Zapadły mi jeszcze w pamięć filmy takie jak: "Nieustraszeni bracia Grimm", "Smokiem i mieczem", "Kolor magii" i serial "Ziemiomorze".

Nie ma co narzekać, wystarczy poszperać po internecie. Każdy znajdzie coś dla siebie ;)
"Bo świat poszedł naprzód".
LadyMariane

Postprzez Fraa » 30 sty 2010, 14:53

"Autostopem przez Galaktykę" było fajne, ale myślę, że to tylko ze względu na książkę, a film jako taki... nie mogę powiedzieć, żeby sam w sobie był jakiś przewybitny. Acz oglądałam kilka razy i naprawdę uroczy. ;) Ale - jak mówiłam - głównie to zasługa scenariusza, czyli podstawy książkowej.

"Wiedźmin"? Z tą gumową ręką strzygi, smokiem jak z filmu z lat '80., drewnianą Buzkową i drewnianym Żebrowskim? :o Nie, nie zaliczę tego filmu do udanych. :lol:
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 30 sty 2010, 16:28

Lady, kilka tytułów które wymieniłaś to nie fantasy, a czystej wody SF - Equilibrium, Kroniki Riddicka, Autostopem Przez Galaktykę. Bo Piąty Element ma elementy fantasy.

Także nie wiem czy to można zaliczyć.

A Wiedźmin jest okropnie słabym filmem/serialem fantasy. Nie chodzi nawet o jakość adaptacji która jest jeszcze niższa. Gra aktorska kuleje, Malbork został wykorzystany do wszystkich lokacji, efekty specjalne przypominają raczej defekty... Na plus mogę w zasadzie policzyć tylko muzykę i część kostiumów.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Film