Koniec cywilizacji

Technika która nie wiadomo co ma przypominać.

Koniec cywilizacji

Postprzez Wiedźma » 4 gru 2004, 19:04

Czym, według was, jest cywilizacja? Do czego zmierza? Jak się zakończy, jeśli kiedykolwiek się zakończy? I czy lepiej było kiedyś, czy lepiej jest teraz? Jak wam się wydaje? 8)
"Lecz czemu jesteś samotny? I czemu nie zbiegło z Tobą całe piekło? Czyżby ból ich był mniejszy, mniej godny ucieczki? Lub mniej odporny jesteś niźli oni?"

Pamiętaj: każdy popełniony błąd ortograficzny zwiększa prawdopodobieństwo wiedźmofobii!
Avatar użytkownika
Wiedźma
 
Posty: 5475
Dołączył: 27 cze 2004, 19:52
Lokalizacja: Inferno / Kraków /

Postprzez Misiekh » 5 gru 2004, 14:45

Cywilizacja jest przedłużeniem ewolucji. W momencie, kiedy naturalna ewolucja wytworzyła gatunek zdolny opanować całą planetę i zniszczyć inne jej wytwory, rozpoczęła się ewolucja sztuczna - zwana rozwojem cywilizacji. Natura nie znosi pustki :)

IMO nie nastąpi koniec cywilizacji ludzkiej - a przynajmniej nie z winy samych ludzi. Ludzkość już wielokrotnie udowadniała, że w chwilach wielkiego zagrożenia potrafi w ten czy inny sposób zażegnać niebezpieczeństwo - że wystarczy wspomnieć chociażby kryzys kubański.

Trudno też porównywać "kiedyś" z "teraz". Założę się, że gdyby przenieść XV-wiecznego chłopa do współczesnej Warszawy, uznałby on że jego skromna chałupa jest o niebo lepsza od obecnych miast. Ale tak samo człowiek XXI wieku wypowie się o XV wieku. :)
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 5 gru 2004, 18:59

Moim zdaniem koniec naszej cywilizacji nastąpi. Jeśli człowiek nie wykończy się sam wojnami i industrializacją, zrobi to za niego natura. Już to widzimy - rak, AIDS, inne choroby... klęski żywiołowe... Natura chce się nas pozbyć, bo ją niszczymy. Czeka nas świat jak z Mad Maxa, Fallouta albo Waterworld. Tym razem człowiek sobie nie poradzi. A przynajmniej nie w zadawalający sposób...
Rycerz Astarotte
Avatar użytkownika
Kristof Dernhest Eidenfel
 
Posty: 4055
Dołączył: 16 paź 2004, 09:24
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury

Postprzez Misiekh » 5 gru 2004, 19:37

Rak, AIDS... a kiedyś była bodajże hiszpańska grypa, czarna śmierć i inne choróbska. Natura nie znosi próżni, więc w miejsce chorób które nauczyliśmy się zwalczać pojawiają się nowe. Ale nie są one w stanie zatrzymać rozwoju ludzkości. Wręcz dają impuls do przyspieszenia rozwoju, weźmy np. poszukiwania lekarstw właśnie na AIDS czy raka.
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Logan » 5 gru 2004, 20:56

Moim zdaniem nasza cywilizacja wcześniej czy później upadnie. Nie wiem z jakiego powodu, czy będzie to konflikt atomowy, epidemia, inwazja kosmitów... Ale po pewnym czasie życie znów się pojawi - tak jak dzieje się to od milionówa lat w kosmosie.
W miejsce starych gatunków wejdą nowe, zazcną powstawać nowe nisze ekologiczne, biotopy... Nawet gdyby życie na naszej planecie zostało całkowicie zniszczone, to i tak kiedyś wszystko zostanie przez naturę odrestaurowane.
Moim zdaniem upadek ludzkości jest "wliczony w koszta" ewolucji wszechświata.
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Avatar użytkownika
Logan
 
Posty: 3094
Dołączył: 3 lis 2004, 21:38
Lokalizacja: Fenris / Warszawa

Postprzez Logan » 6 gru 2004, 00:36

O, o, o - no nie wiem... Ja bym właśnie powieedział że ludzie są za głupi aby przetrwać. Wiem że instynkt przetrwania jest bardzo silny, ale myślę że w skutek jakiegoś dzieła (choćby przypadkowego) nasza cywilizacja może ulec zagładzie. Jeśli oglądaliści film Kubricka "Dr. Strangelove" (pozdrowienia dla Miśka :D ) to wiecie o czym mówię.

Zresztą z drugiej strony upadek cywilizacji nie jest równoznaczny z zagładą ludzkości. Zależy co pod tym pojęciem rozumieć...
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Avatar użytkownika
Logan
 
Posty: 3094
Dołączył: 3 lis 2004, 21:38
Lokalizacja: Fenris / Warszawa

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 6 gru 2004, 08:38

za upadek cywilizacji można uznać dowolną wizję postapokaliptycznej przyszłości - np. wizje z Fallouta. Natomiast ludzkość się wykończy, ale zgadzam się z opinią, że to jedynie część koła... po nas przyjdą następni, a kto wie, ilu było przed nami?
Rycerz Astarotte
Avatar użytkownika
Kristof Dernhest Eidenfel
 
Posty: 4055
Dołączył: 16 paź 2004, 09:24
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury

Postprzez shira_ » 6 gru 2004, 09:22

cywilizacje....kazda jest ma całkeim inne prawdy...wierzenia i zwyczaje..ich sposób życia nie pokrywa sie z innymi..odmienność...odmienność....a jednak uważam że wszytskie one zginą w jeden sposób.....jakaś epidemia strasznej choroby...wojny...lub inne przyszłościowe eksperymenty szalonych naukowców z przyszłości..za bardzo grzebiemy w człowieku...geny i inne takie.....no pomijam tu słabe cywilizacje które nie są samowystarczalne i upadną szybciej niż inne mocniejsze...
shira_
 
Posty: 1436
Dołączył: 8 lip 2004, 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Futurologia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 19 maja 2019, 14:10 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron