Czy powstanie kiedyś inteligentna maszyna?

Technika która nie wiadomo co ma przypominać.

Czy powstanie kiedyś inteligentna maszyna?

Postprzez Misiekh » 3 sie 2006, 21:49

Zainteresowała mnie ostatnio sprawa SI. Jak myślicie, czy da się zbudować komputer, którego zachowanie byłoby nieprzewidywalne? Ale nie dzięki wprowadzeniu czynnika losowego na wejściu, ale dzieki, że tak powiem, spontaniczności? :) Czy możliwe jest skonstruowanie maszyny inteligentnej (w sensie identycznym do ludzkiej inteligencji)? Czy można zbudować maszynę świadomą (samo-świadomą)? Czy inteligencja warunkuje świadomość lub odwrotnie? I czy z inteligencji i świadomości wynika, że maszyna taka potrafiłaby formułować własne, indywidualne cele i do nich dążyć, czy też wciąż byłaby zależna od poleceń człowieka?Temat daję tutaj, a nie do Offtopicu, bo chyba bardziej pasuje do fantastyki niż do dyskusji o gotowaniu, zakupach i innych takich :)
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Logan » 4 sie 2006, 08:13

Oho, Kłania się Ghost in the Shell :)

Moim zdaniem jesteśmy jeszczez zbyt prymitywni na zbudowanie takiej maszyny. Aby taka SI powstała potrzebaby stworzyć obwody o liczbie zbliżonej do tych w ludzkim mózgu, a póki co jest to niemożliwe.

Póki co powstają roboty o pseudointeligencji, uczące się na własnych błędach, ale o pewnej "spontaniczności" mowy być nie może. Ludzie robią superkomputery - owszem (typu Crye) ale są to po prostu maszyny modułowe, o wielkiej ilości identycznych części obliczeniowych - tu też nie ma SI.

Jeszcze kilkadziesiąt lat trzeba na coś takiego poczekać, ale jesteśmy na dobrej drodze. Chociaż jak zwykle rozwiązanie przyjdzie z nieoczekiwanej strony, np. biokomputery, lub coś takiego.

Pewnie w supertajnych laboratoriach USA lub Japonii powstają już takie projekty... :wink:
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Avatar użytkownika
Logan
 
Posty: 3094
Dołączył: 3 lis 2004, 21:38
Lokalizacja: Fenris / Warszawa

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 4 sie 2006, 09:12

Heh, kłania się nie tylko GITS, ale też Terminator, Odyseja Kosmiczna 2001 i cała masa gier komputerowych :)

Często wykorzystywany motyw, ale jak na razie nie widzę możliwości stworzenia takiej maszyny, żeby jej inteligencja działała dokładnie jak nasza. Za to spodziewam się w najbliższej przyszłości robotów stworzonych tak, aby mogły pełnić bezwolnie wybraną funkcję - np. roboty-kierowcy, roboty-służący, roboty-sprzedawcy. I myślę, że to tylko kwestia kilkunastu lat, a takie twory będą pełnić wymienione przez mnie funkcje wszędzie tam, gdzie będzie na to stać ich właścicieli.
Rycerz Astarotte
Avatar użytkownika
Kristof Dernhest Eidenfel
 
Posty: 4055
Dołączył: 16 paź 2004, 09:24
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury

Postprzez Balduran De'Arnise » 4 sie 2006, 11:05

No tak jak powiedział Logan - Na dzień obecny to jest niemożliwe, komputery polegają na algorytmach, wzorach itd. itp.
A wprowadzenie jakiegoś czynnika losowości sprawiłby co najwyżej że komputer/robot włączałby Freecela napotykając przeszkodę...
Dołącz do kultystów Zła!

[url=http://www.baldurandearnise.deviantart.com]Am i deviant?[/url]
Avatar użytkownika
Balduran De'Arnise
 
Posty: 1518
Dołączył: 28 sty 2005, 15:52
Lokalizacja: Forteca Żalu

Postprzez Wiedźma » 4 sie 2006, 14:22

To ja sobie tutaj pospekuluję i popuszczę odrobinę wodze fantazji.

Otóż ja uważam, że stworzenie takiej maszyny jest lub będzie bardzo niedługo możliwe. Inna sprawa, że pewnie przeciętni zjadacze chleba dowiedzą się o takim wynalazku kilkadziesiąt lat później. Pytanie zasadncze IMO brzmi: na jakiej bazie coś takiego powastanie? I czy mówimy tu o stuprocentowej maszynie, czy dopuszczamy do głosy także elementy stricte biologiczne (np. maszyna z biologicznymi wstawkami).

Prace nad badaniem ludzkiego mózgu trwają nieprzerwanie od wielu lat i tak naprawdę ciężko jest stwierdzić na pewno, jak dalece są już posunięte. Tak więc uważam, że coś w rodzaju maszyny, posiadającej niezależną symulację mózgu pewnie powstanie. Zapewne w USA (mają 97% światowego przemysłu biotechnologicznego) albo w Japonii (czyli teoria a la Logan), ze względu na nowatorskie sposoby rozwiązań, w których japończycy brylują.

Jeszcze jedna refleksja mi się nasunęła, jak czytałam wasze posty: w większości zakładacie, że takia SI musiałaby działać w oparciu o komputer. Ja właściwie przypuszczam, że jeśli coś takiego zostanie stworzone, to w oparciu o jakąś nową technologię, niewątpliwie silnie zakorzenioną w informatyce, ale niekoniecznie bazującą na komputerze w powszechnym rozumieniu tego słowa (choćby nie wiem o jak wielkiej mocy obliczeniowej).


No to na razie tyle z tych moich spekulacji i teorii spiskowych ^^.
"Lecz czemu jesteś samotny? I czemu nie zbiegło z Tobą całe piekło? Czyżby ból ich był mniejszy, mniej godny ucieczki? Lub mniej odporny jesteś niźli oni?"

Pamiętaj: każdy popełniony błąd ortograficzny zwiększa prawdopodobieństwo wiedźmofobii!
Avatar użytkownika
Wiedźma
 
Posty: 5475
Dołączył: 27 cze 2004, 19:52
Lokalizacja: Inferno / Kraków /

Postprzez Misiekh » 4 sie 2006, 14:44

IMO SI nie powstanie w oparciu o komputery cyfrowe, podobne do współczesnych. Mają one kilka ograniczeń, np. są całkowicie zależne od zaprogramowanych algorytmów, a skądinąd wiemy, że nawet nie każdy problem arytmetyczny da się rozwiązać za pomocą algorytmu. A co tu dopiero mówić o problemach niezależnych od matematyki, jak obserwacje empiryczne (i ich uogalnianie do postaci teorii) czy tworzenie aksjomatów. W mózgu zapewnia to intuicja, która pozwala np. stwierdzić w przybliżeniu o prawdziwości lub fałszu zdania gedlowskiego (tzn. takiego, które jest skonstruowane poprawnie pod względem logicznym, ale nie da się - nie z niewiedzy, ale po prostu się nie da - stwierdzić jego prawdziwości lub fałszywości). Skąd jednak ma się wziąć intuicja w cyfrowym komputerze?

ale jak na razie nie widzę możliwości stworzenia takiej maszyny, żeby jej inteligencja działała dokładnie jak nasza

Już pal licho czy będzie działała dokładnie jak nasza, bo to na pewno nie - choćby z racji tego, że nasza inteligencja opiera się na żywej tkance, a SI niekoniecznie musi być na niej oparta. Może w grę wejdą jakieś polimery, może metal albo plastik, a może jeszcze coś innego. Nie wspominając o 'kształcie' (to się nazywa topologia, nie?). Przecież już same różnice w przewodliwości użytych materiałów wykluczają identyczność, bo np. sygnały w żywej tkance wędrują wolniej niż w komputerach.

Pytanie zasadncze IMO brzmi: na jakiej bazie coś takiego powastanie? I czy mówimy tu o stuprocentowej maszynie, czy dopuszczamy do głosy także elementy stricte biologiczne (np. maszyna z biologicznymi wstawkami).

A z tego pytania wynika inne. Czy tworząc maszynę biologiczną, de facto nie stworzymy kopii człowieka? (nie konkretnego, ale w sensie ogólnym - 'idei człowieka')
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Wiedźma » 4 sie 2006, 16:54

Misiekh napisał(a):Czy tworząc maszynę biologiczną, de facto nie stworzymy kopii człowieka? (nie konkretnego, ale w sensie ogólnym - 'idei człowieka')


Tworząc byt samodzielny i zdolny do nieprzewidywalnych zachowań de facto już posuwamy się w kierunku "idei człowieka". Tzn. zależy, jak kto definiuje człowieka. Ale w pewnym sensie sam pomysł jest już krokiem ku zapędom demiurga - stwórcy, pragnącego tworzyć byty równe sobie (chociażby po to, aby je sobie podporządkować, mniejsza zresztą o motywy).
"Lecz czemu jesteś samotny? I czemu nie zbiegło z Tobą całe piekło? Czyżby ból ich był mniejszy, mniej godny ucieczki? Lub mniej odporny jesteś niźli oni?"

Pamiętaj: każdy popełniony błąd ortograficzny zwiększa prawdopodobieństwo wiedźmofobii!
Avatar użytkownika
Wiedźma
 
Posty: 5475
Dołączył: 27 cze 2004, 19:52
Lokalizacja: Inferno / Kraków /

Postprzez KluchA » 4 sie 2006, 17:07

Hmm, uwazam, ze maszyny swiadome swojej egzystencji nie zostana stworzone nigdy. Tak samo mysle, ze nie da sie skopiowac badz dojsc nawet do poziomu kreatywnego myslenia rownemu czlowiekowi. Jak narazie nie rozumiemy naszego mozgu, a podejrzewam, ze w procesie myslowym nie dziala tylko biologia. Chyba najwazniejszym argumentem za tym, ze czlowiek nie stworzy maszyny "myslacej" jest to, iz nie jest takowa w ogole potrzebna. Mozliwosc jej buntu ogranicza bardzo jej uzytecznosc. Lepiej tworzyc maszyny do konkretnych celow - ograniczone. Kreatywnym mysleniem zajmijmy sie my - ludzie. Gdybysmy stworzyli robota myslacego tak jak my, ktory nie musialby jesc, odpoczywac i pod kazdym wzgledem fizycznym bylby doskonalszy od nas, nie bylibysmy wiecej potrzebni w naszym swiecie.
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
Avatar użytkownika
KluchA
 
Posty: 664
Dołączył: 19 lis 2005, 19:35
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Futurologia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 21 maja 2019, 16:43 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron