Gotowanie

Rozmowy na każdy temat.

Re: Gotowanie

Postprzez Damantris » 11 gru 2012, 22:51

No ba! Nawet na miękko mu wychodzą!
Damantris

Postprzez Fraa » 7 lut 2013, 09:56

Misiekh napisał(a):Kumpela z koleżanką założyły bloga o gotowaniu z nietypowym podejściem - w ostatnim odcinku np. gotowanie z Jokerem batmanowej zapiekanki :D Obczajcie :)

http://www.barkuchnia.blogspot.com/

Nie ukrywam, że jak człowiek chce faktycznie przejrzeć przepisy, to trochę zaczyna irytować, że tam jest więcej fotek niż spraw kulinarnych, ale z całą pewnością blog jest nietypowy - no i tam się przypadkiem natknęłam na złote jabłka Hesperyd (oj nazwa kiczowata, ale mnie kupiła tymi Hesperydami, no, ja jestem antyczno-mitologicznie łatwa :oops: ), które zrobiłam (z małymi modyfikacjami, znaczy nadzienie trochę zmieniłam) i które zrobiły całkiem sympatyczną furorę. :D Rzecz nietrudna, a bardzo efektowna i smaczna. 8)
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez Jezebel » 11 lut 2013, 18:52

Bardzo lubię gotować, w dodatku całkiem nieźle mi to wychodzi. Mnie w każdym razie zazwyczaj smakuje to, co upichcę :D Lubię eksperymentować, improwizować, testować nowe smaki. Tak, jestem fanką kuchni fusion :P
Zazwyczaj przygotowuję potrawy bezmięsne, bo i takie smakują mi najbardziej. Ostatnio zaczęłam namiętnie fotografować kulinarne ekscesy, więc i blog pewnie z tego kiedyś będzie.

Coby Wam apetyty zaostrzyć wieczorową porą:

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 0288_n.jpg
Cukiniowe placki:
* 2 średnie cukinie
* 2 spore marchewki
* po pół pęczka szczypiorku i koperku
* 2 ząbki czosnku
* 2 jajka
* 7-8 łyżek mąki
* ulubione suszone zioła (ze swojej strony polecam tymianek)
* pieprz, sól

1. Cukinie i marchewki zetrzeć na tarce (duże oczka), następnie lekko posolić, wrzucić na sitko, zostawić na kwadrans, a potem porządnie odcisnąć.

2. Po odsączeniu wymieszać startą cukinię i marchew z pozostałymi składnikami - najpierw pokrojona zielenina, rozgnieciony czosnek i przyprawy, coby móc skosztować, czy dobrze doprawione, potem jajka i mąka.

3. Po wymieszaniu zostawić na kwadrans (powinno odrobinę zgęstnieć), a następnie wrzucać po łyżce ciasta na patelnię (uprzednio oczywiście rozgrzawszy olej/oliwę oczywiście) i formować placki. Smażyć na złoty kolor.

Twarożek:
* kostka twarogu
* po pół pęczka szczypiorku i koperku
* 2 ząbki czosnku
* sól, pieprz
* 2-3 łyżki mleka

Twaróg rozdrobnić, zieleninę pokroić, czosnek wycisnąć, całość wymieszać, doprawić, dodać mleko i wymieszać dokładnie w robocie kuchennym (z plastikowymi łopatkami, nie nożami - najlepiej, gdyby nie zrobiła się z tego jednolita zielona papka) lub ugnieść widelcem.

Podawać 3-4 placki na porcję, przekładane twarożkiem.

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 4431_n.jpg
Czekoladowo-imbirowo-bananowe muffiny:

* 1 i 3/4 szklanki mąki
* 1/2 szklanki cukru
* 2 płaskie łyżeczki sody
* 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 2 czubate łyżki niesłodzonego kakao
* 1 łyżeczka mielonego kardamonu

* 125 g roztopionego masła
* 1 szklanka kefiru/maślanki/zsiadłego mleka
* 1 jajko

* kawałek świeżego imbiru, obrany i starty na drobnych oczkach
* tabliczka ciemnej czekolady, pokrojonej w drobną kostkę
* 1,5 banana, pokrojonego w kostkę

1. Roztopić masło, odstawić na moment do ostygnięcia.
2. Wymieszać suche składniki.
3. Osobno połączyć roztrzepane jajko, kefir/maślankę/zsiadłe mleko i przestudzone masło.
4. Dokładnie wymieszać składniki suche z płynnymi, dodać pokrojoną czekoladę, banana i starty imbir, raz jeszcze dokładnie wymieszać.
5. Przygotować 12 foremek/papilotek, nałożyć do każdej po dużej łyżce ciasta.
6. Piec 18-20 minut w temperaturze 180 stopni (z termoobiegiem).

Przepis jest dość uniwersalny - ciemną czekoladę można zastąpić białą (trzeba wtedy zmniejszyć ilość cukru), wyeliminować kakao, użyć dowolnych innych owoców i przypraw.
life. is a state. of mind.

Obrazek
Jezebel

Poprzednia strona

Powrót do Offtopic