matura

Rozmowy na każdy temat.

matura

Postprzez agacia1906 » 16 paź 2009, 18:18

hey :) mam taki problem. Wybralam temat maturalny" Fantastyka w świecie powieściowy i filmowym.Omów, odwołując się do dwóch przykładów epickich oraz ich adaptacji filmowych"
I wiec tak: wybrałam takie książki: "Zmierzch", "Władca pierścieni", " Harry Potter" i myslałam też nad "Eragon" i teraz mam takie pytanie czy mogą być te książki a może ktoś ma inne pomysły??

Pozdrawiam
agacia1906

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 16 paź 2009, 19:54

To po kolei, ale ostrzegam - będzie nieprzyjemnie.

Po pierwsze - przed założeniem topicu sprawdza się czy już taki jest. Mamy bardzo rozwinięty przez lata temat o maturze.

Po drugie - jeśli to problem, to po co wybierałaś taki temat? Trzeba było wziąć coś, co nie jest problemem.

Po trzecie - z czterech książek które wymieniłaś, jedna to chłam, dwie inne to pseudo-fantastyka bez realnej wagi literackiej, a tylko jedna z nich jest "epicka". Na podstawie takiej bibliografii daleko nie zajedziesz.

Inne pomysły? Proszę bardzo - "Wiedźmin", "Gra o Tron", "Kopuły Ognia", "Mistrz Zagadek z Hed". Jest od groma dobrego fantasy w literaturze. Z filmem trochę słabiej, bo większość to albo średnio udane adaptacje (książka się broni, ale film niespecjalnie) albo strasznie kiepskie obrazy z własnej natury. Niestety, dobrych oryginalnych filmów fantasy w zasadzie nie ma.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez Galathar » 18 paź 2009, 19:28

Po pierwsze to tego tematu nie było, a że był podobny i tam można się było wpisac to inna sprawa. Nawet jeśli to można ludzi, którzy normalnie bez błędów szukają pomocy nie kopac od razu w poślady i sugerowac im dyletanctwo, głupotę, etc. A już na pewno nie oceniac, że "daleko nie zajedzie."

Po drugie te książki są niezłym pomysłem, bo obecny w nich pierwiastek fantastyczny jest mocno zakorzeniony i do prezentacji maturalnej powinien spokojnie wystarczyc.

Inna rzecz, że fantastyka to nie tylko fantasy, ale i przede wszystkim science-fiction. Lem, Strugaccy, Dick, Gibson z tych bardziej znanych. Filmy fantasy tez się znajdą. Ponoc "Willow" jest dobry. Nie jestem pewien czy dobrze tytuł podaję, ale i "Zaklęta w sokoła" się nada. O "Piratach z karajebów" i innych tym podobnych produkcjach nawet nie wspominam, bo jest ich mnóstwo, nawet jeśli to nie jest stricte fantasy (Conan, Czerwona Sonia - niezależnie od tego czy dziś są śmieszne czy nie)

Noo i jest jeszcze horror, ale ten jest traktowany osobno, więc o nim można zapomniec.

Koniec końców - pomysłów byłoby sporo. Wszystko zalezy od tego co znasz, co chciałabyś poznac i przede wszystkim - jak wyobrażasz sobie te prezentację, czyli o czym dokładnie chcesz powiedziec.
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Postprzez leszczu » 29 paź 2009, 17:07

poczytaj najpierw
Sapkowskiego
"Rękopis znaleziony w smoczej jaskini"
pomoże ci dobrać dobre lektury do tego bo eragon to raczej ksero paru książek ...
leszczu

Powrót do Offtopic