Kłamstwo

Rozmowy na tematy związane z filozofią oraz etyką.

Kłamstwo

Postprzez nihil » 14 paź 2004, 10:01

Co sądzicie na temat kłamstwa? Czy jest ono potrzebne, a może zawsze jest tylko złem?
Mnie się wydaje, że jest to naturalny mechanizm obronny psychiki, kiedy czujemy się osaczeni lub wodzeni za nos...
" Najwieksze kłamstwa wypowiadane są w ciszy."

Ta, która czuwa ;P.
nihil
 
Posty: 15
Dołączył: 21 lip 2004, 11:45
Lokalizacja: Inferno

Postprzez Wiedźma » 14 paź 2004, 10:12

Kłamstwo to efekt zakłopotania, sytuacji, w której czujemy się bezbronni. Jest oznaką nie do końca silnej psychiki. Pracując nad sobą, należy starać się wyeliminować ten, jakby nie było, odruch. Nie potępiam jednak kłamstwa. Są sytuacje, kiedy jest ono wskazane. Poza tym, czasami się kłamie, żeby zrobić komuś jakiś żart < nie twierdzę, że to dobrze. Po prostu stwierdzam fakt :twisted: >.
"Lecz czemu jesteś samotny? I czemu nie zbiegło z Tobą całe piekło? Czyżby ból ich był mniejszy, mniej godny ucieczki? Lub mniej odporny jesteś niźli oni?"

Pamiętaj: każdy popełniony błąd ortograficzny zwiększa prawdopodobieństwo wiedźmofobii!
Avatar użytkownika
Wiedźma
 
Posty: 5475
Dołączył: 27 cze 2004, 19:52
Lokalizacja: Inferno / Kraków /

Postprzez Jok » 14 paź 2004, 10:20

Ta z Wiedzma juz kiedys dyskutowalem na temat prawdy ;-) Klamstwo to nic innego jak przedstawianie faktow inaczej niz sa w rzeczywistosci a to czy sa zle czy nie zalezy tylko od tego jakie skutki przyniosa.
Avatar użytkownika
Jok
 
Posty: 3875
Dołączył: 19 kwi 2004, 12:36
Lokalizacja: Otchłań

Postprzez naimad » 14 paź 2004, 14:48

Kłamstwo... czasem z tego korzystam :) Szczególnie w szkole :)

Ale generalnie staram się być słownym gościem. Sądzę, że na dłuższą metę, używane często, jest raczej złem, ale jak ktoś popełni kłamstweko w błahych sprawach... to myslę, że jest do przebaczenia
www.bezkompleksow.com.pl Energia. Pasja. Polska.
Avatar użytkownika
naimad
 
Posty: 2927
Dołączył: 19 kwi 2004, 12:36
Lokalizacja: Kraina Podziemnych Pomarańczy

Postprzez Jade » 15 paź 2004, 20:54

Ja osobiście nie znoszę kłamstwa. Kilka lat temu nie mialam nic przeciwko. Do czasu. Ktos wykorzystal moje zaufanie i bardzo brzydko skłamał. Nie było dobrze jak sie o wszystkim dowiedziałam. Klamstwo ma krótkie nogi. Stwierdzilam, ze nie chce krzywdzic ludzi.
Owszem, jest tez cos takiego jak "niewinne klamstwo", co mimo wszystko czasami mi sie zdarza (jak przyjdzie sie tlumaczyc). Niestety, niewinne kłamstwo to pojecie wzgledne, o czym chyba kazdy sie juz przekonal. Dla mnie, jesli klamstwo nikomu nie szkodzi, to jest jeszcze ok i to wlasnie takie nazywam niewinnym.
No i nie mieszajmy ze sobą klamstwa i żartu. To coś innego. Szkoda tylko, ze granica mniedzy nimi jest taka cienka... :?
Drewa pierwsze prawo biologii autostradowej: Na czyściutkiej szybie pierwszy owad rozbryzguje się dokładnie na wysokości twoich oczu.
Avatar użytkownika
Jade
 
Posty: 674
Dołączył: 26 kwi 2004, 21:01
Lokalizacja: z kapusty

Postprzez Logan » 3 lis 2004, 22:27

Kłamstwo (takie prawdziwe, nie jakieś tam żarty) to jeden z najohydniejszych wynalazków ludzkości. Kłamstwo może bardzo wiele zniszczyć, ale nigdy niczego nie stworzy, a jeśli nawet, to będzie to jedynie golem na glinianych nogach (zbieżność z pewnym tytułem całkienm zamierzona :P ) Kłamstwo to nie tylko nie mówienie, albo przeinaczanie prawdy, ale granie na czyichś uczuciach - bardzo bardzo nieładnie.
Ale kto nigdy nie skłamał niech pierwszy rzuci kamień. Ja pamiętam chyba wszystkie moje życiowe kłamstwa (głównie z okresu dzieciństwa), będą się za mną ciągnąć do końca życia.
Hmm, nie jestem raczej religijną osobą, ale załóżmy, że pozedłbym do spowiedzi i powiedziałbym wszystkie moje szahrajstwa (spisałbym na karteczce aby nie zapomnieć) - to czy już na zawsze bym o nich zapomniał?
Proszę niech wypowie się osoba religijna.
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Avatar użytkownika
Logan
 
Posty: 3094
Dołączył: 3 lis 2004, 21:38
Lokalizacja: Fenris / Warszawa

Postprzez naimad » 4 lis 2004, 08:50

W moim postrzeganiu zależy to od tego, jak bardzo wierzysz. Ja osobiście żyję w bardzo religijnej rodzinie, szczególnie od ostatnich pięciu lat. Fakt czasem denerwujące jest że ktoś każdego wieczora się modli a jeszcze musi te cenną godzine w niedziele tracic na msze, ale co zrobic...

Co do kłamstw... moja spowiedź nie zawsze jeest pełna. Czasem nawet przy spowiedzi nie mogę się otworzyć.
Jednakże po wyrzuceniu z siebie tego co mam na sumieniu, zapominam o tym - naprawdę. Zapominam, o ile grzech nie był na tyle ciężki by ludzie wokoło ciągle mi o nim przypominali.
Jeśli byla to zawsze sprawa moja i mojego sumienia - > po spowiedzi raczej zapominam. A jeśli nie zapominam, to problem który wcześniej był megaktastrofą, już nie wydaje się taki okropny.
www.bezkompleksow.com.pl Energia. Pasja. Polska.
Avatar użytkownika
naimad
 
Posty: 2927
Dołączył: 19 kwi 2004, 12:36
Lokalizacja: Kraina Podziemnych Pomarańczy

Postprzez Wiedźma » 4 lis 2004, 08:59

Myślę, że kwestia pamiętania zależy od skutków, jakie kłamstwo niesie. Jeśli potencjalny negatywny efekt został zniwelowany, to po co to rozpamiętywać? A jeżeli nie został, to powinien zostać. Nie cierpię ludzi, którzy nie potrafią po sobie posprzątać...
"Lecz czemu jesteś samotny? I czemu nie zbiegło z Tobą całe piekło? Czyżby ból ich był mniejszy, mniej godny ucieczki? Lub mniej odporny jesteś niźli oni?"

Pamiętaj: każdy popełniony błąd ortograficzny zwiększa prawdopodobieństwo wiedźmofobii!
Avatar użytkownika
Wiedźma
 
Posty: 5475
Dołączył: 27 cze 2004, 19:52
Lokalizacja: Inferno / Kraków /

Następna strona

Powrót do Kącik humanistyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 20 cze 2019, 17:09 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron