"Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Rozmowy na tematy związane z filozofią oraz etyką.

"Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Postprzez Nurgling » 15 wrz 2009, 19:54

Hey - znalazłem coś ciekawego:

"Fabularna" gra planszowa: "Zaczęło się w Polsce"

Wydawnictwo jest elementem kampanii promocyjnej Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na pierwszy rzut oka przypomina ona Magię i Miecz: trzy obszary (odpowiadające okresom historycznym), karty przygody (jedną z nich jest np: talon na "Malucha") oraz korona władzy - tutaj reprezentowana przez Okrągły Stół. Autorzy udostępnili przykładowe grafiki z gry - można je zobaczyć TUTAJ

Co ciekawe do gry dołączona jest płyta pt: "I’ll Meet You In Poland, Baby" zawierająca m.in utwory wykonawców L.U.C, Tilt, Aurora, Ballady i Romanse, Made in Poland, Agressiva 69, Mona, Liberty Diamonds i Czesław Śpiewa.

Patroni wydawnictwa są m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Fundacja MusicXport.

Jak oceniacie pomysł? Podoba się Wam mieszanie Polskiej historii z zabawą?
Ostatnio edytowano 21 wrz 2009, 13:56 przez Nurgling, łącznie edytowano 1 raz
POLCON 2009 - www.polcon2009.pl - najniecierpliwiej oczekiwany konwent tego roku
SMF - www.smerf.fero.pl - łódzka ostoja fantastyki
Nurgling

Postprzez Galathar » 15 wrz 2009, 20:19

Coś gdzieś o tym słyszałem. Pytanie na podobnej zasadzie co o "Hardkor 44". Ja jestem jak najbardziej za :) Może tylko temat samej gry nie jest najciekawszy. Raz że to świeże sprawy, a nie historia. Ja bym się bał w ten sposób umacniać wiedzę o historii najnwoszej. Starsze okresy - czemu nei.

Nawiasem mówiąc - płyta to dobry pomysł, a patrząc po muzykach (L.U.C., Tilt, Agressiva 69, Czesław Śpiewa) jest fajnie, acz nie jestem pewien czy spora część z nich poradziłaby sobie z tą tematyką historyczną i czy pasują klimatem.

A w dwoch słowach: Idea? Tak. Realizacja budzi jednak obawy.
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Postprzez Misiekh » 15 wrz 2009, 21:07

Noo ja jestem za, tylko mam wrażenie (patrząc na te przykładowe karty i planszę), że tak jakby brakło pomysłów na fajne wypełnienie gry "mięchem". Zobaczymy, jak to wyjdzie, na pewno chętnie przetestuję :)
Misiekh

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 15 wrz 2009, 23:00

Szczerze powiedziawszy, to wygląda jak re-theme Monopoly... Wykonanie nie powala, idea też nie bardzo.
Jeśli chcecie gier o Polsce, to ja mogę polecić "Boże Igrzysko" (God's Playground), czyli mającą wkrótce premierę grę uznanego projektanta Martina Wallace'a opartą na pierwszej części książki Normana Daviesa. http://www.boardgamegeek.com/boardgame/38309 Co prawda poziom wydania może nie zachwyci (ciężko powiedzieć po zdjęciach prototypów), ale można spodziewać się naprawdę porządnie opracowanej mechaniki rozgrywki.

I, jako ciekawostka, dodatek do systemu gier wojennych Conflict of Heroes, pod tytułem Price of Honour: Poland 1939.
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/45132

Innymi słowy - jeszcze trochę czasu upłynie, nim w Polsce zostanie wydana dobra, Polska gra o Polsce. Ale mam osobiście zamiar przyłożyć mackę lub dwie do tego, aby powstała ;) Na razie jednak zajmują mnie inne projekty.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Powrót do Kącik humanistyczny