Nauki ścisłe, nauki humanistyczne i po co one?

Rozmowy na tematy związane z filozofią oraz etyką.

Postprzez KluchA » 3 cze 2007, 09:38

Hehe, wytlumacz mi gdzie w swiecie fizycznym masz zbior gesty? Czesc urojona czegos? Fizyka czasem jest abstrakcyjna (kwantowa na przyklad), a co dopiero majca. Co do rozwoju zgodnie z fizyka, po czesci to prawda - rachunek calkowy na przyklad, lecz to tylko podstawy i podsuniecie mysli, rozwojem jej zajmuja sie matematycy. Juz teraz jest wymyslonych podejrzewam masa roznych teorii, ktore tylko czekaja na wykorzystanie w fizyce, chemii, ekonomii. Trzeba by takze zdefiniowac matematyke wyzsza. Rachunek calkowy, rozniczkowy, podstawowe dzialania na liczbach zespolonych etc to sa podstawy, ktorych uczy sie kazdy inzynier. Nie studiuje matematyki, dlatego wiem, ze jestem cieniasem w tej kwestii. Ale matematyka naprawde wyzsza, nie ma nic wspolnego z tym czego ucza w liceum, czy nawet na studiach inzynierskich, ekonomicznych itp.
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
KluchA

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 3 cze 2007, 11:19

Lu Tzy napisał(a):Co do teologii: to, co podajesz, to tylko sofizmat, dotyczacy nazwy.

Nie żaden sofizmat, tylko najprostsze rozwinięcie nazwy. Uważasz się za mądrzejszego od naukowców, żeby negować? To nie ja tę nazwę wymyśliłem, tylko ktoś mądrzejszy ode mnie. I, jak mniemam, od ciebie też.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez Sophie » 3 cze 2007, 15:28

Kristof Dernhest Eidenfel napisał(a): I, jak mniemam, od ciebie też.

sroogo... :lol: (musiałam...)
!! mín echeditham úm !! mín peliathar úm !!
Sophie

Postprzez Lu Tzy » 4 cze 2007, 19:18

Kristof Dernhest Eidenfel napisał(a):
Lu Tzy napisał(a):Co do teologii: to, co podajesz, to tylko sofizmat, dotyczacy nazwy.

Nie żaden sofizmat, tylko najprostsze rozwinięcie nazwy. Uważasz się za mądrzejszego od naukowców, żeby negować? To nie ja tę nazwę wymyśliłem, tylko ktoś mądrzejszy ode mnie. I, jak mniemam, od ciebie też.

Nie naukowcy, tylko teologowie, mily moj kolego. I filozofowie, w czasach, gdy o nauce, w tego slowa nowozytnym rozumieniu, jeszcze sie nikomu nie snilo.

Zas przydawanie nazwie jakosci tresci jest jednym z banalniejszych sofizmatow.
Sie nie przejmuj, to powszechne.
Sama sofistyka. Czyzby byla rzeczywscie uzywaniem madrosci? A 'zoladkowa gorzka' jest gorzka? :wink:

KluchA, masz racje i nie masz racji. Najbardziej abstrakcyjne i subtelne dziedziny matematyki sa potomstwem tych wczesniejszych. W ten sposob calkiem sporo maja z nimi wspolnego. Jak zauwazyles, i fizyka ma abstrakcja przesiakniete dzialy, ktorych jednak nikt od tej przyziemnej, newtonowskiej, oderwac nie probuje.
W dodatku osiagniecia tej wysublimowanej matematyki znajduja zastosowanie w naukach przyrodniczych.
Lu Tzy

Postprzez K-H » 4 cze 2007, 20:28

Lu Tzy napisał(a):Nie naukowcy, tylko teologowie, mily moj kolego.

To teologia to nie jest nauka? Cały czas żyłam w okropnej niewiedzy... Och niezły bigos własnych definicji tu powstaje...

Wklejam Wikipedię, bo ktoś tu chyba za bardzo sobie pozwala...
Teologia (gr. θεος, theos, "Bóg", + λογος, logos, "nauka") zajmuje się badaniem natury boskiej oraz stosunkami, jakie zachodzą pomiędzy istotą boską a ludźmi. Etymologicznie teologia oznacza naukę (racjonalny dyskurs) dotyczącą Boga.

I PWN... (Słownik Języka Polskiego)
teologia «nauka o Bogu, jego naturze i relacji do świata i ludzi, odrębna dla każdej religii»
[img][400:78]http://imagegen.last.fm/K-H/recenttracks/3/K-H.gif[/img]
K-H

Postprzez Lu Tzy » 4 cze 2007, 21:06

Zauwaz, ze nigdzie nie napisalem, ize wedle slownika teologia nauka nie jest. Jest jako taka klasyfikowana, tradycyjnie.
Powtorze sie: nauka opiera sie na aksjomatach;
EncyklopediaPWN napisał(a):aksjomat, pewnik, log. takie twierdzenie danej teorii dedukcyjnej, które zostało przyjęte bez dowodu i stanowi podstawę dowodów innych twierdzeń.

teologia zas na dogmatach.
Uniwersalny slownik jezyka polskiego napisał(a):dogmat
1. «w teologii chrześcijańskiej: prawda uznana przez Kościół za objawioną przez Boga»
2. «twierdzenie przyjmowane za pewne i prawdziwe jedynie na mocy autorytetu osoby, która je wygłasza»

Widac roznice?
Aksjomat przyjmuje sie bez dowodu, ale tez mozna go dowodzic, tudziez odrzucic.
Dogmat krytyce naukowej nie podlega. Przyjmuje sie go bezdyskusyjnie.
W zwiazku z tym teologia jest gmachem o naukowej konstrukcji, wzniesionym na irracjonalnych, bo nieudowadnialnych fundamentach. Czym zasadniczo sie od 'innych nauk' rozni.
Lu Tzy

Postprzez Danielzo » 4 cze 2007, 21:51

Lu Tzy napisał(a):Powtorze sie: nauka opiera sie na aksjomatach;
Lu Tzy napisał(a):teologia zas na dogmatach.
Lu Tzy napisał(a):Aksjomat przyjmuje sie bez dowodu, ale tez mozna go dowodzic, tudziez odrzucic.
Nie do końca. Dogmat jest również rodzajem aksjomatu, ponieważ na jego podstawie, jak sam wspomniałeś, buduje się swoisty gmach. Tak samo matematyka - przykładem są aksjomaty Euklidesa. Obydwie te dyscypliny (nauka i teologia) mają sporo wspólnego - metodę spekulatywną. Nauka jednak na owej metodzie się nie wyczerpuje (wbrew temu co twierdzisz). Metoda spekulatywna, wywodząca się z racjonalizmu, już dawno temu ustąpiła miejsca innym metodom poznania świata - istotne są tutaj: metoda hipotetyczno-dedukcyjna i indukcjonizm, wywodzące się z empiryzmu.
Danielzo

Postprzez Lu Tzy » 4 cze 2007, 22:32

Danielzo napisał(a):
Lu Tzy napisał(a):Aksjomat przyjmuje sie bez dowodu, ale tez mozna go dowodzic, tudziez odrzucic.
Nie do końca. Dogmat jest również rodzajem aksjomatu, ponieważ na jego podstawie, jak sam wspomniałeś, buduje się swoisty gmach. Tak samo matematyka - przykładem są aksjomaty Euklidesa. Obydwie te dyscypliny (nauka i teologia) mają sporo wspólnego - metodę spekulatywną. Nauka jednak na owej metodzie się nie wyczerpuje (wbrew temu co twierdzisz). Metoda spekulatywna, wywodząca się z racjonalizmu, już dawno temu ustąpiła miejsca innym metodom poznania świata - istotne są tutaj: metoda hipotetyczno-dedukcyjna i indukcjonizm, wywodzące się z empiryzmu.

Skad ja wiedzialem, ze jednak sie te dwa terminy pomieszaja :x :wink: ?
Miedzy dogmatem i aksjomatem nie ma lacznosci, poza tozsamoscia metody, z jaka pierwszy wykorzystuje teologia, a drugi inne nauki.
Aksjomat jest podwazalny. Dogmat nie. To jest bardzo istotne, jako ze na potencjalnej podwazalnosci wszystkich twierdzen opiera sie swiatopoglad naukowy.
Pominalem metody inne, niz spekulatywna, albowiem tylko ona moze byc bez znieksztalcen zastosowana w teologii. Mnie zas chodzilo o podkreslenie sprzecznosci podstawowych zalozen.

Ludzie kochani! Ja przecie nie probuje nikomu wmowic, ze teologia to mialkie hocki klocki. Przeciwnie! Przez dobre poltora tysiaca lat historii europejskiej mysli teologowie i tylko oni przekazywali i ostrzyli narzedzia filozoficzne. Za co chwala im i czesc. Ze to nie jest jakas szemrana wiedza tajemna, swiadczy wlasnie, miedzy innymi, dopracowanie pojecia dogmatu. Wszystko, co metne, irracjonalne, klocace sie logika, wystawiono poza nawias rownania, wewnatrz pozostawiajac najwyzszych lotow filozofie.
Lu Tzy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kącik humanistyczny