Nauki ścisłe, nauki humanistyczne i po co one?

Rozmowy na tematy związane z filozofią oraz etyką.

Postprzez Danielzo » 19 lip 2007, 21:48

5ukkub napisał(a):Nauki przyrodnice, jak je nazwałeś, opierają się zarówno na indukcji jak i dedukcji. (eksperymentalna indukcja i logiczna dedukcja)
Filozofia wyłącznie na indukcji, dlatego jest nauką humanistyczną.
Nie rozumiem jak to możliwe... Jak to możliwe, że podałeś powyżej dobre definicje dedukcji i indukcji, a takie rzeczy piszesz? Dedukcja, jak pisałeś, polega na tym, że z przesłanek za pomocą przyjętych reguł, wyciągamy wnioski. Jeśli tworzy się system filozoficzny (co robił niejeden filozof), to właśnie w ten sposób. Więc bzdurą jest mówić, że filozofia nie opiera się na metodzie spekulatywnej.

5ukkub napisał(a):Co skłania mnie bardziej do matematyki? Jej opisywanie na podstawie absolutnej pewności. Jeżeli w matematyce coś jest niepewne, to znaczy, że jest błędne, lub jeszcze w fazie poznania.
5ukkub napisał(a):W cytacie tym jest mowa o błedzie zastępowania prawdziwości dowodliwością, co uczynił Gödl.
Odnośnie jeszcze do Godla. Obawiałem się, że Twoja wikipediowa wiedza może być mylna i miałem rację. Skonsultowałem się z osobą, która w tym siedzi (w Gödlu oczywiście) i dowiedziałem się, że teoria Gödla jest w pełni prawidłowa i nikt przeciwko niej nie występuje. Twój cytat bynajmniej nie powinien był dotyczyć Gödla, ale Hilberta! Niestety takie są skutki ubóstwiania wikipedii. Jeżeli więc Gödel wykazuje, iż matematyka nie jest wcale taka harmonijna (to, co Ty twierdzisz) to nie może być użyta do opisu rzeczywistości - matematyka jest zbyt szeroka na logikę. Dlaczego? Zapewne znana jest Ci zasada wyłączonego środka. Okazuje się, że w matematyce ona wcale nie musi być uznawana.
Avatar użytkownika
Danielzo
 
Posty: 97
Dołączył: 6 lis 2006, 23:36
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia strona

Powrót do Kącik humanistyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 cze 2019, 16:36 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron