Aborcja

Rozmowy na tematy związane z filozofią oraz etyką.

Postprzez Orzech » 29 kwi 2007, 10:32

Może i wywarło to na mnie jakieś wrażenie, ale nie powstrzymałoby mnie to przed zabiegiem (gdybym rzeczywiście się na niego zdecydowała).
Takie filmiki pokazują także o koniach przewożonych w bestialskich warunkach, o zwierzętach futerkowych przetrzymywanych po kilkanaście w małej klatce.. i jak widać o aborcji też.
"Czekoladka, której człowiek nie chciał zjeść nie liczy się jako czekoladka".
Orzech

Postprzez Danielzo » 29 kwi 2007, 15:47

Podobny chwyt, jak ten filmik, zastosował ojciec dyrektor (nie zasłużył sobie by pisać go z dużej litery :P). Na pierwszej stronie jednego z numerów "Naszego Dziennika" zostały zamieszczone tego typu zdjęcia. Najśmieszniejsze jednak jest to, że były to zdjęcia dzieci poronionych.
Pokazywanie takiego filmiku jest w gruncie rzeczy bardzo marnym argumentem z bardzo prostego powodu - odwołuje się do emocji, uczuć litości (tzw. argumentum ad misericordiam). Inteligentna dyskusja jest rzeczowa, prowadzona z zimną krwią. No bo co niby próbujesz nam przekazać tym filmikiem? Że płod jest mały i śliski? Niestety nic to nie wnosi do całej tej debaty. Moja rada brzmi: suaviter in modo, fortiter in re.

Logan napisał(a):konstytucja idealnie reguluję sprawę aborcji
Pozwolę sobie poprawić - Konstytucja tej sprawy nie porusza, ale istnieje za to osobna ustawa (wyraża ona niestety poglądy rodem z Ciemnogrodu, ale cóż...). Warto jeszcze dodać jedno. Jestem przekonany, że przeciwnicy aborcji mocno trzymali kciuki podczas głosowania w Sejmie nad zmianą Konstytucji (żadna ustawa o jej zmianie nie przeszła). Ciekawy jest jednak fakt, że pomimo jakiejkolwiek z tych zmian i tak aborcja mogłaby być dozwolona według wykładni innych przepisów konstytucyjnych. I jestem przekonany, że politycy z partii antyaborcyjnych doskonale sobie z tego sprawę zdawali, ale w piękny sposób wykorzystywali błogą nieświadomość prostych słuchaczy Radia Maryja :D

KluchA napisał(a):Jakos nie ma tak wielu przeciwnikow zabijania kur? Nikt tez im pogrzebow nie robi.
Biedne kury :cry:
Danielzo

Postprzez Jade » 29 kwi 2007, 23:31

Moim zdaniem powinna być całkowicie legalna ale pod pewnym warunkiem - każdy powinien wiedzieć dokładnie, na czym to polega i jakie są tego konsekwencje. Niestety wiekszość decydujących się na to kobiet nie zdaje sobie do końca sprawy, jakie mogą być efekty i konsekwencje.

Myślę, że wystarczyłoby po prostu pokazać pewien dosyć już stary film "Niemy krzyk". Nasza droga p. biolog pokazuje ten film wszystkim klasom 1 (LO). 90% osób, które go obejrzało, ma dokładnie takie samo zdanie na temat aborcji jak ja - tak, ale ja tego nie zrobę.
Co w nim takiego jest? Suche fakty, liczby, czysta teoria specjalisty ginekologa, psychologa, no i... jak taki zabieg wygląda w praktyce, głownie w obrazie z USG.
Wszustkim nieświadomym polecam.
Drewa pierwsze prawo biologii autostradowej: Na czyściutkiej szybie pierwszy owad rozbryzguje się dokładnie na wysokości twoich oczu.
Jade

Postprzez K-H » 30 kwi 2007, 08:01

KluchA napisał(a):A propo filmu. Hmm, ten "dzieciak" ma mozg przypuszczalnie mniejszy od mozgu kury. Jako, ze jestem niewierzacy, uwazam ze swiadomosc wypracowywuje sie dopiero kiedy dziecko juz jest spore, trudno mi okreslic dokladny czas, ale na pewno mozg tak maly, jaki musial byc u zarodka pokazanego na filmie odbiera tylko podstawowe bodzce, zawiera instynkty zwierzece. Jakos nie ma tak wielu przeciwnikow zabijania kur? Nikt tez im pogrzebow nie robi.

Człowieka porównujesz do kury? Co z tego, że nie ma jeszcze świadomości, i tak dalej, jak to jest CZYJEŚ dziecko??? Jestem pewna, że gdybym była matką, kochałabym bardziej moje dziecko, niż kurę. Nawet gdyby umysłowo się od siebie nie różniły.
[img][400:78]http://imagegen.last.fm/K-H/recenttracks/3/K-H.gif[/img]
K-H

Postprzez KluchA » 2 maja 2007, 18:33

Dla mnie to plod, w pelni swiadomym czlowiekiem stanie sie pozniej.
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
KluchA

Postprzez Orzech » 2 maja 2007, 20:09

KluchA napisał(a):Dla mnie to plod, w pelni swiadomym czlowiekiem stanie sie pozniej.

Zgadzam się.

K-H, zwróć uwagę na to, że dzieci bywają czasem niechciane (nie wnikając w temat głębiej). Smutne, ale prawdziwe.
"Czekoladka, której człowiek nie chciał zjeść nie liczy się jako czekoladka".
Orzech

Postprzez Soag Afihn » 2 maja 2007, 22:15

A wg mnie KaHa ma bardzo mocno rozwiniętą tzw. "miłość macierzyńską". Ona patrzy na sprawę jak matka, która jest w takiej sytuacji i bardzo kocha to coś, co jest wewnątrz niej mimo, że z biologicznego punktu widzenia jest to niczym więcej niż zaledwie zalążkiem życia. Ale "to" jest już jej częścią. Jest już nawet w pewnej mierze jej potomstwem, a wiadomym jest, że rodzice bardzo mocno bronią własnych latorośli. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, ale to się zwyczajnie nazywa wypaczeniem. Nie mówię tutaj teraz o aborcji, lecz o... No chyba każdy wie, więc po co mam się rozpisywać.
Również jakby spojrzeć na sprawę ze strony wiary, to przecież życie zaczyna się w momencie poczęcia.
Ale tak. To są argumenty odwołujące się do uczuć, uwarunkowane tym jak jesteśmy wychowani i zależne od wielu innych czynników i gdyby podejść do sprawy "na sucho", to oczywiście wszyscy byliby za. Ale tak się najzwyczajniej w świecie nie da, bo każdym będą w mniejszym, lub większym stopniu kierowały emocje. Byćmoże ich wpływ będzie częstokroć znikomy, ale jednak będzie odgrywał jakąś rolę. Ja osobiście jestem za zalegalizowaniem aborcji, a sam filmik nic nie wnosi do dysputy. Zreztą przekazy w nim zawarte trochę go nawet wypaczają, bo te monety nie miały jedynie za zadanie pokazać nam jakiej wielkości są częsci ciała tego nie w pełnym znaczenia tego słowa organizmu, ale również pośrednio nawiązać, że to przecież dla kasy jest. Że ten, a ten, albo sam rząd będą z tego mieć mamonę i tylko o to im chodzi. To się też odwołuje do uczuć, tylko, że bardziej do ludzkiej zawiści. Jest to również chwyt przeciwników i jak się domyślam filmik nie jest z Polski, ale mimo to te same metody będą powielane. Czemu :?: Bo ludzie się na nie mogą złapać. Na koniec zacytuję jedynie jedną z powyższych wypowiedzi i pozwolę sobie zwrócić na coś w niej uwagę.
Kluch napisał(a):Dla mnie to plod, w pelni swiadomym czlowiekiem stanie sie pozniej.
A od którego momentu jest człowiekiem nieświadomym :?: Bobas też nie jest wszystkiego świadom, o ile w ogóle możemy mówić, że cokolwiek rozumie. A ledwo co narodzone dziecko też pojmuje cokolwiek :?: Trochę naciągana jest ta wypowiedź.
Ostatecznie jeszcze raz zaznaczę, że jestem za tak samo jak za eutanazją. To już jest nawet kwestia wolnej woli człowieka, a ponoć żyjemy w państwie demokratycznym i każdy może sam decydować o swoim losie.
Obrazek
Soag Afihn

Postprzez Dalien » 2 maja 2007, 22:58

K-H napisał(a):Człowieka porównujesz do kury? Co z tego, że nie ma jeszcze świadomości,

Tak sobie właśnie oglądałem star treka i coś mi przyszło na myśl. Jest tam zestaw dyrektyw (Np. Pierwsza Dyrektywa która mówi o niewtrącaniu się w życie zacofanych cywilizacji) które ściśle bronią życia wykazującego oznaki inteligencji, dla przykładu nasi małpowaci przodkowie... Nie wiem jak wam ale mi to daje do myślenia w sprawie z tymi kurami...

Orzech napisał(a):K-H, zwróć uwagę na to, że dzieci bywają czasem niechciane (nie wnikając w temat głębiej). Smutne, ale prawdziwe.

Jak to się ma do wypowiedzi K-Hy to nie wiem, jednak mniejsza o to. Wiadomo że są dzieci niechciane ale z jakiej racji mamy umożliwiać tym matkom usunięcie ich? Wiadomo że gwałt itp. to wtedy mogę zrozumieć chęć usunięcia, ale nie można pozwalać na to aby tysiące osób bezkarnie dymało się na dyskotekach a za dwa miesiące leciały do kliniki... To jest chore! Ludzie wy pozwalacie na masowe morderstwa... Pragnę zauważyć że z legalną aborcją będzie podobnie jak z becikowym. W polskich patologicznych rodzinach ilość dzieci wzrosła kilkukrotnie tylko dla tych paruset złotych... Przecież to będzie całkowita paranoja w tym kraju jeśli to zalegalizują...

Soag Afihn napisał(a):To już jest nawet kwestia wolnej woli człowieka, a ponoć żyjemy w państwie demokratycznym i każdy może sam decydować o swoim losie.

Soagu kochany... Kobieta decyduje o swoim losie w momencie współżycia. Nie chce mieć dziecka niech sobie kupi pas cnoty z zamkiem czasowym ustawionym na 30 rok zycia...

Nie zrozumcie mnie źle ani nie bądźcie na mnie źli jednak zawsze będę bronił bezbronnych, chorych, starszych i dzieci także te nienarodzone i twierdzę że ktoś kto jest za całkowitą legalizacją aborcji bez względu na warunki i osobę zapładniającą jest po prostu o krok za cywilizowanymi ludźmi... Niestety ale żyjemy w czasach gdy poszanowanie dla życia jest coraz mniejsze... Nie doprowadzi to nas do niczego dobrego...

Albo jesteś gotowy przyjąć odpowiedzialność albo trzymaj pisiora na uwięzi... O!
Obrazek
Dalien

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kącik humanistyczny