komunizm

Czyli wszelkie sprawy związane z polityką - zarówno Polską jak i światową.

Postprzez Gnom » 27 wrz 2005, 20:51

Hmm. Osób jest nawet trochę, rozsianych po całej polsce ale fakt faktem, że jest. Nie podam Ci liczby, bo poprostu nie wiem. W sumie nigdy mnie to nie zastanawiało. :) Wiem że jest osób wystarczająco by organizować manifestacje oraz by poprowadzić jedną z większych gałęzi podczas marszu antyglobalistów (a ludu się przewinęło masę).

Wendyrowyczu, właśnie dlatego socjalizm wizji Marksistowskiej nazywany jest socjalizmem utopijnym. Fakt jest że wprowadzić się go poprostu nie da. Jest to ustruj z założenia idealny. Historia nie dała się nam rozpieszczać. To co u nas powstało też miało żałożenia piękne, ale było wypaczone do granic. W polsce przejść na komunizm było wielkim (zbyt wielkim) ciosem dla gospodarki i wszystko legło w gruzach.

Powolna kontrolowana droga do komunizmu jest drogą słuszniejszą. Ale by tą drogę choćby zacząć, i tak potrzebna jest rewolucja.

Pozdrawiam,
Gnom
There is no happiness without slavery. Slavery is the key to happiness.
Obrazek
Gnom

Postprzez Logan » 28 wrz 2005, 08:14

Gnom napisał(a):Powolna kontrolowana droga do komunizmu jest drogą słuszniejszą. Ale by tą drogę choćby zacząć, i tak potrzebna jest rewolucja.

Patrząc w historię, nie jestem pewien czy rewolucja komunistyczna i jej następstwa są takie dobre. Z tego co pamiętam z lekcji historii i lektur to rewolucja zawsze obracała się przeciwko jej twórcom, np. jak w "Przedwiośniu" Żeromskiego. Tam zresztą doskonale pokazano utopijność tego systemu - wizja szklanych domów... .
Swoja droga Wyspiański na wieść że do Polski wkroczyli Rosjanie (a z nimi nieuchronna rewolucja) popełnił samobójstwo (pewnie i tak był naćpany :P no, ale tak to sie zapisało w historii).

Może w chwili początkowej, komunizm sie sprawdzał, rewolucja żeczywiście była potrzebna, aby zerwać ze starym porządkiem rzeczy, ale w końcu zawsze prowadziło to do negatywnych skutków. Weźmy na przykład Kubę - niegdyś Che Guevara z Fidelem Castro wyzwalali ten kraj spod panowania innego autokraty, teraz wiadomo jak jest.
Popatrzmy też na dawny ZSSR - komunistyczna gospodarka centralnie sterowana nigdy się nie sprawdzała: życie kraju za bajońskie zachodnie kredyty, łapownictwo, brak towaru w sklepach.
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Logan

Postprzez Diabellus » 28 wrz 2005, 08:33

Logan, coż... Oni wierza ze da sie to zrobić inaczej.

A co do WGR Gnomie, watpie ze jest was wiecej niz w np. Anarchistycznym Czarnym Krzyżu(takie stowarzyszenie, pomagajace w walce z panstwem wielu ludziom :P).

P.S. Dalej jestem przeciw roztrzasaniu sie na 666 tematów, byle byś mógl sobie o komunie Gnomie porozmawiac, starczy wg mnie jeden temat o polityce.
Diabellus

Postprzez wendrowycz » 28 wrz 2005, 08:57

Logan napisał(a):Swoja droga Wyspiański na wieść że do Polski wkroczyli Rosjanie (a z nimi nieuchronna rewolucja) popełnił samobójstwo (pewnie i tak był naćpany Razz no, ale tak to sie zapisało w historii).

Logan, chyba Ci się z Witkacym pomyliło, bo to on tak zrobił.

Gnom napisał(a):Powolna kontrolowana droga do komunizmu jest drogą słuszniejszą. Ale by tą drogę choćby zacząć, i tak potrzebna jest rewolucja.

A czy czegoś takiego własnie nie zakładał marksizm. BTW przez kogo kontrolowana??
A skoro socjalizm jest czymś utopijnym, to czy komunizm, który powinien nastapić po socjaliźmie taki nie jest??
wendrowycz

Postprzez Gnom » 28 wrz 2005, 09:32

wendrowycz napisał(a):

A czy czegoś takiego własnie nie zakładał marksizm. BTW przez kogo kontrolowana??
A skoro socjalizm jest czymś utopijnym, to czy komunizm, który powinien nastapić po socjaliźmie taki nie jest??

Takie pytanie ("BTW przez kogo kontrolowana??") zadaje każdy kto jest nastawiony negatywnie do komunizmu... Ale "kontrolowanie" nie oznacza "sprawowanie władzy". Chodzi tu o coś innego. Niech się dzieje co się ma dziać, niech obecnie rzady sprawuje jakiś bliżej mi nieznany osobnik, ale zmieńmy coś. Zmieńmy troszkę tu, zmieńmy troszkę tam. Wprowadźmy to to i tamto. Ale z umiarem i rozwagą. Nie róbmy nic na "hurra!" bo historia lubi się powtarzać. Owszem, to jest doktryna Marksistowska. Ale nie zakładajmy z góry drogi do doskonałości bo takiej nie osiągniemy. Socjalizm nie jest utopijny, utopijny jest tylko wtedy jeśli brać pod uwagę wszystkie aspekty Marksa. Socjalizm a komunizm. I tu dochodzimy do centrum moich poglądów. Chciałbym wierzyć w komunizm tak jak inni w niego wierzą, ale jakoś nie mogę. Ustabilizowany socjalizm, owszem. Ale mimo skrajnych poglądów lewicowych, coś mi się wydaje że czysty twardy komunizm sie nie sprawdzi tak jak powinien. Choć uważam go i tak za system stabilniejszy niż wszystkie inne dotąd, to jednak nie jestem co do niego w 100% przekonany.

Pozdrawiam,
Gnom
There is no happiness without slavery. Slavery is the key to happiness.
Obrazek
Gnom

Postprzez wendrowycz » 28 wrz 2005, 10:09

Takie pytanie ("BTW przez kogo kontrolowana??") zadaje każdy kto jest nastawiony negatywnie do komunizmu... Ale "kontrolowanie" nie oznacza "sprawowanie władzy".

Nie uważam się, za osobę negatywnie nastawioną do komunizmu. Po prostu założyłem, że skoro ma być sprawowana kontrola, to powinien istnieć ktoś kto ją sprawuje np. według marksizmu partia robotnicza, będąca awangarda ludzi pracy. Poza tym jesli ktoś coś kontroluje to w ten czy inny sposób posiada jakąś władzę

Niech się dzieje co się ma dziać, niech obecnie rzady sprawuje jakiś bliżej mi nieznany osobnik, ale zmieńmy coś. Zmieńmy troszkę tu, zmieńmy troszkę tam. Wprowadźmy to to i tamto.

Coś takiego mam sens jesli wiemy co chcemy uzyskać i posiadamy środki do tego.

Ale z umiarem i rozwagą. Nie róbmy nic na "hurra!" bo historia lubi się powtarzać.

Brzmi ciekawie. Zgadzam się, że Rosji zmiany wprowadzano zbyt szybko.
wendrowycz

Postprzez Cazpian » 9 lis 2005, 19:38

Wiecie co ? Tak sobie czytam te posty i jedno mnie zastanawia ? Czy zdajecie sobie sprawę , że tak naprawdę komunizm skończył się wraz z nastaniem Stalina ? ( + - kilka lat ) . A to co miało miejsce w Polsce po wojnie to raczej nie był komunizm tylko socjalizm . A to nie do końca to samo :D .
Jakby nie można było się hmm 'dopisać ' do właściwych osób - Proszę o usunięcie swojego konta ... pozdrawiam..
Cazpian

Postprzez Hannibal » 9 lis 2005, 22:36

Ludzie, jak dla mnie to wprowadzanie w dzisiejszych czasach idei komunizmu jest bez celowe a szczególnie w tym kraju ludzie są dostatecznie źle nastawieni do komunizmu, który w teroi jest piękny ale że ludzie nigdy nic nie robią jak trzeba, to nie ma sensu nawet próbować wprowadzać idei Marksa bo nikomu to nie wyjdzie, kiedy już bedzie partia która to wszystko "kontroluje" ktoś bedzie chciał tez to "kontrolować", ludzie po prostu z natury dążą do władzy szeroko pojętej. Ideologia Marksa jest dla ludzi idealnych a nie dla nas...
Akati prześlij mi też tą muzę, pls
Hyde: "oh...weather kicks ass...!"
Hannibal

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polityka