Edukacja w Polsce

Czyli wszelkie sprawy związane z polityką - zarówno Polską jak i światową.

Postprzez KluchA » 17 cze 2009, 11:50

No to, że na majcy w liceum uczą rachunków, a nie matematyki to inna rzecz :D

Chyba największą wadą systemu są egzaminy gimnazjalne, matura. Większość nauczycieli przygotowuje uczniów do nich, zamiast czegoś uczyć. Niestety równanie poziomu nauczania w kraju sprowadza się do tego, iż w słabych szkołach jest on utrzymywany, a w lepszych zmniejszany.

Ale jakby się głębiej zastanowić, czy kiedykolwiek było lepiej? Szkoła powinna być możliwością do rozwoju. W przeszłości ktoś jak sam szukał swoich dróg, to raczej mu się kłody pod nogi rzucało. Dziś do tego zachęcają, jest od groma kółek naukowych, fakultetów, kursów. Wysokiej jakości nauczanie jest jedynie prywatne - tam dają na tacy. Darmowe może być wysokiej jakości jak uczeń/student tego chce - sam pracuje.

Co ciekawe, w stanach, gdzie studia są cholernie drogie, system nauczania jest dużo "słabszy" niż u nas. Tam nikt nikogo nie zmusza. Mają jeden termin egzaminu - nie zdasz, to powtarzasz kurs. Na wykładzie przedstawiane jest często może z 20-30% wymaganego materiału, resztę studenci muszą nadrobić sami. Tylko w tamtym systemie jest głód wiedzy, u nas liczy się, żeby zaliczyć po jak najmniejszej linii oporu :D
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
KluchA

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 17 cze 2009, 13:34

To, że nigdy nie było lepiej nie zmienia faktu że dobrze nie jest ;)
Masz rację co do poziomu nauczania i że wina leży w egzaminach. Ale szczerze powiedziawszy nie wiem czy ktokolwiek to przeskoczył.

Ameryka natomiast jest złym przykładem, bo tam moja idea została doprowadzona do skrajności przez co wiedza o świecie Amerykanów (przedstawiona w paru filmach na YouTube i nie tylko) jest dość nikła...

Kiedyś byłem zdania, że "profilowanie" trzeba wprowadzić od Gimnazjum. Zmieniłem zdanie o tyle, żeby Gimnazjum zostawić w spokoju, ale dać takie możliwości już na początku liceum, tak jak pisałem wyżej. Ta zmiana była spowodowana właśnie zobaczeniem jak to działa w Ameryce.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Poprzednia strona

Powrót do Polityka