Wojny a rozwój cywilizacyjny

Czyli wszelkie sprawy związane z polityką - zarówno Polską jak i światową.

Wojny a rozwój cywilizacyjny

Postprzez Misiekh » 19 gru 2007, 22:19

Tak sobie powoli przeglądam starszee tematy pod kątem "co tu wyczyścić i jak uporządkować" - i rzuciła mi się w oczy taka wypowiedź Cazpiana w temacie o bombie atomowej :)

Cazpian napisał(a):Ps. Misiekh jakby nie było wojen to przestalibyśmy się powoli rozwijać :). Historia ludzkości to historia wojen :.

Tak mi zaświtała w głowie myśl, czy nie osiągnęliśmy przypadkiem etapu, na którym wojny przestały napędzać rozwój ludzkości? No bo zastanówmy się - jakie istotne odkrycia ostatnich czasów mają źródła wojskowe, jakich dokonano w związku z budową nowej broni czy toczeniem jakiejś wojny? Nowości na rynku wywodzą się teraz z technologii wykorzystywanych w eksploracji kosmosu - mikrofala, telefon komórkowy itd. A kraje toczące obecnie wojny wkład do rozwoju techniki mają zerowy lub bliski zera, co o czymś świadczy :)

Można argumentować, że wojny powodują zmiany społeczne. Ale potężne zmiany społeczne choćby w Europie dokonaly się w ostatnich 20 latach bez jednego wystrzału.

Jak myślicie, czy wciąż potrzebujemy wojen? :)
Misiekh

Postprzez Dalien » 19 gru 2007, 23:27

Osobiście uważam że konfliktów zbrojnych już nie potrzebujemy, ludzie sami z siebie są głodni wiedzy, a naukowcy mnożą się jak króliki po deszczu. W kosmosie odkrywamy coraz to nowe systemy a podróż załogowa na Marsa zbliża się wielkimi krokami. Próba ratowania Ziemi od zanieczyszczeń i szkodliwej działalności człowieka także rozpędza nowe technologie (To jest w pewnym sensie wojna ze stworzonymi przez nas potworami i zagrożeniami, co nie?). A wielki koncerny walczą na polu bitwy o pierwsze miejsca na rynku. Wojna nas otacza, jednak nie taka o której uczymy się z książek podręczników od historii.
Obrazek
Dalien

Re: Wojny a rozwój cywilizacyjny

Postprzez Veetoo » 20 gru 2007, 00:52

Misiekh napisał(a):A kraje toczące obecnie wojny wkład do rozwoju techniki mają zerowy lub bliski zera, co o czymś świadczy :)

Podam jeden przykład udowadniający że (przepraszam) bredzisz:

USA ;)

przykłady dziedzin nad którymi prowadzą badania:
- robotyka
- wysokoenergetyczne lasery
.
.
.

Całe szczęście wojny nie są już tak wielkim kołem zamachowym napędzajacym rozwój nowych technologii jak to było jeszcze 20 lat temu, ale mimo wszystko mają swój wpływ na nie.

Zgadzam się z Dalienem - jeśli chodzi choćby o ochronę środowiska to np. systemami które są cały czas udoskonalane i stają się powoli normą na zachodzie są membranowe oczyszczalnie ścieków. W niedalekiej przyszłości moze bedzie nam dane korzystać z fuzja jądrowej - projekt ITER. Na razie w sferze marzeń pozostają projekty np. katalitycznego tworzenia cieższych węglowodorów z dwutlenku węgla znajdujacego się w powietrzu czy otrzymywaniu wodoru z wody przy użyciu jedynie energi słonecznej w obecności odpowiednich katalizatorów. Nauka cały czas idzie do przodu i to nie tylko jak nie którzy sądzą w sferze rozwoju technik informacyjnych, co udowodniłem powyższymi przykładami. Tyle na dzisiaj idę w kimę ;)
Die, die my Darling
Veetoo

Postprzez Cazpian » 20 gru 2007, 09:23

Dodam od siebie , że wojna jeśli nie jest prowadzona na własnym terytorium , jest poważnym impulsem ekonomicznym . Na wojnie zawsze sie zarabiało i zarabiać się będzie . Handel bronią , inwestycje w odbudowę szkód wojennych , całej infrastruktury , korzystne kontrakty itd. Wojna to po prostu świetny interes .

PS. Nie wiem czy wiesz Misiekh , ale GPSy korzystają z wojskowych satelitów :)
Jakby nie można było się hmm 'dopisać ' do właściwych osób - Proszę o usunięcie swojego konta ... pozdrawiam..
Cazpian

Postprzez Atena » 20 gru 2007, 15:51

Dalien napisał(a): A wielkie koncerny walczą na polu bitwy o pierwsze miejsca na rynku. Wojna nas otacza, jednak nie taka o której uczymy się z książek podręczników od historii.

Brdzo ładnie ujęte i słuszne zarazem :D
Współczesna wojna to walka o klientów. Fascynująca, ale w szkole o niej nie uczą. :D
Atena

Postprzez Misiekh » 20 gru 2007, 19:01

a podróż załogowa na Marsa zbliża się wielkimi krokami

Tu bym z optymizmem nie przesadzał, ale to nie o tym topic, więc nie będę rozwijał :)

Podam jeden przykład udowadniający że (przepraszam) bredzisz:

USA

Fakt, ale jaki odsetek technicznych nowinek tworzonych w USA wywodzi się z wojskowych laboratoriów? Wojsko korzysta z nowoczesnych wynalazków, ale nie ma już sytuacji jak np. w czasie II wojny światowej, że to wojsko jest kołem zamachowym nauki :)

PS. Nie wiem czy wiesz Misiekh , ale GPSy korzystają z wojskowych satelitów

Fakt, nie wiedziałem, chociaż wiem, że GPS wywodzi się z technologii wojskowych. Pytanie, czy jest przykładem reguły, czy wyjątkiem od niej? :)

Współczesna wojna to walka o klientów. Fascynująca, ale w szkole o niej nie uczą.

Na studiach ekonomicznych uczą, tylko mi by na przykład nie przyszło do głowy nazwać tego wojną :P Czemu - o tym dalej :)

A wielki koncerny walczą na polu bitwy o pierwsze miejsca na rynku. Wojna nas otacza, jednak nie taka o której uczymy się z książek podręczników od historii.

To konkurencja, a nie wojna :). Konkurencja będzie zawsze, bo wynika z samej ograniczoności zasobów, która jest cechą stałą. Ale konkurencja nie oznacza wojny, która jest jej skrajnym przypadkiem :)

Trzeba tu dodać, że gospodarka rynkowa wymusza współpracę - tak małe przedsiębiorstwa, jak i duże koncerny muszą współpracować, wymieniać się know how, łączyć się lub tworzyć wspólne firmy, nie mówiąc już o współpracy na linii koncern - "szary człowiek", czyli o PR, bez którego obecnie ani rusz :)
Misiekh

Powrót do Polityka