Lustracja

Czyli wszelkie sprawy związane z polityką - zarówno Polską jak i światową.

Postprzez Dalien » 28 sty 2007, 09:32

NINA napisał(a):Nie mówię, że to nie jest istotne, ale czas zająć się akualnymi sprawami, pozbyć się tego "demona PRL i teczek".

Hmm w sumie mogę się z Tobą zgodzić. Cały czas podtrzymuję to co powiedziałem ale nasz kraj potrzebuje raczej zmartwień teraźniejszych, a nie przeszłości. Gdybyśmy byli państwem takim jak Niemcy (chodzi mi o rozwój a nie o ludzi ;) ) moglibyśmy pozwalać sobie na takie sprawy tymczasem jednak PL powinno zajmować się głównie problemami które stwarza nam teraźniejszość...
Obrazek
Dalien

Postprzez Hannibal » 28 sty 2007, 10:14

Otóż nie mogę się z wami zgodzić z jednej prostej przyczyny...Wszystkie udane polityczne zagrania to decyzje o przyszłości...w polityce nic nie dzieje się szybko i po prostu trzeba być przewidywalnym i planować robić szacunki...i wydawać decyzje na wyrost po to by jak za trzy lata będzie jakiś zryw,którejś z linii gospodarki ,żeby już w momencie zaistnienia sytuacji było prawo, które ułatwia np.inwestycje...To jest moim zdaniem problem teraźniejszej władzy i w ogóle polskiej polityki...za mało opiera się na ekspertach w podejmowaniu decyzji... A przecież jakby tylko trochę dali się pokierować, posłuchać głosów rozsądku ludzi, którzy na co dzień komentują ich poczynania w faktach....kurcze wtedy naprawdę było by fajniej :/
Hyde: "oh...weather kicks ass...!"
Hannibal

Postprzez Danielzo » 28 sty 2007, 12:03

Żakowski i Ziemkiewicz są naprawdę siebie warci, ale Passenta "Newsweek" mógłby moim zdaniem zostawić w spokoju.

No coz, tak to jest jak historycy i prawnicy sie biora za rzadzenie.

Heh. Nie martw się Klucha - jest alternatywa w postaci rolników z Samoobrony :D

Mój pomysł na lustracje jest taki, by wykonywała to jakaś pozarządowa instytucja, a nie jak NIK

NIK? Najwyższa Izba Kontroli nie ma nic do lustracji, z tego co wiem :P

Dodał bym jeszcze absurdalność ustawy

Ehm! Projektu ustawy. Według aktulanej ustawy są ściśle określone podmioty, które muszą składać oświadczenia.

No coz, a wedlug mnie nie powinnismy sie rozliczac z przeszloscia, reszte akt powinno sie natychmiastowo rozdac ubogim, aby mieli czym w piecach palic. Przeciez za 10 lat wiekszosc tych ludzi to beda dziadki. Za 20 to problemu juz nie bedzie.

Niestety sprawa tak nie wygląda. Jeśli 60 lat po wojnie jeden kandydat na prezydenta jest w stanie wypomnieć drugiemu, że jego dziadek był w Wehrmachcie, to oznacza, że takie problemy nie rozwiązują się ot tak. Nie ma po prostu dobrej metody by z tego wyjść.

Właśnie po to żeby pokazać ludziom co bezkarnie się dzieje w naszym kraju! Te pacany siedzą sobie teraz na ciepłych stołkach i dostają 6000 pensji/renty/emerytury na miesiąc a ich ofiary nie mają za co chleba kupić!!!! To właśnie dlatego powinniśmy rozdrapywać tę sprawę!!!

To jest bardzo populistyczne gadanie. Kwestia z odbieraniem emerytur to są po prostu "igrzyska". Poza tym większość osób, które współpracowały, nie robiły tego dlatego "bo są świniami", ale dlatego, bo byli poddani naciskom i nie każdy miał odwagę odmówić. Nie powinniśmy mieć im tego za złe.
Tutaj warto chociażby wspomnieć o Wielgusie i "Gazecie Wyborczej". Pomijając zastrzeżenia jakie mamy do arcybiskupa (sam za nim nie przepadam), nie mogę wyjść z podziwu dla Michnika, który jako jedyny pozwolił się Wielgusowi wypowiedzieć w "GW" w swojej obronie - tego inne gazety nie uczyniły - audiatur et altera pars. Ale oczywiście Michnik jest ewenementem, bo jako jeden z niewielu autentycznie przebaczył tym, którzy go skrzywdzili - wielu ma mu to za złe.

Inną rzeczą jest to że najlepiej by było gdyby zajmował się tym jakiś inny organ bo tutaj sprawy trochę za bardzo się rozwlekają...

Po to został stworzony IPN, który swoją drogą nieźle, biorąc pod uwagę warunki, które tę pracę utrudniają.

Chyba najprostszym sposobem byłoby zniszczyć te wszystkie teczki i zamiast wciąż grzebać sie w tym co minęło, nie niszczyć i nie rozdrapywać na nowo życiorysów ludzi.

Właśnie kiedyś zniszczono część dokumentów i dlatego IPN nie jest w stanie załatwić wszystkiego "rach ciach".

Gdybyśmy byli państwem takim jak Niemcy (chodzi mi o rozwój a nie o ludzi)

Heh. Uwielbiam takie wypowiedzi, z których wynika, że Niemcy są od nas tak daleko jak jakaś bananowa republika. Proszę Państwa! Kochający generalizowanie! News flash - Niemcy nie są wcale tacy inni.

Wszystkie udane polityczne zagrania to decyzje o przyszłości...w polityce nic nie dzieje się szybko i po prostu trzeba być przewidywalnym i planować robić szacunki...i wydawać decyzje na wyrost po to by jak za trzy lata będzie jakiś zryw,którejś z linii gospodarki ,żeby już w momencie zaistnienia sytuacji było prawo, które ułatwia np.inwestycje...

To była bardzo ciekawa teza, ale nie widzę tutaj żadnych przykładów. Ustawodawstwo i tak działa zbyt intensywnie, a dostosowywanie polskiej gospodarki do realiów nie opiera się tylko na legislacji.

To jest moim zdaniem problem teraźniejszej władzy i w ogóle polskiej polityki...za mało opiera się na ekspertach w podejmowaniu decyzji... A przecież jakby tylko trochę dali się pokierować, posłuchać głosów rozsądku ludzi, którzy na co dzień komentują ich poczynania w faktach

Cały proces ustawodawczy opiera się na ekspertach, bo tylko eksperci są w stanie napisać ustawę. Poza tym projekt ustawy zawsze musi trafić do komisji sejmowej, która może mieć podkomisje, a te muszą mieć w swoim gronie ekspertów. Nie jest aż tak tragicznie, jak Ci się wydaje (co nie oznacza, że nie mogłoby być lepiej). Natomiast na pewno nie chciałbym oprzeć procesu legislacyjnego na ludziach z "Faktów" z tego prostego powodu, że są to dziennikarze, a nie prawnicy :P
Danielzo

Postprzez Hannibal » 28 sty 2007, 12:30

Och nie chodziło mi o dzinenikarzy tylko o profesorów i doktorów, którzy są do studia zapraszani :D
Owszem ustawy są "przetrawiane" przez wiele organów, ale rozporządzenia ministrów tylko przez ludzi, których oni sami powołują. A z tego co czytam w gazetach(oczywiście nie mogę powiedzieć czy to prawda, ale chyba można założyć profesjonalizm Przekroju) to rząd PIS'u jest otoczony ludźmi z partii nie koniecznie nadającymi się do tego co robią. Jak np. sytuacja z Narodowym Bankiem Polskim.
Hannibal

Postprzez Logan » 28 sty 2007, 12:52

Danielzo napisał(a):
Mój pomysł na lustracje jest taki, by wykonywała to jakaś pozarządowa instytucja, a nie jak NIK

NIK? Najwyższa Izba Kontroli nie ma nic do lustracji, z tego co wiem :P

Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi, powiedziałem "a nie jak NIK, czyli..." nie oznaczało to, że NIK wykonuje lustracje. Doczytaj.
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Logan

Postprzez Danielzo » 28 sty 2007, 16:34

Masz rację Logan - źle zrozumiałem, ale uwierz mi przeczytałem to kilka razy i nadal byłem przekonany, że pomyliłeś sobie IPN z NIK. Nieważne :oops:

Och nie chodziło mi o dzinenikarzy tylko o profesorów i doktorów, którzy są do studia zapraszani

Tacy też często pracują, lub są związani z komisjami sejmowymi.

Owszem ustawy są "przetrawiane" przez wiele organów, ale rozporządzenia ministrów tylko przez ludzi, których oni sami powołują.

Co do rozporządzeń to sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Gwarantuję Ci, że rozporządzenia nie jest w stanie napisać każdy matoł, prawdą jednak jest, że te akty pozostawiają wiele do życzenia. Była ostatnio afera, która po części zaprzecza Twojej tezie. Okazało się, że jedno z ministerstw płaciło grube pieniądze na pisanie rozporządzeń przez ekspertów, którzy nie pracowali dla rządu (bo pracowali dla firm prywatnych), ponieważ Ci zatrudnieni w ministerstwie nie posiadali kwalifikacji do tego, lub zrobiliby to w sposób marny. I tutaj drobna refleksja: z takich właśnie powodów powinniśmy podchodzić z większymi zastrzeżeniami do postulatów "taniego państwa". Obniżanie płac powoduje, że tacy "tvn-owscy" eksperci odchodzą tam gdzie lepiej płacą (co bynajmniej nie oznacza, że jestem przeciwny prywatnym firmom - wprost przeciwnie :) ).
Danielzo

Postprzez Hannibal » 28 sty 2007, 17:04

hehe widzę, że w tym sporze nie wygram:P oby było tak jak mówisz, chociaż oznaczało by to, że już nie wiele da się zrobić:(
Hannibal

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 28 sty 2007, 17:59

Ja podzielam zdanie Kluchy - ci ludzie już nic nie nabrużdżą, zostawić ich w spokoju. Nie podoba mi się fakt, że dostają emerytury tak wysokie, ale prawo ponoć nie działa wstecz - gdy je dostawali, było to uzasadnione prawem.
A teczki spalić, albo otworzyć jak opisani w nich umrą.

Nasunęła mi się pewna refleksja... oczywiście paranoiczna, ale myślę że warto wspomnieć o niej, choćby dla jaj.
Co robią Kaczyńscy? Zaraz po objęciu władzy zaczęli obsadzać ważne stanowiska ludźmi w najlepszym wypadku "nieodpowiednimi" na nie. Poczynając od Giertycha, a kończąc na Skrzypku. Do tego od razu wszczęli wielkie larum z lustracją. Zaprowadzają chaos w państwie, pogarszają warunki ze wszystkimi dookoła (poza Amerykanami, którzy od języków naszych polityków mają dupy już tak mokre, że papieru nie starcza żeby się podcierać...)...
Wniosek - Kaczyńscy sami są agentami, aktualnie współpracują z Kremlem i rozsadzają państwo od środka, aby Putin mógł je spokojnie zdominować, gdy będzie już hiper słabe. A cały burdel z lustracją jest po to, żeby odwrócić od siebie podejrzenia :lol: :lol: :lol:
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polityka