"Taśmy prawdy"

Czyli wszelkie sprawy związane z polityką - zarówno Polską jak i światową.

"Taśmy prawdy"

Postprzez Misiekh » 27 wrz 2006, 20:48

Chyba wszyscy wiemy o co chodzi - nagrania z ukrytej kamery, ujawnione wczoraj przez TVN.

Co myślicie o tej aferze?

Mi ona jakoś dziwnie przypomina ostatnie wydarzenia na Węgrzech. Tam też mieliśmy do czynienia z nagraniem (z ukrytego dyktafonu jak dobrze pamiętam) ilustrującym etycznie niesympatyczny, ale typowy i znany mechanizm polityczny (tylko że tam chodziło o kłamstwa wyborcze, a u nas o przeciąganie posłów). Nic nowego, ale ujawnienie dowodów wywołało tam falę oburzenia i demonstracje pod parlamentem wykorzystywane przez Fidesz do osłabienia pozycji rządu. U nas tak samo - opozycja wykorzystuje aferę do nabicia sobie politycznego kapitału i osłabienia PiS. Jak na razie pod Sejmem demonstranci są nieliczni, ale można się spodziewać sporego zamieszania 7-go (chyba) października, kiedy swoją demonstrację poprowadzi PO, a kontrdemonstrację LPR.

Krótko mówiąc cały mechanizm jest dziwnie podobny do tego węgierskiego - różni się tylko w szczegółach: kamera zamiast dyktafonu, podkupywanie posłów zamiast kłamstw wyborczych.

Jakbym miał teraz pójść do bukmachera i obstawić, o co w tym biega, to powiedziałbym tak: doradcy Andrzeja Leppera stwierdzili "spójrz Andrzej, co się dzieje na Węgrzech. Wielki dym, a przecież nic nowego się nie stało. Potrzebujemy impulsu, żeby odebrać poparcie PiS, zróbmy to tak, jak jest na Węgrzech". Potem Lepper zlecił co trzeba Begerowej, ona dogadała się z dziennikarzami TVN, którzy szukali jakiegoś hitu, i załatwione.

Inna sprawa, że zachowanie PiSowców (to z nagrań i to z dzisiejszych wystąpień) jest oburzające, chamskie i ma się nijak do haseł, pod jakimi szli do wyborów. Nie wiem, jak trzebaby być ślepym, żeby wciąż wierzyć w ich obietnice odnowy moralnej.

Ale te taśmy brudzą nie tylko PiS. Utytłane są wszystkie partie. Szczerze mówiąc nie wiem już na kogo głosować. Zastanawiam się nad Demokratami, ale to też nienajlepsze rozwiązanie po tym, jak sprzymierzyli się z SLD i SdPL.

Ogólnie rzecz biorąc liczę mimo to na przedterminowe wybory. Nie dlatego, że jakoś szczególnie oburzyły mnie te targi, ale dlatego, że taśmy dały świetną okazję do skończenia z kaczyzmem.

A przy okazji potwierdza to konieczność podawania odsetka głosów nieważnych lub wprowadzenia (jak w Rosji po upadku komunizmu - niedawno to tam zlikwidowano) opcji na karcie do głosowania "Przeciw wszystkim kandydatom".
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Misiekh » 28 wrz 2006, 09:54

Dzisiaj ciąg dalszy afery. PiS chce delegalizacji Samoobrony. Normalnie może i bym to poparł (chętniej poparłbym delegalizację LPR), ale na pewno nie w takich warunkach, kiedy widać w oczywisty sposób, że to zemsta i że kaczory postanowiły iść na wojnę z Lepperem. Na tym też nikt w polskiej polityce nie zyska, ta sprawa wszystkich ubrudzi.

Ciekawe, jaka będzie frekwencja w następnych wyborach? 15%? Chyba nie więcej niż 25%.
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Diabellus » 28 wrz 2006, 09:58

No cóż, targi polityczne to dosc normalna sytuacja. Choc teraz przynajmniej kazdy wie, ze nie Prawo i Sprawiedliwosc a Władza i Pieniadze. Cóż... pozyjem - zobaczymy.
Avatar użytkownika
Diabellus
 
Posty: 1612
Dołączył: 24 gru 2004, 10:40
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez Wiedźma » 28 wrz 2006, 10:37

Ha, ja też czekam na przedterminowe wybory, bo na ostatnich jeszcze nie mogłam głosować (brakowało mi miesiąca do pełnoletności :P).

Co do całej afery:

Dobrze się stało, że wyszedł skandal, bo, jak zauważył Misiekh, może wreszcie pozbędziemy się Kaczyńskich. Jakby jeszcze przy okazji poleciała LPR to już bym była bardzo zadowolona.

Od strony formalnej - znowu poprę Miśkha, zapewne ktoś się z kimś dogadał i odpowiednio całą sprawę nagrał. Nihil novi sub sole.
"Lecz czemu jesteś samotny? I czemu nie zbiegło z Tobą całe piekło? Czyżby ból ich był mniejszy, mniej godny ucieczki? Lub mniej odporny jesteś niźli oni?"

Pamiętaj: każdy popełniony błąd ortograficzny zwiększa prawdopodobieństwo wiedźmofobii!
Avatar użytkownika
Wiedźma
 
Posty: 5475
Dołączył: 27 cze 2004, 19:52
Lokalizacja: Inferno / Kraków /

Postprzez Orzech » 28 wrz 2006, 11:02

Dreadking napisał(a):No jedno rozwiązanie to wyjazd.....przepraszam....ucieczka z kraju lepiej brzmi :(

Nigdzie nie uciekasz, mój drogi :evil:

A jeśli chodzi o całą aferę.. nawet się nie będę wypowiadać, bo szlag mnie trafia, kiedy słyszę zewsząd, że przecież "to co się stało jest naturalne, i mówienie o tym jako o korupcji jest bezczelnością"... :krzyk:
Avatar użytkownika
Orzech
 
Posty: 907
Dołączył: 21 paź 2005, 16:08
Lokalizacja: leszczyna, a jakże

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 28 wrz 2006, 13:19

Misiekh napisał(a):Jakbym miał teraz pójść do bukmachera i obstawić, o co w tym biega, to powiedziałbym tak: doradcy Andrzeja Leppera stwierdzili "spójrz Andrzej, co się dzieje na Węgrzech. Wielki dym, a przecież nic nowego się nie stało. Potrzebujemy impulsu, żeby odebrać poparcie PiS, zróbmy to tak, jak jest na Węgrzech". Potem Lepper zlecił co trzeba Begerowej, ona dogadała się z dziennikarzami TVN, którzy szukali jakiegoś hitu, i załatwione.

Sprawa rzeczywiście śmierdzi, ale twój tok myślenia mi nie odpowiada. To na pewno była zemsta Samoobrony (moim zdaniem dobrze, że się na to zdecydowali), ale czy Węgry mają coś z tym wspólnego to raczej wątpie.

Misiekh napisał(a):Inna sprawa, że zachowanie PiSowców (to z nagrań i to z dzisiejszych wystąpień) jest oburzające, chamskie i ma się nijak do haseł, pod jakimi szli do wyborów. Nie wiem, jak trzebaby być ślepym, żeby wciąż wierzyć w ich obietnice odnowy moralnej.

Zgadzam się, a co do pogrubionego - trzeba być ślepym jak 15-23% naszego społeczeństwa, bo poparcie dla PiSu wacha się teraz pomiędzy tymi dwoma wartościami.

Misiekh napisał(a):Ale te taśmy brudzą nie tylko PiS. Utytłane są wszystkie partie. Szczerze mówiąc nie wiem już na kogo głosować. Zastanawiam się nad Demokratami, ale to też nienajlepsze rozwiązanie po tym, jak sprzymierzyli się z SLD i SdPL.

Kogo jeszcze brudzą? PiS tak, Samoobronę tak, PO tak (bo coś knują), ale resztę tak średniawo... Aha - ja i tak będę głosował na PO w wypadku wcześniejszych wyborów. Bo na kogoś głos trzeba oddać, a oni na razie wyglądają na najbardziej "czystych" i odpowiadają mi ideologicznie.

Misiekh napisał(a):A przy okazji potwierdza to konieczność podawania odsetka głosów nieważnych lub wprowadzenia (jak w Rosji po upadku komunizmu - niedawno to tam zlikwidowano) opcji na karcie do głosowania "Przeciw wszystkim kandydatom".

Zgadzam się z drugą częścią. Natomiast uważam, że oddawanie pustych głosów należy zdecydowanie tępić.

Aha - PiS i tak wyjdzie z tego bez szwanku, poza utratą poparcia. Mam takie złe przeczucia właśnie.
Rycerz Astarotte
Avatar użytkownika
Kristof Dernhest Eidenfel
 
Posty: 4055
Dołączył: 16 paź 2004, 09:24
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury

Postprzez Misiekh » 28 wrz 2006, 13:35

To na pewno była zemsta Samoobrony (moim zdaniem dobrze, że się na to zdecydowali), ale czy Węgry mają coś z tym wspólnego to raczej wątpie.

Nie mówię, że Węgry mają z tym coś wspólnego. Mówię tylko, że ten, kto to wymyślił, skopiował scenariusz węgierski. Za dużo podobieństw jak na zbieg okoliczności.

Kogo jeszcze brudzą? PiS tak, Samoobronę tak, PO tak (bo coś knują), ale resztę tak średniawo...

Brudzą wszystkich z góry na dół ;). Nie wiem, czy oglądałeś wczorajsze "Debaty Polaków" w TVP (1 bodajże). Byli tam politycy wszystkich partii (sejmowych), socjolog, politolog i dwóch publicystów - gość z Wyborczej i jakiś facet którego nazwiska nie pamiętam, ale generalnie popiera PiS. Żadna z tych osób nie zaprzeczyła, że takie targi są normą w polskim Sejmie. Padały słowa, że samo zdarzenie jest banalne, a niebanalne jest dopiero to, że zostało nagrane i pokazane w TV.

Prawda jest taka, że takie rzeczy nie biorą się z nikąd. To musiało narastać latami, zanim osiągnęły taki poziom bezczelności jaki widać na taśmie.

Te dwa fakty sprawiają, że wszyscy, którzy działali w polskiej polityce przez ostatnich kilka (8? 10?) lat są w większym lub mniejszym stopniu ubrudzeni. Mniejsza z tym, kto kupował posłów, a kto nie. Brzydki zapaszek z "taśm prawdy" osiądzie na wszystkich. Dlatego własnie myślę, że frekwencja w następnym wyborach będzie jeszcze niższa niż w poprzednich. Zwłaszcza, że to wyborów szok już opadnie i pozostanie tylko fetor.

Bo na kogoś głos trzeba oddać, a oni na razie wyglądają na najbardziej "czystych" i odpowiadają mi ideologicznie
.
No mi właśnie żadna partia nie odpowiada dokładnie pod względem ideologii. Bo nie widzę partii, która wolny rynek łączyłaby z wolnością osobistą. Albo wolny rynek + konserwatyzm (PO), albo socjalizm+konserwatyzm (PiS), albo socjalizm + wolność osobista (SLD). O poglądach LPR czy "poglądach" Samoobrony to już lepiej wogóle nie gadać ;).
Ale nie o tym jest topic, więc koniec offtopa ;).

Zgadzam się z drugą częścią. Natomiast uważam, że oddawanie pustych głosów należy zdecydowanie tępić.

Czemu? Te dwie opcje które podałem były praktycznie równoważne - oddawanie nieważnych głosów jest równoznaczne z głosowaniem "Przeciw wszystkim". Wyraża tylko jakby "votum separatum", nie ma znaczenia formalnego (tzn. nie odbierze nikomu np. stanowiska posła), ale stanowi sygnał dla klasy politycznej "coś tu nie gra" ;)
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Postprzez KluchA » 28 wrz 2006, 13:37

No coz, same "tasmy prawdy" byly swietnym zagraniem opozycji, zeby oslabic PiS i doprowadzic do wczesniejszych wyborow. Bylo to o tyle genialne ze kilka dni przed afera sam Kaczynski powiedzial ze albo beda mieli wiekszosc, albo wczesniejsze wybory. Dzieki aferze PSL ich nie poprze, a wczesniejsze wybory sa im wielce nie na reke - spada im poparcie. GENIALNA zagrywka - w stylu Sun Tzu, mozna powiedziec :)

Na to mamy calkiem nieudolne riposty PiSu, chociaz czesc ludzi i tak bedzie ich nadal popierac. A co do ripost - to przede wszystkim tworzenie innych afer, aby zmniejszyc rozglos swojej: delegalizacja samoobrony, weksle, atak na metody podsluchu, "wszystko to prowokacja ukladu" (moze jeszcze ludzi-kretow :D). Poza tym porownuja sie w obecnej chwili do rzadow Olszewskiego i tego ze oni chca dobrze ale inni im przeszkadzaja. Rozumowanie o tyle kulawe ze mieli grubo ponad 6 miesiecy wiekszosci w sejmie i nie zrobili prawie NIC. Budzet dzis podpisany jest tragiczny. Gdzie ich tanie panstwo? Gdzie ich szansa na naprawe Polski?

Ja osobiscie coraz bardziej sklaniam sie ku PO, co jak co ale jednak sa konsekwentni. Moze akurat im to jest w tej chwili na reke, lecz przed wyborami mowili ze jak koalicja to tylko z PiS i teraz nie chca lamac wczesniej danego slowa i wchodzi w koalicje z kims innym.

Podsumowujac, "tasmy prawdy" ostro zamieszaly, byly genialnym ruchem opozycji (nie wiadomo tak naprawde do konca kogo - wiadomo ze TVN popiera PO (czy tez PO popiera TVN(?)), pokazaly wielu ludziom prawdziwa twarz PiS. Jednak same tasmy mnie tak nie raza, jak kurczowe trzymanie sie wladzy przez braci K. oraz ich wplywanie na zycia ludzi. Uwazaja, ze tylko swiat wedlog Kaczynskich jest dobry i kazde inne wyjscie jest zle.
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
Avatar użytkownika
KluchA
 
Posty: 664
Dołączył: 19 lis 2005, 19:35
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Polityka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 20 cze 2019, 00:54 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron