Jaki ustrój byłby idealny?

Czyli wszelkie sprawy związane z polityką - zarówno Polską jak i światową.

Jaki ustrój byłby idealny?

Postprzez Wiedźma » 15 paź 2005, 16:42

Wydzielone z "Wybory" - Misiekh

Howler napisał(a):Droga Wiedżmo, mówisz o monarchii. Porównajmy więc tu sobie Polskę i Wielką Brytanię, jako przykłady demokracji i właśnie monarchii. W obu wypadkach tak naprawdę władzę ma rząd.

Drogi Howlerze :wink: monarchia monarchii nie równa. Ja jestem < powtórzę się > za bardzo scentralizowaną władzą i minimalną funkcją Sejmu i Senatu. Władza w rękach jednego człowieka < którego można potem z czystym sumieniem osądzić za sprawowane rządy, bo jest jedyną odpowiedzialną osobą >, wspieranego przez niewielkie grono ministrów.

BTW, popieram przedmówców w kwestii sondaży. One mają zbyt wielki wpływ na wybór wielu ludzi, by to zbagatelizować.
"Lecz czemu jesteś samotny? I czemu nie zbiegło z Tobą całe piekło? Czyżby ból ich był mniejszy, mniej godny ucieczki? Lub mniej odporny jesteś niźli oni?"

Pamiętaj: każdy popełniony błąd ortograficzny zwiększa prawdopodobieństwo wiedźmofobii!
Avatar użytkownika
Wiedźma
 
Posty: 5475
Dołączył: 27 cze 2004, 19:52
Lokalizacja: Inferno / Kraków /

Postprzez Howler » 15 paź 2005, 17:30

Historia w postaci Niemiec pokazała nam, jak kończy sie dawanie jednemu człowiekowi niemal całkowitej władzy. Jestem raczej za wyrównaniem pomiędzy prezydentem a rządem, gdyż jak na razie, towłasnie rząd ma tu przewagę...
Avatar użytkownika
Howler
 
Posty: 114
Dołączył: 26 wrz 2005, 16:55
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez Rybson » 15 paź 2005, 18:33

Kiedy wladza jest podzielona pomiezy rózne osoby / organizacje / urzędy itd, następuje praktycznie stagnacja. W przypadku idealnym oczywiście nie, ale w rzeczywistości każdy dąży do swoich interesów, a że czescto mogą one być sprzeczne z interesami równoległych narzędzi władzy, niczego nie uda się ustalić. Niestety nieda się prowadzić państwa tak, aby każdemu było dobrze, a demokracja do tego prowadzi. Znowusz nie umiem się wyrazić, ale chodzi mi o to, że nie może być dobrze każdemu. Chyba, że...

Będzie to pierwsze miejsce, gdzie zademonstruje swój własny system polityczny, powiedzcie, co o nim sądzicie!! Jeszcze go kiedyś wprowadze w zycie... :twisted:

System ten opierałby się na demokracji BEZPOŚREDNIEJ, a nie na pośredniej, jaką mamy teraz. Prawdopodobnie nigdzie na świecie nie ma takiego rozwiązania, no ale moge się mylić.

Zwierzchnią włądzę reprezentuje władca (nie wiem, prezydent czy król, cokolwiek). Stanowisko nie jest dziedziczne, a osoba się o nie upominająca obejmuje je dożywotnio (chyba że... patrz dalej); osoba ta musi być przynajmniej profesorem.

Pod nim znajduą się ministerstwa, przez niego nominowani. Jest ich tyle co trzeba (czyli odnosnie rolnictwa, edukacji, pracy itd). Każde składa się z 10 członków (przynajmniej mgr) oraz minister (doktor). Oni wysuwają wnioski ustaw, projektów, rezolucji, zmian itd. To wszystko trafia... no właśnie.
Każdy Polski obywatel, na podstawie dowodu osobistego, korzysta z 'urny'. Jest ona czymś w rodzaju bankomatu (myśle, że możnaby je właśnie wykorzystać). W owym 'bankomacie', po sprawdzeniu tożsamości, otrzymuje pytania, np.:
- czy skrócić czas pracy kobiet do 55 roku życia,
- czy ratyfikować jakieś porozumienie międzynarodowe,
- czy zwiększyć liczbę patroli policyjnych
Pytania mogłyby mieć także charakter lokalny. Każde byłoby na przykład w tej maszynce przez miesiąc, po tym czasie wchodzi w życie to, co wybrał naród. Głosowanie takie odbywałoby się szybko i każdemu dawało poczucie rządzenia (które w rzeczywistości byłoby bardzo prawdziwe). Wychodziłyby jakieś specjalne informatory odnośnie poszczególych ustaw, i każdy zainteresowany mógłby się z nimi zapoznać. W razie frekwencji nawet 1% i tak głosuje 400.000ludzi, nie 400 w sejmie. Oczywiście kompletny zakaz sondażowania :) A co do władcy - cały czas byłoby dostępne pytanie - jak postrzegasz rządy prezydenta? Każdy mógłby na nie zagłosować raz w miesiącu. W razie spadku poparcia poniżej np 40%, władca zostałby zmieniony.
Sejm i senat? Niepotrzebne, lud rządziłby sobą sam. Partie politycznie? Niepotrzebne. Oszczędności byłyby niezmierne. Zadowolenie społeczne wysokie.

Co trzebaby zrobić zeby ludzie nie wybrali opcji pt. wszyscy przechodzimy na satanizm? Nie dawać takiej opcji. Gwarantowałoby to rządzenie sprawne. Pytania byłyby ogólne (tak jak to o podatek liniowy),a nie brzmiałyby 'jeśli zmniejszymy podatek nałożony na policje, to czy zastępcy komendantów mają dostać podwyżke wynoszącą 10PLN' , brzmiałoby 'czy chcesz reformy w policji' (ewentualnie w opcji a, b, c czy d, wszystkie opisane w informatorach, omowione w TV, jednak bez ocen).

Jasne, rozwiązanie to ma wady, ale i tak wydaje mi się duzo lepsze od naszego obecnego, gdzie dziadkowie Tuska są ważniejsi od szczepionek ptasiej grypy i 38tys ludzi martwych w Pakistanie.

A czemu niemożnaby go wprowadzić? proste - politycy by nie dali. W mediach ustrój, który odsunalby ich od koryt, zmieszaliby z błotem. Po prostu ni byłoby jak go przepchnąć.
Bronie D&D - zawodowo. Ot, jakby ktoś nie wiedział :)

Dobry smok to martwy smok.
STZJ - Stowarzyszenie Tępienia Złych Jaszczurów

(\/)
(O.o)
(> <) This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Avatar użytkownika
Rybson
 
Posty: 570
Dołączył: 20 lut 2005, 01:03
Lokalizacja: Wybrzeża Bałtyku

Postprzez Howler » 15 paź 2005, 20:29

Widać, że jak sie chce, to można. Pomysł prosty, ale nie prostacki :wink:. Kolego Rybson, powiem szczerze - ta koncepcja jest tak prosta, że aż dziw, żeśmy o tym wcześniej nie pomyśleli 8). Chociaż, jak zwykle, pomysły najprostsze są najlepsze, ale i najtrudniejsze do znalezienia <Pierwsze Prawo Wyjca :wink:. Sprawdzone w praktyce>. W każdym razie - rzeczywiście pojawia sie pytanie, jak przekonać zwykłego, szarego człowieczka do wprowadzenia takowego systemu?
Avatar użytkownika
Howler
 
Posty: 114
Dołączył: 26 wrz 2005, 16:55
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez Rybson » 16 paź 2005, 02:10

Powiem ci, że z przekonaniem szarego człowieka to by nie było problemu, każdy pojedynczo by na to przystał. Problem jest z masą, łatwo nią bowiem manipulować i wystarczyłoby, żeby jakis podstawiony naukowiec powiedzial w TV ze taki ustrój jest zły, i mamy całe tłumy przeciwko...
Dzieki za slowa uznania :D
Bronie D&D - zawodowo. Ot, jakby ktoś nie wiedział :)

Dobry smok to martwy smok.
STZJ - Stowarzyszenie Tępienia Złych Jaszczurów

(\/)
(O.o)
(> <) This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Avatar użytkownika
Rybson
 
Posty: 570
Dołączył: 20 lut 2005, 01:03
Lokalizacja: Wybrzeża Bałtyku

Postprzez 5ukkub » 12 lip 2007, 15:28

Rybson. jednym słowem: super!
Jednak ja dodałbym parę rzeczy, mianowicie:
Władca, jak go nazwałeś, powinien mieć wyłącznie wartość reprezentacyjną.
WSZYSCY funkcjonariusze władzy powinni mieć odpowiednie wykształcenie do wykonywanych prac.
Partie jakotakie zostają, by reprezentować wyborców w Rządzie i Sejmie.
Dlaczego? A kto formuowałby te pytania do przegłosowania?
Rząd o strukturze podobnej jak dzisiaj, posiadający koncepcję polityczną (program polityczny) podaje projekty ustaw do Sejmu, który ewentualnie wprowadza poprawki. Gdy ustawa jest gotowa, Sejm głosuje nad wprowadzeniem ustawy do LISTY GŁOSOWAŃ OBYWATELSKICH.
Ustawa jest prezentowana obywatelom jako cały dokument (w dowolnej formie) oraz w podpunktach jej zalety sformuowane przez większość parlamentarną i wady, opozycję.
Głosowana może być jedna ustawa z listy tygodniowo (trzeba dać czas zwykłym obywatelom na zapoznanie się z nią, ocenę itp).
Podstawą takiej polityki musałoby być zagwarantowanie obywatelom niezachwianego prawa do głosowania (powszechne prawo głosowania masowego).

I jeszcze moim zdaniem bardzo ważna poprawka w prawie do głosowania:
Głosować mogą wszyscy (od uzyskania pełnoletności), lecz siła głosu rośnie dwukrotnie w trakcie akrywnego życia zawodowego (jak pracuje).
Dlaczego? Ludzie pracujący są najbardziej świadomi życia, myślą racjonalnie.
(młodym w głowie zabawa a starcy tracą zdolności umysłowe z wiekiem)

W skrócie: Struktura Państwa pozostaje praktycznie niezmieniona.
Jedyną istotną zmianą jest system głosowania na globalną skalę. Dzięki temu demokratyczna wola narodu to wartość najważniejsza.
5ukkub
 
Posty: 89
Dołączył: 11 lip 2007, 12:33

Postprzez Fraa » 12 lip 2007, 18:45

To wtrącę się. :P
Dożywotnia władza - już widzę te zamachy stanu. ;)
Co do wybierania narodu - nie jestem przekonana, czy naród potrafi podejmować trafne decyzje. Tłum łatwo zmanipulować, a prości ludkowie mogą nie patrzeć na tyle perspektywicznie, żeby podjąć właściwą decyzję, która przyniesie faktyczne korzyści całej społeczności. Można oczywiście uznać, że ministrowie (mający inicjatywę ustawodawczą) są wykształceni i z racji tego nie będą owemu ludowi podsuwać szkodliwych projektów do głosowania - ale to idealizowanie warstwy wykształconej. Kaczyńscy też są wykształceni, ale niewiele z tego wynika.
Z kolei mała frekwencja jeszcze bardziej wypaczałaby ogólny wynik głosowania.
Nie wątpię, że to rozwiązanie byłoby lepsze od obecnego. Z pewnych punktów widzenia ma to ręce i nogi, jest ciekawe - ale cóż... Ja nadal będę twardą zwolenniczką monarchii. :P I zgadzam się z Wiedźmą w tej sprawie. :)
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Avatar użytkownika
Fraa
 
Posty: 1443
Dołączył: 22 lut 2005, 18:07
Lokalizacja: A stamtąd! <machnięcie ręką>

Postprzez 5ukkub » 13 lip 2007, 13:48

Fafarafa_Fraa_vel_Farara napisał(a):nie jestem przekonana, czy naród potrafi podejmować trafne decyzje. Tłum łatwo zmanipulować, a prości ludkowie mogą nie patrzeć na tyle perspektywicznie, żeby podjąć właściwą decyzję, która przyniesie faktyczne korzyści całej społeczności.

Dlatego właśnie wprowadzona przeze mnie zmiana (ograniczenie prawa głosu)
miała by polepszyć trafność decyzji.
Głosowanie ludu nad ustawą to przecież najlepsze odwierciedlenie jego woli.
To coś w rodzaju sondażu.
5ukkub
 
Posty: 89
Dołączył: 11 lip 2007, 12:33

Następna strona

Powrót do Polityka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 cze 2019, 02:38 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron