USA - lubimy czy nie?

Czyli wszelkie sprawy związane z polityką - zarówno Polską jak i światową.

Postprzez morfin » 30 gru 2009, 15:36

Ale, ale... nie tylko bandziory mają dostęp do broni i proszę o tym nie zapominać!

A co do dostępności, to bez wątpliwości, wprowadzenie "twardych" zasad i "prawa broni" niczym w XIX wieku, zdecydowanie ograniczyło by ową dostępność... wszędzie. To raczej nie tutaj tkwi przyczyna typowo amerykańskiego podejścia do tematu.

KluchA napisał(a):Dlatego bardzo chciałbym aby cały świat został rozbrojony z jakiekolwiek broni i abyśmy odrzucili agresję.

Oby nie... oby nie 8)
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez Rein » 30 gru 2009, 15:40

Ciekawi mnie ile osób w tym temacie wypowiadających się o tym że amerykanie są tacy czy inni poznaje ich głownie przez pryzmat krążących stereotypów i hollywodzkich filmów.

Zdarzyło mi się raz być w stanach, przez okres krótki i generalnie w jednym miejscu, dość specyficznym - ośrodek wypocznykowy na wschodnim wybrzeżu (Maine).
Amerykanie których tam poznałem byli: inteligentni, wyedukowani, tolerancyjni religijnie i w każdy inny sposób, wyluzowani, bardzo przyjaźnie nastawieni i ogólnie bardzo fajni. Pamiętam jak pierwszy raz spacerowałem po ulicach miasteczka i jakiś zupełnie obcy rowerzysta powiedział mi dzień dobry, aż mnie wcięło na taką uprzejmość i "nieamerykański" brak dystansu.
Ale to byli specyficzni ludzie w specyficznym miejscu. Nowy Jork, w którym tez byłem przez moment był zupełnie inny jeśli chodzi o wygląd, zachowanie ludzi, skład etniczny, ogólną atmosferę. Boston z kolei różnił się od NY co najmniej tak jak Kraków różni się od Warszawy - czyli bardzo.
I to mnie prowadzi do stwierdzenia że trudno jest mówić o amerykanach jako takich. Oczywiście na pewno są jakieś statystyczne tendencje, cechy bardziej popularne niż inne. Ale mimo wszystko jest to ogromny kraj, niezwykle zróżnicowany etnicznie i geograficznie a nawet prawnie (Bardzo zaskoczyło mnie na miejscu że np w różnych stanach są różne podatki).
Kraj w którym mieszkają i młodzi artyści w Nowo Jorskich magazynach przerobionych na mieszkania, i rednecki w pikupach, i rednecki bez pickupów, i latynosi i polacy i californijczycy i amisze i cała masa zupełnie innych ludzi.

Gdybym jednak srpóbował generalizować to powiedziałbym że lubię amerykanów za:
pozytywne nastawienie do życia i przeważnie przyjacielską postawę
pewność siebie
okazyjną zdolność do samokrytyki

A to czego nie lubię to zbytniego podniecania się USA - ot państwo jak państwo, ani imperium zła ani raj na ziemi. Nie ma w stosunku do nas ani jakichś specjalnych zasług ani większych przewin, ani poważniejszych zobowiązań. I na dodatek coraz mniej znaczące.
Rein

Postprzez Galathar » 30 gru 2009, 17:02

A ja się podpisuję pod tym co Rein napisał, bo dokładnie wyraził także i mój stosunek do sprawy.

Co do broni, to u nich to jest tak zakorzenione, jak niegdyś było niewolnictwo, albo u nas zwyczaj trzymania szabli i trofeów na ścianach. Ale to nie znaczy, że każdy Amerykanin śpi na broni i workach z amunicją. Generalnie jednak jestem przeciw - u nas w większości ludzie są za głupi by im strzelby dawać i za dużo piją. U nich pewnie jest inaczej?
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Postprzez KluchA » 30 gru 2009, 17:16

Diabeł, czemu wyśmiewasz pacyfizm i chęć pokoju? Takiś agresor?
morfin, czemu nie?

I dobrze, że nie tylko bandziory mają dostęp do broni w stanach. Właśnie z powodu łatwości dostępu do nielegalnej broni uważam, że zakazanie jej całkowicie byłoby absurdem. A tak apropos, są stany w których noszenie broni jest całkowicie zakazane?

A co tu dużo mówić, Rein ma rację. Stany są ogromne i różne i dlatego według mnie są tak interesujące. Zresztą, dziwne by było, jakby były identyczne na całym swoim terytorium, podczas gdy ludzie na różnych terenach Polski się różnią.
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
KluchA

Postprzez morfin » 30 gru 2009, 19:57

Czemu nie? Hmm... mogę powiedzieć, że to takie moje hobby, co najmniej hobby :D

Co do "nie tylko bandziorów" - rocznie w USA notuje się około 2,1 mln przypadków użycia broni w celach obrony.

Czy broń można nosić? To zależy... jest to bowiem regulowane przez prawo stanowe, a z tym bywa różnie. Jednak na pewno obecnie w trzydziestu stanach prawo do noszenia broni jest praktycznie nieograniczone. 8)

I cieszę się, że jednak nie wszyscy przedstawiają, jakże modną również w Polsce, niechęć do USA. :tak:
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Poprzednia strona

Powrót do Polityka