Krucjaty

Od starożytności po czasy współczesne... dział obowiązkowy dla każdego miłośnika historii.

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 3 cze 2007, 18:46

Lu Tzy napisał(a):Misiekh, dzieki za wyjasnienie profanom istoty zjawiska przeludnienia.

Och, odezwał się Pan-Alfa-i-Omega :x Stary, serio, przystopuj trochę, zejdź ze swojego tronu i spójrz na nas, niegodnych twego spojrzenia. :x Bo twoje wywyższanie się poważnie mnie irytuje, myślę, że nie tylko mnie.

Co do twojego cynizmu - to czy wierzysz w idee czy nie, to twoja sprawa. Ja mam swoje zdanie na ten temat i co jak co, ale jeśli chęć odzyskania ZIEMI ŚWIĘTEJ z rąk NIEWIERNYCH to nie wojna o ideę, to ja już lepszego pomysłu nie mam. Autora, którego nazwisko podałeś nie znam i nie widzę powodu, aby był powiernikiem JEDYNEJ SŁUSZNEJ PRAWDY.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez Lu Tzy » 3 cze 2007, 21:56

Nie unos sie, chlopie, to niezdrowe :) .
Podstawowa rola dyskusji to dzielenie sie posiadanymi informacjami i przyswajanie nowych. Odrobina ironii nie powinna dziwic w obliczu dosc podstawowej, przyznasz, luki...

Steven Runciman jest autorem jedynej godnej zaufania, wyczerpujacej monografii krucjat, jaka jest dostepna w jezyku polskim. Powinienes to sprawdzic przed strzeleniem na niego focha :wink: .
Z twej wypowiedzi wynika, ze masz krzyzowcow za na w pol swietych nieomal.
Wiesz gdzie padly pierwsze trupy? W poludniowych Niemczech. Obroncy Grobu Panskiego zaczeli prace od wymordowania mieszkancow i spladrowania kilku zydowskich gett.
Potem po drodze do Grodu Konstantyna wodzom kilkakrotnie cudem udalo sie powstrzymac kolejne akty grabiezy. Krol Wegier mial olej w glowie: przez jego ziemie krzyzowcy szli w kordonie silnej strazy.
Ideologia to jedno. Ladnie brzmi w przemowach, swietna do agitacji. Kiedy jednak przychodzi do realnych czynow, liczy sie srebro.
Lu Tzy

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 3 cze 2007, 22:26

Lu Tzy napisał(a):Z twej wypowiedzi wynika, ze masz krzyzowcow za na w pol swietych nieomal.

Złe wnioski wyciągasz. Mam ich za ludzi, którzy idąc do Ziemi Świętej naprawdę wierzyli w to, że jest Święta i że jest sens ruszenia na Jerozolimę dla wyzwolenia jej od innowierców. Co do ich świętości - nie wyrażam o niej opinii, gdyż stwierdzam tylko, że byli idealistami. Tak samo jak przez nazywanie samobójców arabskich idealistami (bo chyba nie mogą być realistami, wysadzając się dla sprawy) nie pochwalam ich czynów.

Lu Tzy napisał(a):Wiesz gdzie padly pierwsze trupy? W poludniowych Niemczech. Obroncy Grobu Panskiego zaczeli prace od wymordowania mieszkancow i spladrowania kilku zydowskich gett.
Potem po drodze do Grodu Konstantyna wodzom kilkakrotnie cudem udalo sie powstrzymac kolejne akty grabiezy. Krol Wegier mial olej w glowie: przez jego ziemie krzyzowcy szli w kordonie silnej strazy.

Co powyższej mojej tezy w ogóle nie uszczerbia.

Lu Tzy napisał(a):Ideologia to jedno. Ladnie brzmi w przemowach, swietna do agitacji. Kiedy jednak przychodzi do realnych czynow, liczy sie srebro.

Jaki więc fizyczny, nie ideologiczny sens miała zagłada Żydów przez Hitlerowców? Przejęli ich majętności, to prawda. Ale ja nie mam wątpliwości, że SS-mani, którzy zabijali z zimną krwią Żydów, uważali, że zabijają wszy, a nie ludzi - a ich majętność nie miała tutaj nic do rzeczy.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez Lu Tzy » 4 cze 2007, 19:34

Mojej odpowiedzi trzeba poszukac w 'Koczownikach'.
Lu Tzy

Postprzez Cazpian » 16 gru 2007, 13:08

Złe wnioski wyciągasz. Mam ich za ludzi, którzy idąc do Ziemi Świętej naprawdę wierzyli w to, że jest Święta i że jest sens ruszenia na Jerozolimę dla wyzwolenia jej od innowierców. Co do ich świętości - nie wyrażam o niej opinii, gdyż stwierdzam tylko, że byli idealistami.

Ten idealizm widać szczególnie przy krucjacie dziecięcej . No proszę przestań ...
Jakby nie można było się hmm 'dopisać ' do właściwych osób - Proszę o usunięcie swojego konta ... pozdrawiam..
Cazpian

Postprzez Fraa » 16 gru 2007, 13:55

Owszem, krucjata dziecięca potwierdza ten idealizm. Bo o ile wcześniej można było podejrzewać, że to tylko dla kasy, dla ziemi itp., o tyle chyba nikt mi nie wmówi, że myślano, że gromada dzieci pokona muzułmanów, hmm? Tam faktycznie liczyła się idea i wiara, że niewinne, dziecięce duszyczki wyzwolą Ziemię Świętą za pomocą samej swojej niewinności. A że to pomysł absurdalny i tragiczny w skutkach - to już zupełnie inna sprawa.
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez Cazpian » 16 gru 2007, 14:05

Tak , a to że te dzieci rozprzedano w niewolę nim dotarły do miejsca przeznaczenia to szczyt idealizmu . I nikt na tym nawet nie zarobił .... nie ma co ... to się nazywa wiara w ideę ...
Jakby nie można było się hmm 'dopisać ' do właściwych osób - Proszę o usunięcie swojego konta ... pozdrawiam..
Cazpian

Postprzez Fraa » 16 gru 2007, 14:29

Mieszasz tu dwie rzeczy. Wymyślenie i zorganizowanie wyprawy z realizacją jej. To, że ktoś postanowił sobie skorzystać na cudzej naiwności, to inna broszka. Nikt nie twierdzi, że wszyscy byli idealistami. Ale Ty usiłujesz wmówić, że wszyscy byli tylko obłudnymi, interesownymi świniami. To niezdrowe uogólnienie.
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Następna strona

Powrót do Historia