Krucjaty

Od starożytności po czasy współczesne... dział obowiązkowy dla każdego miłośnika historii.

Postprzez Cazpian » 16 gru 2007, 14:40

Raczej zdrowe . Jedyną stroną której zależało na jakimś prestiżu było w tym wypadku papiestwo i to niech będzie ta strona idealistyczna . Świeccy ruszali na wyprawy krzyżowe dla ziemi , tytułów i pieniędzy . To co stało się zaś z dzieciakami z wyprawy dziecięcej świadczy tylko o tym że tylko pomysłodawcy mogli myśleć o idei bo wykonawcy już nie bardzo .
Jakby nie można było się hmm 'dopisać ' do właściwych osób - Proszę o usunięcie swojego konta ... pozdrawiam..
Cazpian
 
Posty: 396
Dołączył: 6 lis 2005, 17:45

Postprzez Fraa » 16 gru 2007, 14:56

Raczej niezdrowe. :) Akurat o czym myślał przeciętny uczestnik takiej krucjaty, to nie bardzo można stwierdzić. Społeczeństwo było dość religijne, więc mogli być zarówno młodsi synowie bez perspektyw, bo ich starsi bracia mieli dziedziczyć majątek rodziców i ci zostawali na lodzie, a mogli to być też ludzie faktycznie wierzący w to, co krzyczał kler - którego rola była dość potężna.
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Avatar użytkownika
Fraa
 
Posty: 1443
Dołączył: 22 lut 2005, 18:07
Lokalizacja: A stamtąd! <machnięcie ręką>

Postprzez Cazpian » 16 gru 2007, 15:56

Ja tu raczej piszę o tych , którzy przewodzili krucjatom bo to oni w tym wszystkim są najważniejsi . Zapominasz , że to było średniowiecze i większość musiała wypełniać swe zobowiązania płynące z zależności społecznej .
Jakby nie można było się hmm 'dopisać ' do właściwych osób - Proszę o usunięcie swojego konta ... pozdrawiam..
Cazpian
 
Posty: 396
Dołączył: 6 lis 2005, 17:45

Postprzez Misiekh » 16 gru 2007, 19:51

Cazpian napisał(a):Ja tu raczej piszę o tych , którzy przewodzili krucjatom bo to oni w tym wszystkim są najważniejsi . Zapominasz , że to było średniowiecze i większość musiała wypełniać swe zobowiązania płynące z zależności społecznej .


A to już wchodzimy w stare pytanie, czy historię tworzą masy, czy wybitne jednostki :D Bo przecież można argumentować, że ci, którzy przewodzili krucjatom odpowiadali na społeczne zapotrzebowanie na podjęcie tego typu działań. Zależności wasalne wcale nie były tak znowu silne, o czym zresztą dobitnie świadczą częste bunty, chociażby powstanie Szwajcarii :) Wniosek - było zapotrzebowanie mas na krucjaty, więc znaleźli się ludzie, którzy podjęli się ich zorganizowania :king:

(wiem, że upraszczam. To taka trochę zabawa, żeby pokazać drugą stronę medalu ;) )

(PS. czyli krucjaty nie odbyły się wbrew interesom ich uczestników, a przynajmniej nie wbrew temu, co uznali za swój interes ;) )
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Cazpian » 17 gru 2007, 12:26

Zależności wasalne wcale nie były tak znowu silne, o czym zresztą dobitnie świadczą częste bunty, chociażby powstanie Szwajcarii


Nie powiesz mi chyba , że chłop miał jakieś pojęcie o polityce , a przecież oni brali licznie udział w krucjatach . Po za tym w tym okresie stosunki wasalne były jeszcze dość silne , a Szwajcaria jest tu raczej perełką , dodam że takie bunty zdażały się wszędzie ale z polityką nie miały one dużo wspólnego . Na koniec to nie było zapotrzebowanie na krucjaty tylko zapotrzebowanie na nową ziemię i tytuły . Nie bez powodu zaraz po zajęciu ziem przez europejczyków powstało Królestwo Jerozolimskie , hrabstwo Edessy czy księstwo Antiochii i hrabstwo Trypolisu .

Zwróć uwagę na warunki społeczne i ekonomiczne końca XI w. Wyż demograficzny , głód ziemi uprawnej czy rozwój gospodarki pieniężnej i wymiennej . Także weź pod uwagę początki ekspansji italijskiej w basenie Morza Śródziemnego .
Jakby nie można było się hmm 'dopisać ' do właściwych osób - Proszę o usunięcie swojego konta ... pozdrawiam..
Cazpian
 
Posty: 396
Dołączył: 6 lis 2005, 17:45

Postprzez Misiekh » 17 gru 2007, 22:28

No własnie, ale na ile taki nieuświadomiony politycznie, jak sam mówisz, chłop wiedział i spodziewał się, że "tam daleko na wschodzie", w Ziemi Świętej, znajdzie dla siebie ziemię czy majątek? Czy właśnie nie ulegał przede wszystkim idei krucjaty, wyzwolenia Ziemi Świętej z rąk innowierców? Na łupy i hrabstwa mogli liczyć książęta, margrabiowie, najniżej rycerze. Chłopi mogli mieć pewną nadzieję na zagarnięcie np. złoconego pucharu, ale czy to ta nadzieja była ważniejsza, czy faktyczna wiara w prawość, sens i potrzebę wyprawy krzyżowej?

Odrzucam opcję, że szli tylko ze strachu, bo w takim wypadku zbuntowaliby się przeciw książętom zaraz po dotarciu do Palestyny, albo i wcześniej.
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Cazpian » 18 gru 2007, 11:11

Raczej pan kazał , chłop szedł i miał nadzieję na coś dla siebie . Chociaż uczciwie trzeba przyznać , że u chłopstwa nie musiała to być reguła , a ruch pielgrzymkowy był wówczas silny więc po zastanowieniu się muszę sie z tubą po części zgodzić , przynajmniej co do chłopstwa .
Jakby nie można było się hmm 'dopisać ' do właściwych osób - Proszę o usunięcie swojego konta ... pozdrawiam..
Cazpian
 
Posty: 396
Dołączył: 6 lis 2005, 17:45

Poprzednia strona

Powrót do Historia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 23 kwi 2019, 23:06 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron