Upadek ZSRR

Od starożytności po czasy współczesne... dział obowiązkowy dla każdego miłośnika historii.

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 16 maja 2007, 20:05

the_Aragorn napisał(a): ale mam pytanie do Ciebie Kristofie - skąd teoria, iż system totalitarny w ZSRR upadał przez 50 lat?


Liczę czas od szczytu sił do rozpadu, a więc od okolic Drugiej Wojny Światowej (początek lat czterdziestych) do ostatecznego rozpadu (1992, jeśli się nie mylę?). Jakby na to nie patrzeć - około 50 lat.
I jeśli dobrze pamiętam nie mówię o "systemie totalitarnym w ZSRR" tylko o powolnym upadku państwa. A jeśli na to patrzeć, to nawet jak sobie policzysz od śmierci Stalina to wyjdzie 50 lat, bo dominacja Rosji ze względu na stary układ ZSRR chociażby na Białorusi odbija się do dzisiaj i będzie jeszcze trochę się odbijać.
Rycerz Astarotte
Avatar użytkownika
Kristof Dernhest Eidenfel
 
Posty: 4055
Dołączył: 16 paź 2004, 09:24
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury

Postprzez the_Aragorn » 16 maja 2007, 23:59

Jeśli mowa o upadku państwa [przyznam, to ja zupełnym przypadkiem najwyraźniej dorzuciłem w swojej wypowiedzi nawiązanie do systemu], to moim osobistym zdaniem troszeczkę się zagalopowałeś.
Jeszcze w latach sześćdziesiątych wielu myślicieli [tak tak tak tak tak - tak zwanego Zachodu ;-)] twierdziło, że to ZSRR jest pierwszą potęgą światową, a komunizm [jako implikacja do systemu gospodarczego, choć nawet to nie zostało w 100% wykonane ani w stalinizmie ani później] jest najlepszą drogą rozwoju. Na uwadze miano tutaj głównie rozwój ZSRR, w tym fakt, iż w 1961 to Wostok a nie Apollo czy inna Amerykańska maszyna i Gagarin nie zaś Amerykanin dokonali przełomowego wyczynu, choć rozwój państw Wschodu jako takich również miał tutaj znaczenie [w tym Polski, zważywszy na poziom zniszczeń w trakcie 2nd WW, przebieg 2-ch frontów oraz ostateczna [!] odmowa udziału w Planie Marshalla a mimo to stosunkowo szybka odbudowa i rozwój kraju].
Upadek ZSRR jako państwa w ujęcie tak politycznym jak i ekonomicznym rozpoczął się znacznie później niż sądzisz. Powtórzę się, ale polecę przyjemną lekturę "ostatniego człowieka" [rzecz jasna fragment]. Może Huntington nie jest najwyższym guru w tym temacie, ale czyta się go miło i przyjemnie.
He's turned from that path a long time ago;
He has choosen exile.
Avatar użytkownika
the_Aragorn
 
Posty: 53
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:51
Lokalizacja: Imladris jary...


Powrót do Historia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 23 kwi 2019, 23:14 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron