Mitologia egipska

Kącik miłośników mitologii.

Postprzez Fraa » 8 mar 2005, 18:28

Mitologia grecka jest ciekawa i oryginalna, w swoim czasie byłam nią żywo zainteresowana (nadal jestem, ale na razie w uśpieniu), ale niestety nigdy do końca nie skumałam, o co w niej chodzi i do tej pory jest dla mnie niespójna. :P :? Może jeszcze kiedyś zrozumiem to wszystko?

Zadziwia mnie zwłaszcza bardzo silny związek religii z władzą - mimo że faraon był wcieleniem Horusa, to jednak w dużej mierze władza w starożytnym Egipcie należała do kapłanów. Umieli się ustawić. 8)

Poza tym podoba mi się wdzięczne połączenie Amona i Re, dające w rezultacie nowego boga: Amona-Re.

Moi "ulubieńcy" to Anubis, Ozyrys, Thot i Bastet (tylko dlatego, że to kotka ;) ).
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez Grim Reaper » 7 maja 2005, 13:29

Fafarafa_Fraa_vel_Farara napisał(a):Mitologia grecka jest ciekawa i oryginalna, w swoim czasie byłam nią żywo zainteresowana (nadal jestem, ale na razie w uśpieniu), ale niestety nigdy do końca nie skumałam, o co w niej chodzi i do tej pory jest dla mnie niespójna. :P :? Może jeszcze kiedyś zrozumiem to wszystko?

Zadziwia mnie zwłaszcza bardzo silny związek religii z władzą - mimo że faraon był wcieleniem Horusa, to jednak w dużej mierze władza w starożytnym Egipcie należała do kapłanów. Umieli się ustawić. 8)

Poza tym podoba mi się wdzięczne połączenie Amona i Re, dające w rezultacie nowego boga: Amona-Re.

Zgodzę się że Egipt był oryginalny choć nie należy do łątwych w odbiorze.
Moimi faworytami są Set i Ozyrys.Idealny przykład braterskiej miłości :lol:
I'm here ....
As always....
Sometimes...
Grim Reaper

Postprzez Gnom » 10 maja 2005, 05:59

Zachęcam zatem wszystkich zainteresowanych Egipskim panteonem etc. do przeczytania Egipskiej Księgi Zmarłych (ja posiadam w j. ang [pdf] ). Naprawdę warto przeczytać. Jest... powalająca.

Pozdrawiam,
Gnom
There is no happiness without slavery. Slavery is the key to happiness.
Obrazek
Gnom

Postprzez Fraa » 10 maja 2005, 06:39

Dopiero teraz zauważyłam, że napisałam "grecka", mając na myśli oczywiście "egipska". :)
Przepraszam za pomyłkę, na pewno... eee... byłam pijana. :P

Księga Zmarłych może w następnej kolejności po Eddzie... :) Jednak są pewne priorytety, a w tej chwili mitologia egipska (no, tym razem widzę co piszę) jakoś mniej mnie fascynuje. ;)
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez Gnom » 10 maja 2005, 07:21

Hoho. No z Eddą trochę czasu Ci zejdzie :D. Jeszcze jak masz zamiar przejść i Poetycką i Prose... No no... :)

A EKU (Egip. Ks. Um.) :D to tyklko 71 stron w dodatku bardzo niepełnych... :)
There is no happiness without slavery. Slavery is the key to happiness.
Obrazek
Gnom

Postprzez Misiekh » 10 maja 2005, 11:11

Fafa Eddę masz na papierze czy w e-booku? Bo od jakiegoś czasu poluję na Eddy po polskiemu i ciężko z tym :)
Misiekh

Postprzez Grim Reaper » 12 maja 2005, 18:19

A co ta Edda??Bo sorka ale nie czaję....Co do mitoligii najlepsze są mity o Secie!!
I'm here ....
As always....
Sometimes...
Grim Reaper

Postprzez Misiekh » 12 maja 2005, 18:31

Zależy która.

Edda Starsza (Poetycka) to 30 pieśni o tematyce mitologicznej (z mitologii skandynawskiej).

Edda Młodsza (Prozaiczna) została napisana przez Snorri Sturlusona, islandzkiego poetę i historyka, w pierwszej połowie XIII wieku. Składa się z czegoś w stylu "podręcznika dla skaldów", "przeglądu mitologii skandynawskiej" i poematu na cześć króla Norwegii Haakona IV. ;)

Tyle przynajmniej o tym wiem, bo jak na razie udało mi się dorwać tylko Eddę Starszą po angielsku :?

PS. proponowałbym wydzielić ten wątek ;)
Misiekh

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mitologia