Mitologia polska

Kącik miłośników mitologii.

Postprzez wendrowycz » 25 lut 2005, 15:30

Fafarafa_Fraa_vel_Farara napisał(a):Jeśli kogoś to interesuje, polecam "Mitologię Słowian" Czesława Białczyńskiego. Tom pierwszy zwie się "Księga Tura" - reszty nie mam, więc tytułów nie pamiętam, ale wiem, że miał być jakiś ciąg dalszy.

Ale sama "Księga Tura" daje masę informacji.

Przed "Księgą Tura" Białczyński wydał "Stworze i zdusze czyli starosłowiańskie boginki i demony". Oprócz tych dwóch pozycji, z tego co wiem, nic innego na ten temat nie wydał. "księgi Tura" nie czytałem, (miałem okazję ją jedynie kiedys przeglądnąć), ale biorąc pod uwagę, co Białczyński pisał w "Stworzach i zduszach", to podejrzewam, że większośc informacji tam zawartych jest wymysłem autora (chociaż, nie zaprzeczam, że mogą być one oparte na źródłach historycznych i etnograficznych), które mają ukazywać w jaki sposób autor wyobrazał sobie wierzenia Słowian.
wendrowycz

Postprzez Ejszet » 30 cze 2008, 19:06

Hmm czytałam co nieco na temat mitologii słowiańskiej, ale jako, że nie miałam okazji podejmować dyskusji na ten temat, to niewiele pamiętam. Fascynujący jest nasz słowiański "bestionariusz" ^_^ Przykładowo wodniki i ludowe podania o nich - akurat o nich wspomniałam, bo w mojej miejscowości podobno wodnik na stawach mieszkał :P Hyhy
Ejszet

Poprzednia strona

Powrót do Mitologia