Smoki

Kącik miłośników mitologii.

Postprzez wendrowycz » 9 lis 2004, 13:24

1. Smoki stanowią jeden z atrybutów fantasy, podobnie jak elfy i krasnoludy, chociaż istnieje cała masa dobrych książek fantasy, w których o smokach nie ma nawet jednej wzmianki.

2.Dragonlance (standardowo), Tkacz iluzji Ewy Białołęckej, Silmarillion i Hobbit

3.Cóż... trzeba przyznać, że smoki Tolkiena robią na mnie większe wrażnie, niż te z Dragonlance Smoki u Białołeckej też wyglądają ciekawie: wielkie, zmiennokształtne, z poczuciem humoru, puszyste... :lol:

4. Trudno powiedzieć... Nie wiem czy była by wybrakowana, ale na pewno była by uboższa.
wendrowycz

Postprzez Jok » 9 lis 2004, 14:06

tak Rapshodia i Smocza lanca to faktycznie podstawowe pozycje o smokach, pardzo mi sie podoba to jak AS przedstawil smoka :D a co do tego ze sa atrybutem fantasty chyba nienalezy dyskutowac 8)
Jok

Postprzez Logan » 9 lis 2004, 15:44

Motyw smoków przewija się w różnych kulturach, ponieważ ich archetypem były dinozaury - a te jak wiadomo miliony lat temu żyły na całej planecie. Pierwsze przesłanki o ich istnieniu pochodzą z naskalnych rysunków ludzi pierwotnych, potem przekazywane z ojca na syna opowieści te stały się legendami.
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Logan

Postprzez wendrowycz » 10 lis 2004, 21:00

Motyw smoków przewija się w różnych kulturach, ponieważ ich archetypem były dinozaury - a te jak wiadomo miliony lat temu żyły na całej planecie. Pierwsze przesłanki o ich istnieniu pochodzą z naskalnych rysunków ludzi pierwotnych,

Możesz mi powiedzieć, gdzie występują rysunki naskalne przedstawiające smoki (lub dinozaury), albo co najmniej skąd czerpiesz wiedzę na ten temat??
wendrowycz

Postprzez Logan » 16 lis 2004, 01:38

Niestety nie mogę ci podać moich źródeł informacji, ponieważ groziłoby to skandalem politycznym na skalę światową :P
A tak na prawdę to tak gdzieś czytałem (nie wiem gdzie, może to było gdzieś w TV), że taka jest właśnie geneza legend o smokach. Uważam to za bardzo prawdopodobne i logiczne.
Nie zgadzasz się z tym?
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Logan

Postprzez naimad » 6 gru 2004, 11:13

Warto poczytać podręcznik do Dungeons & Dragons, mianowicie DRACONOMICON. Nie jest on póki co wydany w Polsce bo plany zakładają to na koniec 2005, jednak jeśli znajoma Kristofa ma do niego dostęp to możliwe że znajdzie w nim coś interesującego.

Poza tym w którymś z numer ś.p. Click Fantasy był obszerny artykuł poświęcony właśnie tym gadom
www.bezkompleksow.com.pl Energia. Pasja. Polska.
naimad

Postprzez wendrowycz » 6 gru 2004, 16:16

Błyskawiczna odpowiedź po trzech tygodniach :P

Logan napisał(a):A tak na prawdę to tak gdzieś czytałem (nie wiem gdzie, może to było gdzieś w TV), że taka jest właśnie geneza legend o smokach. Uważam to za bardzo prawdopodobne i logiczne.
Nie zgadzasz się z tym?

Nie, nie zgadzam się z tym. Dinozaury wyginęły 65 mln lat temu, ludzie pojawili się jakieś 2 czy 3 mln lat temu (Homo habilis). Wynika z tego, że ludzi i dinozaury raczej nie mieli okazji sie spotkać.
wendrowycz

Postprzez Jok » 6 gru 2004, 17:26

Wen Loganowi chyba chodzilo o to ze ludzie odkopali szczatki dinozaurow i to wzieli za smoki
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mitologia