Kontynent Mu (Lemuria) a Nan Madol

Kącik miłośników mitologii.

Kontynent Mu (Lemuria) a Nan Madol

Postprzez harnaś » 20 gru 2008, 11:58

Jest już temat o Atlantydzie a nie ma o Lemurii więc czas założyć :] Przepraszam za lenistwo ale skopiuję mój post z forum Theriona (kiedyś tam założyłem temat o Lemurii ale ludzie okazali się niezbyt skorzy do dyskusji. być może tutaj będzie inaczej :] ).

...Pierwszy raz natrafiłem na wzmiankę o Lemurii jakieś 2 lata temu w jRPG (japoński "mangowy" RPG) Golden Sun. Lemurianie byli tam zaawansowaną zaginioną cywilizacją którą bohaterowie Golden Sun mają odnaleźć. No cóż nazwa jak każda inna nie zwróciłem na nią uwagi...

...Aż natrafiłem w innym miejscu na nazwę Lemuria. Chodzi mi tutaj o album i tytułową piosenkę Lemuria. Od razu skojarzyłem z grą Golden Sun, no ale to raczej wątpliwe było dla mnie żeby ekipa z Theriona grała akurat w tego jRPG, stwierdziłem że twórcy gry Golden Sun i ekipa z Theriona zaczerpnęli z tej samej legendy dotyczącej jakiejś Lemurii ale nie sprawdziłem tego (nie widziałem takiej potrzeby) i nawet nie wsłuchałem się w text do momentu gdy

Gdy pewnego popołudnia oglądałem książki historyczne w Empiku i dokładnie w momencie gdy w mp3 zaczęła się piosenka "Lemuria" mój wzrok spoczął na okładce książki o tytule "Tajemnica najstarszej kultury na ziemi. Podwodne świadectwa istnienia i zagłady cywilizacji Lemurii " napisana przez człowieka imieniem Joseph Frank

Nie powiem, wstrząsnął mną taki "zbieg okoliczności" a że od dawna interesuję się starożytnością oczywiście zacząłem czytać :]

Dla tych którzy nie wiedzą czym jest Lemuria, spróbuję napisać własnymi słowami kilka zdań.

Lemuria, nazywana często Kontynentem Mu ( Land of Mu) miał być kontynentem lub dużą wyspą położoną gdzieś na Pacyfiku. Lemuria jakoby została zniszczona przez katastrofy przyrodnicze które trwały przez długi okres (a nie tak jak w przypadku zniszczenia Atlantydy w ciągu chwili w wyniku nagłej katastrofy). Wszystkie ludy polinezyjskie mają legendy o swojej praojczyźnie z której pochodzą, w krainie tej panował dobrobyt a lud tam mieszkający dysponował wysoce zaawansowaną technologią. Pewnie większość z was powie "Kolejna wersja Atlantydy. Nic nowego znowu 0 dowodów"

Słyszeliście kiedyś o Nan Madol?

Nan Madol, nazywana "Wenecją Pacyfiku" to nazwa zespołu budowli usytuowanego na 1 z wysp Karolińskich (trochę na północ od Nowej Gwinei)
Ponape. Co w Nan Madol takiego niezwykłego?
- Nan Madol to zespół około 90 platform zbudowanych na wodzie (niedaleko brzegu) wykonanych z 10-20 tonowych bali z bazaltu. Wiecie jak buduje się domy z bali? tą samą metodą zbudowano Nan Madol, z tym że użyto nie drewnianych z bazaltowych bali. Na tym zdjęciu dobrze to widać http://www.insomnia.pl/5/images2006/20060516193308.jpg
- Najmłodsze z budowli pochodzą z XIII wieku. pod wodą (gdzie znajduje się sporo zatopionych platform, na powierzchni jest ich "tylko" 90 ) odnaleziono znacznie starsze szczątki budowli, mówi się nawet o czasach przed Chrystusem
- najwyższa z platform miała mieć ok 6 m. ponad poziom morza (pamiętajmy że wszystkie platformy były zbudowane na dnie morza)
- Nan Madol leży z dala od wszystkich znanych w starożytnych kultur i szlaków handlowych. Nie wiadomo kto to zbudował, nie wiadomo nawet po co.
- Nigdzie na Pacyfiku nie występuje taka ilość bazaltu (lub pozostałości po kamieniołomie) skąd można by wydobyć tak monstrualną ilość bazaltu
- kilkaset kilometrów na zachód od Nan Madol istnieje niemalże identyczny kompleks budowli na Lelu. został on jednak zniszczony przez japończyków poprzez rabunkową eksploatację Bazaltu z tego kompleksu

Kilka fotek

Nan Madol z lotu ptaka http://www.leahyaviation.com/images/IMG_0249.JPG
http://www.insomnia.pl/5/images2006/20060516191547.jpg

budowle http://static.lulu.com/tiki/storage/use ... 0madol.jpg
http://www.insomnia.pl/5/images2006/20060516190248.jpg

Podwodne pozostałości

http://www.insomnia.pl/5/images2006/20060516185322.jpg

Tyle w miarę pewnych informacji które znalazłem w oprócz tej książce także w internecie. W tej książce co podałem na początku Nan Madol to tylko 1 rozdział :] Zapraszam do lektury i szukania informacji na własną rękę i dzielenia się info w tym topicu. I do wycieczki do Nan Madol :] ja zamierzam tam się wybrać i spędzić noc w Nan Madol, ale pierw muszę skończyć studia i zarobić na podróż :]

...i pamiętajcie:

When the sailman's sailing away
He shows that the dream of Lemuria is true
A land lost he will find again
Hear the call from the depth of the anemone song
Do you dare to enter the ship?
Hear the call from below of an underwater world
Land of Mu is close to the stars
In the arms of the sea you will live as hypnotized

Call of Narayana, the seven-headed on
Lemuria, rise!

PS. Nie banujcie od razu :P
harnaś

Postprzez Hannibal » 20 gru 2008, 12:09

Nikt tu nikogo nie zbanuje spokojnie.

Dla mnie to co napisałeś jest podwójnie niesamowite. Po pierwsze, wspaniałe jest to, że na świecie są jeszcze różne tajemnice.Że nie jest on jednym wielkim znaczkiem firmy Apple a ludzie, żyjący na boku społeczeństwa mają się czym zająć.

Po drugie-jestem żeglarzem. Rejs na Nową Zelandię marzy mi się od bardzo dawna. I co ciekawe ostatnio dowiedziałem się nawet jak "po kosztach" można go zrealizować.Ale skoro takie rzeczy istnieją też po drugiej stronie Australii to jest to następny punt do zrealizowania na mojej mapie świata:P

Dzięki za wyczerpujące informacje. Podbudowałeś we mnie wiarę w świat^^

Aha jeszcze jedno. Mógłbyś dokładnie powiedzieć gdzie się znajduje Nan Madol?
Hyde: "oh...weather kicks ass...!"
Hannibal

Postprzez harnaś » 20 gru 2008, 14:44

Wyspa Ponape, jedna z Wysp Karolińskich wchodzących w skład Archipelagu Mikronezji

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pohnpei :]

Moim marzeniem jest podróż do Nan Madol. No i spędzenie tam nocy. Nan Madol w chwili odkrycia w bodajrze XVII czy XVII wieku było już opuszczone od ponad 100 lat. Miejscowi uważają Nan Madol za miejsce święte (bądź przeklęte). Ponoć każdy kto spędzi tam noc umrze. W okolicach II wojny światowej (nie pamiętam kiedy dokładnie, w każdym bądź razie w I połowie XX w.) Niemiecki gubernator wyspy żeby przekreślić te przesądy postanowił spędzić noc w Nan Madol. Na 2 dzień znaleziono jego ostygłe już ciało...
Tak przynajmniej Joseph Frank pisze w swojej książce "Tajemnica najstarszej kultury na ziemi. Podwodne świadectwa istnienia i zagłady cywilizacji Lemurii". Ale nie znalazłem innych źródeł które by to potwierdzały. Korzystanie z jednego źródła jak wiadomo jest błędne. To co zamieściłem w moim 1 poście to info które potwierdziły inne źródła (póki co tylko polski internet). O Nan Madol cholernie trudno znaleźć jakiekolwiek informacje. Czasami znajduję coś w książkach typu "100 cudów świata" itp ale to są zaledwie wzmianki. W polskim necie tego jest bardzo mało (czas zająć się anglojęzyczną częścią). Historyczne autorytety z mojego liceum też o tym nie wiele wiedzą (ode mnie się o Nan Madol dowiadywali). Na prelekcji Krzysia-Misia o "cudach świata" Nan Madol też się nie pojawiło. Kolejna osoba która dowiedziała się o Nan Madol odemnie :] Ma lepsze kontakty ze środowiskiem akademickim niż ja więc może w końcu coś znajdzie.

Jeżeli znacie jakichś studentów Archeologii i pochodnych to spróbujcie ich przepytać :] Jak byłem na dniach otwartych UW w marcu tego roku i przepytywałem studentów Archeologii o Oceanię to dowiedziałem się że na UW się tym nie zajmują i mnie odesłali na UJ, mówiąc że "tam się chyba tym zajmowali". Jest tu ktoś z Krakowa? :P Bo cholera w końcu sam pójdę na tą Archeologię xD
harnaś

Postprzez Hannibal » 20 gru 2008, 15:59

Ludzi z Krakowa jest sporo. Jeśli chodzi o UW to możesz sprawdzić na wydziale Etnologii. Tam mają ludzi znający się na Oceanii. Może wiedzą coś i na ten temat. Po za tym polecam Muzeum Etnograficzne-jeśli interesujesz się też ludźmi:D
Hyde: "oh...weather kicks ass...!"
Hannibal

Powrót do Mitologia