Mitologia grecka.

Kącik miłośników mitologii.

Postprzez Lu Tzy » 27 maja 2007, 15:25

Misiekh napisał(a):
tylko Zeus, bostwo nieba, mial w zwyczaju seks uprawiac pod najdziwniejszymi postaciami, z co bardziej atrakcyjnymi smiertelniczkami

A Posejdon Hippios ("Koński")? Chociaż on w sumie w końskiej postaci "posiadł" Afrodytę, a nie śmiertelniczkę. Ale też zmienił kształt dla seksu ;)

Fakt, zapomnialo sie. Posejdon to drugi, co nie potrafil trzymac ekhm... rak... przy sobie.
Lu Tzy

Postprzez Medea » 19 sie 2007, 16:36

Hmmm.. mitologia grecka -> pierwsza rzecz w podstawówce, w której się zakochałam :D He, w pewnym momencie uhodziłam za klasowaz nawczynię, ale teraz wiem, że nic nie wiem, he. Jezeli chodzi o powiązania mitologii rzymskiej i grekiej - to oczywiste, że ci, co podbijają jakiś naród, później czerpią z jego kultury, wciskając ją w swoją. Tak już bywa i nikt tego nie zmieni. Jednak bogowie greccy sa piękniejsi, bardziej ludzcy. Mają swoje namiętności, miłostki, wojny i kłótnie, swoje własne historie. Rzymscy natomiast sa tacy... nijacy. Po prostu, jest Minerwa, która robi za Atenę, Mars za Aresa i tak dalej.
Nie mają w sobie nic z niezywkłości i tajemniczości greckich bogów, ich wdzięku.
Osobiście kocham mitologię grecka (patrz nick) i jakoś nie umiem się odkochac od czasów podstawówki. :D Chociaż z pewnością nie mam szerokiej i głębokiej wiedzy, troche tam wiem więcej :D
Jestem tylko słowem,
Wypowiedzianym
Drżącym głosem,
W niepewności trwam,
Zamgloną pamięcią
Nie sięgam już wstecz...

Błogosławiony Elua powiedział : "Kochaj jak wola twoja."
Medea

Postprzez Fraa » 19 sie 2007, 19:02

No dobra - przeczytałam co tu pisałam kiedyś i widzę, że pisałam dość powierzchownie. :D Cóż - okazało się, że te różnice między mitologią grecką i rzymską nie są wcale aż tak minimalne, jak myślałam. :)

Zwłaszcza co do Marsa się nie zgodzę, bo tam całkiem wyraźnie widać różnice. :) U Greków Ares był bogiem porywczym, niby wojowniczym, ale wcale nie takim mocarnym (choćby bodajże w gigantomachii wcale się nie wsławił szczególnie). Był w sumie bogiem całkiem... negatywnym. Nośnikiem tych cech, które dla Greków nie były zbyt dobre. Co innego Atena - o tak, Atena była boginią słusznej wojny, wojny sprawiedliwej.

Jeśli zaś chodzi o Marsa, to Rzymianie znacznie go "wybielili". Od Marsa wywodzili swój rodowód, toteż musiał stać się bogiem bardziej dzielnym, mężnym, sprawiedliwym. :)

I mała uwaga jeśli chodzi o brzmienie imion:
osobiście wolę rzymskie - ale to tylko ze względu na większą fascynację Rzymem, niż Grecją. :)
A fakt, że "Ares" podoba się bardziej niż "Mars" czy nie wynika czasem z tego, że rzymskie nazwy bogów towarzyszą nam na co dzień jako nazwy planet? Są "osłuchane", nie kojarzą się jednoznacznie z bogami. :)

Chociaż ofkoz postacie z mitologii greckiej same w sobie też się zmieniały: Hermes początkowo był starcem, dopiero któryś rzeźbiarz (nie pomnę w tej chwili który) nadał mu swoje oblicze i od tamtej pory Hermes stał się młodzieńcem ze skrzydełkami. :P Eros też był początkowo bardzo, bardzo starym bóstwem, zupełnie nie tym, którym późniejsze Eroski i Amorki.

A co do zbiorów mitologii jako takich, są dwie "Biblie": Graves i Kubiak. :) Zwłaszcza Graves. ;) Poza Parandowskim, chyba tylko te czytałam. No, i malutką książeczkę "Mity morskie antyku" - nie pamiętam autora. Ale stamtąd się dowiedziałam o istnieniu kentaurów: przód człowieka (jak u centaura), tułów ryby i ogon skorpiona. :D Albo hippokampy: takie yyy koniki morskie? :D
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Re: Mitologia grecka.

Postprzez Tyche » 24 paź 2010, 10:24

interesuję się mitologią grecką tak jakoś zawsze udział w konkursie lub olimpiadzie mitologicznej był świetnym sposobem na unikanie matmy , więc zaczełam chodzić ;) a potem mnie to wciągneło ale nie same mity o głównych bogach ale o tych pomniejszych nimfach, satyrach i całej reszcie wesołej gromadki , zresztą widać nick ;)
When leaves have fallen
And skies turned into grey.
The night keeps on closing in on the day
A nightingale sings his song of farewell
You better hide for her freezing hell ...
Tyche

Postprzez Phoiniks » 25 sie 2012, 12:35

Osobiście uwielbiam mitologię i wszystko co łączy się z fantastyką i legendami. Zaczęłam od mitologii greckiej, teraz zagłębiam się w nasze korzenie, czyli mitologię słowiańską. Zakochałam się także w nordyckiej i celtyckiej :) Jednak to grecka zawsze pozostanie tą pierwszą, mimo że uważam, że powinno uczyć się w szkołach więcej słowiańszczyzny :)
No i w związku z greckimi mitami... Może wie ktoś z was coś o czterech filarach podtrzymujących niebo w czasie tytanomachii? Nie chodzi o imiona tytanów, którzy robili za te filary, ale jakie strony świata symbolizowali. Był Krion, Kojos, Hyperion i Japet. Ale znalazłam tylko wiadomości o Hyperionie, że reprezentował wschodnią stronę świata. Wiecie może jakie strony świata reprezentowali inni?
and we'll fly
to meet the dawn
in crimson skies
we will be with one
Phoiniks

Postprzez Seler » 19 cze 2015, 11:27

Fascynuje mnie to od dzieciństwa i tak na prawdę szkoda że to tylko bajki. Fajnie gdyby tacy bogowie istnieli
Ostatnio edytowano 17 paź 2015, 20:44 przez Wiedźma, łącznie edytowano 1 raz
Powód: kryptoreklama
Seler

Postprzez Fraa » 19 cze 2015, 14:33

Seler napisał(a):Fajnie gdyby tacy bogowie istnieli

Powiedz to zarżniętej rodzinie Heraklesa, obdartemu ze skóry Marsjaszowi, powieszonej Arachne, wiecznie dogorywającemu na skale Prometeuszowi, złożonej w ofierze Ifigenii, zatopionemu Ajasowi... kontynuować? :P
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Poprzednia strona

Powrót do Mitologia