Ludzie - kwestie podstawowe

Gnioty.

Ludzie - kwestie podstawowe

Postprzez Misiekh » 2 sty 2005, 23:13

Wychodzi na to, że robimy świat wg. tego co zaproponowałem.

Wyobraźmy sobie więc konsekwencje totalnej katastrofy, w wyniku której z dawnej cywilizacji ludzkiej nie pozostało prawie nic. Przetrwały tylko nieliczne, odseparowane od siebie grupy. Z czasem rosły one i nawiązywały kontakt z grupami o podobnym języku, tradycji czy kolorze skóry - z członkami narodów, do których kiedyś te grupy należały.

Oczywiście język musiał się bardzo uprościć. Człowiek, który walczy o przetrwanie, nie ma wiele czasu na tworzenie literatury czy innych form sztuki, na rozwijanie pięknej mowy. Gdzieniegdzie mogły przetrwać nieliczne jednostki, pielęgnujące umiejętności takie jak czytanie i pismo, matematyka, astronomia... Z drugiej strony ludzie wytworzyli od nowa słownictwo potrzebne chociażby myśliwym.

Proponuję w tym topicu omówić podstawowe założenia, jakie przyjmiemy dla rasy ludzkiej.

A więc po pierwsze podział ludzi na główne grupy. Proponuję przyjąć nazewnictwo tych grup według prostego klucza - uproszczone bądź skrócone nazwy najliczniejszego narodu zamieszkującego dany region lub nazwy, które mogą objąć po prostu mieszkańców regionu (np. Indowie w regionie subkontynentu indyjskiego, Amerowie w Ameryce Płn., Thai w Azji Pd-Wsch itp).

Po drugie religia. Proponowałbym przyjąć za główne religie chrześcijaństwo (bez podziałów), islam (j/w), hinduizm, buddyzm i lokalne wersje religii pierwotnych.

Po trzecie handel - proponuję rozwiązanie znane z Fallouta, tzn. barter przetykany początkami systemu pieniężnego. Pieniędzmi mogłaby być amunicja, której wartość liczonoby wg. kalibru, częstotliwości występowania danej broni (np. naboje do dubeltówki byłyby warte więcej, niz do CKMu, bo dubeltówki ma więcej ludzi, więc łatwiej takie naboje wymienić na potrzebny towar) itd.

Mam nadzieję że was nie zanudziłem i że się włączycie do dyskusji ;)
Misiekh

Postprzez Diabellus » 3 sty 2005, 06:16

Misiek, bledne myslenie masz w barterze. Amunicja do CKM'u byla by wiecej warta, bo bron jest rzadsza. Predzej czy pozniej kupiec sie znajdzie na taka amunicje, i napewno da za nia wiecej niz ktos za amunicje do zwyklej dubeltowki.

A wiecej cos napisze jak bede trzezwy...
Diabellus

Postprzez Misiekh » 3 sty 2005, 13:00

Diaboł jestem świeżo po lekturze rozdziału o rozwoju pieniądza (ucze sie na kolosa na mikroekonomie). Aby jakieś dobro mogło pełnić rolę pieniądza, zapotrzebowanie na nie musi być powszechne. Zapotrzebowanie na amunicję do CKMu nie ma prawa być powszechne, podczas gdy naboje do dubeltówki, jako broni stosunkowo tańszej i prostszej (a więc w takim świecie pewnie ogólnodostępnej), mogą taką rolę pełnić.

Wbrew pozorom nie zawsze cena dobra rośnie wraz z jego rzadkością. Jeśli kupców na jakiś towar jest bardzo mało, automatycznie potencjalni sprzedawcy tracą nim zainteresowanie.

Chyba, że z drugiej strony potraktujemy amunicję do CKM jako "złoto", amunicję do dubeltówki jako "srebro", a jeszcze coś innego jako "miedziaki"? Taki prosty system pieniężny :)
Misiekh

Postprzez Diabellus » 3 sty 2005, 19:09

Ja wlasnie bardziej w desen zlota myslalem :) . Bo w takim wypadku mozna powiedziec, ze CKM byl by tani, bo jest bronia rzadka. Ludzie teraz mysla troche inaczej niz w starozytnosci, gdy dopiero pojawiala sie waluta.
Diabellus

Postprzez Balduran De'Arnise » 28 sty 2005, 18:17

E moim zdaniem pomysł z amunicją zamiast kasy jest nieciekawy, już lepiej chyba walnąć coś Falloutowego, czyli kapsle :)

Widzę że ludzie w waszej wizji przypominają bardzo tych z systemów G.U.R.P.S. (Do którego ukochany Fall należy :wink: ), ale jeśli chcecie dorzucić inne rasy to taka wizja ludzi jest kulawa, zróbcie tak jak już gdzie indziej napisałem, ludzie niech będą jak orkowie w tych "typowych" fantasy, źli, wredni, zabijający się dla zabawy, niszczący naturę

Misiekh napisał(a):A więc po pierwsze podział ludzi na główne grupy. Proponuję przyjąć nazewnictwo tych grup według prostego klucza - uproszczone bądź skrócone nazwy najliczniejszego narodu zamieszkującego dany region lub nazwy, które mogą objąć po prostu mieszkańców regionu (np. Indowie w regionie subkontynentu indyjskiego, Amerowie w Ameryce Płn., Thai w Azji Pd-Wsch itp).

Chmmm..... Główne grupy OK, ale "Amerowie"? nie, to chyba przesada.

Misiekh napisał(a):Po drugie religia. Proponowałbym przyjąć za główne religie chrześcijaństwo (bez podziałów), islam (j/w), hinduizm, buddyzm i lokalne wersje religii pierwotnych

NIGDY W ŻYCIU, jeśli już to poiwnna się wykształcić inna religia, A NIE CHRZEŚCIJAŃSKA, to, w takim świcie (zniszczonym) to byłby gruba przesada moim zdaniem, religie pierwotne to ciekawy pomysł, ale najlepszym byłby brak religii lub pierwotne połączone z jakimś nowym bóstwem

Misiekh napisał(a):Po trzecie handel - proponuję rozwiązanie znane z Fallouta, tzn. barter przetykany początkami systemu pieniężnego

Może być, ale bez amunicji zamiast pieniędzy
Dołącz do kultystów Zła!

[url=http://www.baldurandearnise.deviantart.com]Am i deviant?[/url]
Balduran De'Arnise

Postprzez Misiekh » 28 sty 2005, 18:44

Balduran De'Arnise napisał(a):Widzę że ludzie w waszej wizji przypominają bardzo tych z systemów G.U.R.P.S. (Do którego ukochany Fall należy :wink: ), ale jeśli chcecie dorzucić inne rasy to taka wizja ludzi jest kulawa, zróbcie tak jak już gdzie indziej napisałem, ludzie niech będą jak orkowie w tych "typowych" fantasy, źli, wredni, zabijający się dla zabawy, niszczący naturę

System RPG nie ma być manifestacją polityczną, ale źródłem dobrej zabawy.

To tylko przejaw modnego ostatnio antyamerykanizmu, czy masz jakieś konkretne powody?

NIGDY W ŻYCIU, jeśli już to poiwnna się wykształcić inna religia, A NIE CHRZEŚCIJAŃSKA, to, w takim świcie (zniszczonym) to byłby gruba przesada moim zdaniem, religie pierwotne to ciekawy pomysł, ale najlepszym byłby brak religii lub pierwotne połączone z jakimś nowym bóstwem

A jakim cudem taka wielka religia jak chrześcijaństwo z dnia na dzień zanikła???? :shock:

Misiekh napisał(a):Po trzecie handel - proponuję rozwiązanie znane z Fallouta, tzn. barter przetykany początkami systemu pieniężnego

A co oprócz amunicji może pełnić funkcje pieniądza (być miernikiem wartości , powszechnie uznawanym środkiem wymiany, być środkiem tezauryzacji i środkiem płatniczym) i jednocześnie być wystarczająco lekkie i łatwe w transporcie i przechowaniu.

Nie no, jak już coś robimy to tak, aby trzymało się to kupy.

No chyba że tradycyjnie już złoto, chociaż w tak zdewastowanym świecie, jaki tu zakładamy, złoto nie miałoby pewnie większej wartości. A może benzyna? Ale benzynę trudno przechowywać i przenosić, więc niezbyt się do tego nadaje.
Misiekh

Postprzez Balduran De'Arnise » 28 sty 2005, 20:26

Misiekh napisał(a):
Balduran De'Arnise napisał(a):Widzę że ludzie w waszej wizji przypominają bardzo tych z systemów G.U.R.P.S. (Do którego ukochany Fall należy :wink: ), ale jeśli chcecie dorzucić inne rasy to taka wizja ludzi jest kulawa, zróbcie tak jak już gdzie indziej napisałem, ludzie niech będą jak orkowie w tych "typowych" fantasy, źli, wredni, zabijający się dla zabawy, niszczący naturę

System RPG nie ma być manifestacją polityczną, ale źródłem dobrej zabawy.

To tylko moja wizja :mad:

Misiekh napisał(a):

To tylko przejaw modnego ostatnio antyamerykanizmu, czy masz jakieś konkretne powody?

Tak jakoś niebardzo to brzmi :? a że taki dałem przykłąd to sory

A jakim cudem taka wielka religia jak chrześcijaństwo z dnia na dzień zanikła???? :shock:

Sami powiedzieliście że nic z kultury nie przetrwało, a tak w ogóle to łudzenie się że "taka wielka religia" przetrwa wszystko to przesada, zresztą, jakoś nie bardzo mi pasuje wasza religia do opisywanego przez was świata :?

Misiekh napisał(a):

A co oprócz amunicji może pełnić funkcje pieniądza (być miernikiem wartości , powszechnie uznawanym środkiem wymiany, być środkiem tezauryzacji i środkiem płatniczym) i jednocześnie być wystarczająco lekkie i łatwe w transporcie i przechowaniu.

Nie no, jak już coś robimy to tak, aby trzymało się to kupy.

No chyba że tradycyjnie już złoto, chociaż w tak zdewastowanym świecie, jaki tu zakładamy, złoto nie miałoby pewnie większej wartości. A może benzyna? Ale benzynę trudno przechowywać i przenosić, więc niezbyt się do tego nadaje.

Trzeba było przeczytać to co napisałem na początku postu, wrzućcie kapsle i po kłopocie :)
Dołącz do kultystów Zła!

[url=http://www.baldurandearnise.deviantart.com]Am i deviant?[/url]
Balduran De'Arnise

Postprzez Diabellus » 28 sty 2005, 21:08

Hmm... Ty masz chyba jakies problemy z logicznym mysleniem. Upadl swiat, ale nie jego kultura. Pozatym jak chcesz wymazac z ludzkiej pamieci dawne wierzenia w preciagu dajmy na to 50 lat? To sie poprostu nie da.

Dwa... Kapsle? Fallout rpg juz jest, ja postoje z boku. Pozatym powiedz mi jaka wartosc ma dla czlowieka kapsel? Bez tworow panstwowych pieniadze sa bezwartosciowe, jedyne co ma wartosc to cos co realnie sie przyda. Wiec naboje sa imho b. dobrym pomyslem.
Diabellus

Następna strona

Powrót do Kwestie zamknięte - odrzucone