[Rasy] Wampiry - ponowna dyskusja

To co na tapecie.

[Rasy] Wampiry - ponowna dyskusja

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 9 kwi 2006, 13:36

Czas nadszedł, żeby zdecydować co z tymi Wampirami. Trzy osoby z naszego składu stwierdziły, że Wampiry tak średnio nam leżą. Postaram się dokładnie opisać moje zdanie na temat tej rasy i jej obecności w Katharsis.

Dlaczego "Tak" dla Wampirów
Bo są to ciekawe stworzenia, często pojawiające się w światach fantasy, które można wykorzystywać do pisania ciekawych przygód.

Dlaczego "Nie" dla Wampirów jako BG
a) Postać zupełnie niezdatna do życia w drużynie
- może podróżować tylko nocą (drużyna raczej się nie przerzuci na tryb nocny)
- musi żywić się krwią (drużyna raczej nie będzie stała i się gapiła, jak jej kumpel będzie spijał sobie spokojnie krew z przechodnia)
- nie przemawia do mnie argument, że ta rasa jest opracowana, żeby można było prowdzić sesję 1na1 (MG, Gracz): a dlaczego, o tym na końcu
b) Wampir używający kałacha i chodzący w szmatach? (krótkie streszczenie post-apokalipsy)
c) dla mnie osobiście Wampir płytszy niż w Maskaradzie to pijący krew Superman, którego jedynym przeznaczeniem jest klepać wszystkich naokoło. D&D mówię NIE.

Dlaczego "Nie" dla Wampirów jako BN
a) Wampir płytszy niż w Maskaradzie to pijące krew chodzące PDki. A to jest krzywdzące. Nie ma sensu wprowadzać rasy, nazwać ją Wampirami i zrobić z nich wroga dla drużyn średnio i bardzo zaawansowanych.

Dlaczego "Nie" dla Wampirów w takiej formie, w jakiej są opisane
a) Dla mnie Wampir był i ZAWSZE będzie stanem bycia, a nie rasą. Rodzące się Wampiry to dla mnie banialuk zbliżony do elfa uprawiającego seks z krasnoludzicą.
b) Jeśli zrobimy Wampiry na zasadzie "Może chodzić po słońcu, ale niedużo. Nie musi pić dużo krwi. Nie śpi w dzień" to nie otrzymamy Wampirów, tylko jakieś biedne popierdółki.

I mój ostatni argument, kieruję go głównie do eMki.
Moja droga, to że rasa nie zostanie opisana w podręczniku, to nie znaczy, że nie będzie można nią grać. Wampir w Postapokalipsie pasuje jak pięść do nosa moim zdaniem (to tak, jakby w świecie fantasy pojawiły się cyborgi i statki kosmiczne) i jest to główny argument przeciw wprowadzaniu takiej rasy grywalnej, BA! nawet w ogóle takich stworzeń do Katharsis. ALE TO NIE ZNACZY, ŻE NIE BĘDZIESZ MOGŁA NIMI GRAĆ W SYSTEMIE. Nie musi istnieć nawet dodatek do głównego systemu! Prawda jest taka, że jeśli tak bardzo ukochałaś sobie te postacie, to możesz użyć ich wszędzie, także w Katharsis, jeśli uważasz, że tam pasują. To, że ich nie zaakceptujemy, nie znaczy, że twoja historia Wampirów i inne założenia przepadną. To co jest w twojej głowie jest święte i nam nic do tego jak wykorzystasz swoje pomysły. Amen. Argument, że rasa miałaby być wprowadzona po to, żebyś ty mogła korzystać z tej rasy podczas swoich sesji jest żaden, bo nie tworzysz tego systemu dla siebie, a tworzymy go wspólnie. I moim skromnym zdaniem, RPG jest stworzone do gry drużynowej, a nie 1na1. Nie można wprowadzić rasy tylko po to, żeby 9% graczy mogło sobie pograć i zaryzykować, że jak ktoś zobaczy Wampiry w post-apokalipsie to nawet nie będzie czytał podręcznika dalej. Miałem styczność z naprawdę wieloma systemami i nigdzie nie spotkałem się z czymś takim, jak rasa logicznie grywalna tylko w grze 1na1.

Z góry przepraszam, jeśli kogoś uraziłem, a już najbardziej będzie mi przykro, jeśli ty mnie, droga eMko za to znienawidzisz. Nie traktuj tego jako ataku at personam, bo zupełnie nie o to chodzi.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez eMka » 9 kwi 2006, 14:20

Ja, wybaczcie, na razie wstrzymuję się od głosu. Poczekam na rozkład sił w tej dyskusji.
Powrót...
eMka

Re: [Rasy] Wampiry - ponowna dyskusja

Postprzez Balduran De'Arnise » 9 kwi 2006, 14:46

Dlaczego "Nie" dla Wampirów jako BG
- może podróżować tylko nocą (drużyna raczej się nie przerzuci na tryb nocny)
- musi żywić się krwią (drużyna raczej nie będzie stała i się gapiła, jak jej kumpel będzie spijał sobie spokojnie krew z przechodnia)
- nie przemawia do mnie argument, że ta rasa jest opracowana, żeby można było prowdzić sesję 1na1 (MG, Gracz): a dlaczego, o tym na końcu

ad. 1 - Dlaczego nie? Poza tym można przyjąć że może podróżować w jakimś powozie, w grubych ciuchach and such
ad. 2 - Drużyna trzyma się razem, a skoro to team to wątpię czy będzie im to przeszkadzało jakoś szczególnie.
ad. 3 ok, fakt

b) Wampir używający kałacha i chodzący w szmatach? (krótkie streszczenie post-apokalipsy)
c) dla mnie osobiście Wampir płytszy niż w Maskaradzie to pijący krew Superman, którego jedynym przeznaczeniem jest klepać wszystkich naokoło. D&D mówię NIE.

b) A dlaczego nie? Czy wampir zawsze musi być mega arystokratą? Mnie takie coś nudzi.
c) Sorry ale to nie Maskarada, a jak zrobisz z nich BNów to może ktoś będzie ich wykorzystywał w taki sposób, pamiętaj że to MG decyduje jak wykorzystać jakiś element.

Dlaczego "Nie" dla Wampirów jako BN
a) Wampir płytszy niż w Maskaradzie to pijące krew chodzące PDki. A to jest krzywdzące. Nie ma sensu wprowadzać rasy, nazwać ją Wampirami i zrobić z nich wroga dla drużyn średnio i bardzo zaawansowanych.

Powtarzam - To od MG zależy jak to wykorzysta.
No, i kto powiedział że to muszą być tacy pakerzy? Wyolbrzymiasz

Dlaczego "Nie" dla Wampirów w takiej formie, w jakiej są opisane
a) Dla mnie Wampir był i ZAWSZE będzie stanem bycia, a nie rasą. Rodzące się Wampiry to dla mnie banialuk zbliżony do elfa uprawiającego seks z krasnoludzicą.

Chybiony argument, co prawda te dwie rasy się nie znoszą ale są wyjątki, więc sorry, do mnie taki argument totalnie nie przemawia.

b) Jeśli zrobimy Wampiry na zasadzie "Może chodzić po słońcu, ale niedużo. Nie musi pić dużo krwi. Nie śpi w dzień" to nie otrzymamy Wampirów, tylko jakieś biedne popierdółki.

Mój pomysł - Musi pić krew (Sporo), jeśli nie śpi w dzień to ma problemy z koncentracją, DUŻE problemy ze wzrokiem, zawroty głowy i takie tam.
Ad. słońce - ja już ci mówiłem na gg - co przeszkadza żeby wampir przemykał cienami w miastach?
No i byłym za tym żeby mogł chodzić po słońcu, ALE :
-w grubych ciuchach (Jakikolwiek wystawiony na słońce skrawek skóry = duże ouch)
-Kiedy wampir wyszedłby z cienia to miałby spore kłopoty ze wzrokiem
-No, i ryzyko odkrycia - "A co pan taki na cebulę ubrany?"

Wampir w Postapokalipsie pasuje jak pięść do nosa moim zdaniem (to tak, jakby w świecie fantasy pojawiły się cyborgi i statki kosmiczne) i jest to główny argument przeciw wprowadzaniu takiej rasy grywalnej,

Sorry ale mnie taki argument nie przekonuje - Kojarzysz Wizardry? Tam było coś takiego, wg. znajomych wyszło świetnie.
Poza tym można to połączyć i będzie pasowało.
Zresztą, o ile mi wiadomo taki był ogólny pomysł tego systemu - Postapokalipsa z fantasy

Podsumowując - Kris, bez obrazy, ale naprawdę wyolbrzymiasz to zbytnio jak na mój gust

PS.
tak, plączę się i gadam 3 po 3 ale to wina podłego nastroju :x
Dołącz do kultystów Zła!

[url=http://www.baldurandearnise.deviantart.com]Am i deviant?[/url]
Balduran De'Arnise

Postprzez Hannibal » 9 kwi 2006, 15:18

wiesz, to nie do końca jest tak, że wampiry są niegrywalne. w drużynie może być wampir, choć jeśli bohaterowie będą dobrze odgrywac postacie powinien mieć duże problemy. Dlatego wampir w dużynie mogłby się ukrywać...tak jak to było przez jakiś czas u Sapkowskiego...

Co do rasy to się jednak zgodze z Kristofem, bo wampir dla mnie też jest stanem bycia i nie bardzo wiem jak można by wprowadzić go do gry, ponieważ ma się wtedy i bonusy za rasy i za wampira. chyba żeby kosztowało to np. następne PD jakie się zdobędzie i niemożna by się doskonalić...lub inne niedogodności. Jednak dla mnie wampir to potęrzna mistyczna istota, którą raczej się nie powinno grać w Katharsis

Jestem jednak wstanie poświęcić swoje przekonania^^ i wprowadzić do gry tylko wampiry urodzone a nie stworzone.( takiego Blade'a :P)takie wampiry by mi pasowały...

Ogólnie ja bym wampirów nieskreślał całkowicie...jeśłi zrobimy je nie aż tak potęrzne to czemu nie.
Ostatnio edytowano 9 kwi 2006, 15:29 przez Hannibal, łącznie edytowano 1 raz
Hyde: "oh...weather kicks ass...!"
Hannibal

Re: [Rasy] Wampiry - ponowna dyskusja

Postprzez eMka » 9 kwi 2006, 15:24

Balduran De'Arnise napisał(a):Mój pomysł - Musi pić krew (Sporo), jeśli nie śpi w dzień to ma problemy z koncentracją, DUŻE problemy ze wzrokiem, zawroty głowy i takie tam.
Ad. słońce - ja już ci mówiłem na gg - co przeszkadza żeby wampir przemykał cienami w miastach?
No i byłym za tym żeby mogł chodzić po słońcu, ALE :
-w grubych ciuchach (Jakikolwiek wystawiony na słońce skrawek skóry = duże ouch)
-Kiedy wampir wyszedłby z cienia to miałby spore kłopoty ze wzrokiem
-No, i ryzyko odkrycia - "A co pan taki na cebulę ubrany?"

Tu ma Baldek rację - łatwa sprawa na ominięcie tego, co nazywamy "zbytnim przypakowaniem" potencjalnego wampira. Poza tym, co Ty chcesz do nocy? W dzień by było normalnie niebezpiecznie, a noc to co? Cisza na morzu? Musi być coś, co by atakowało w nocy.
Powrót...
eMka

Postprzez Misiekh » 9 kwi 2006, 18:09

A ja się akurat zgadzam po części z Kristofem. Wampir jako BG zupełnie tu nie pasuje, chyba że drużyna grałaby samymi wampirami. To tak, jakby do standardowej drużyny w WFRP spróbować podpiąć Skavena albo Wojownika Chaosu ;). Po prostu nie przejdzie, jeśli gracze cokolwiek wiedzą o odgrywaniu postaci, to natychmiast zabiją wampira.

co przeszkadza żeby wampir przemykał cienami w miastach?

Zacznijmy od tego, że generalnie nie ma miast na świecie ;).

dzień by było normalnie niebezpiecznie, a noc to co? Cisza na morzu? Musi być coś, co by atakowało w nocy.

Przecież wampir nie jest tu jedyną możliwością.

Generalnie myślę, że wampiry mogą być, ale nie jako BG.
Misiekh

Postprzez Jok » 9 kwi 2006, 18:37

Ja mysle ze Wampiry moga byc jako grywalna rasa, tyle ze gracze beda wybierac ja bardzo rzadko (np z taka sama czestotliwoscia jak w Warmłocie). Jaki wiec jest sens dawac rasy takiej? Powiecie zaden. Ale ja widze wtym sens. Wielu graczy, raczej tych z zawanoswanych lubi takie wyzwania. Gra wampirem daje mu wiele ograniczen, ale i plusow. To bedzie rodzic ciekawe sytuacje. Jestem na tak.
Wampiry jako rasa alternatywna
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Misiekh » 9 kwi 2006, 22:17

Pierwsze słyszę żeby w WFRP był wampir jako postać dostępna dla graczy :). Chyba że w jakimś dodatku jest opisany.

Ale generalnie co mi do tego, ja się już wypowiedziałem, moje zdanie i mój głos znacie ;).
Misiekh

Następna strona

Powrót do Kwestie w opracowaniu