HPL a sprawa Polaków?

Znajdziecie tu plugawe rozmowy - dla fanów Lovecrafta.

Re: HPL a sprawa Polaków?

Postprzez Milian » 21 mar 2010, 14:27

To prawda. Lovecraft nie lubił imigrantów bez względu na to czy pochodzili z Polski, Rosji, Chin czy Brazylii. Uważał ich za zagrożenie dla swojego rodzinnego kraju i czynnik niszczący jego kulturę. Stąd też tak negatywny obraz. Pomimo, że polski akcent przewija się od czasu do czasu w twórczości tego pana, nie sądzę aby w tym względzie nas jakoś szczególnie negatywnie wyróżniał pośród innych nacji.
Ludzie są dziwni. Powiecie im, że istnieje 934 527 841 765 gwiazd we wszechświecie - uwierzą wam na słowo. Gdy natomiast ustawicie na ławce w parku tabliczkę z napisem "świeżo malowane", wówczas każdy przechodzeń sprawdzi to własnym palcem.
Milian

Postprzez Galathar » 21 mar 2010, 18:01

A ja korzystając, że temat jest taki, a nie inny, zapytam co z inspiracjami HPL w twórczości Polaków. Jest tego trochę, a przytoczę tylko opowiadanie Tomasza Golisa o tytule bodajże "Sól ziemi" z jednego z ostatnich SFFiH oraz jedno z opowiadań Maji Lidii Kossakowskiej. Znacie inne?
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Postprzez Heriofelik » 7 mar 2011, 10:24

No jeszcze Hell-P Eugeniusza Dębskiego. Ale nie lubię, kiczowate i nie trafia. I jeszcze to moherożerstwo (zamiast śmiać się z "RM" gdzie staruszki składają się, hm.. bo tak chcą, Mądrzy Polacy PO Szkodzie powinni raczej matwić się wyczynami RMF FM. Albo inny przykład: kiedy brukowce drążyły temat-plotkę maybacha Rydzyka, EmiTel przez 11 lat pobierał zawyżone opłaty za emisję sygnału telewizji publicznej i publicznego radia. Wracając do tematu, dla mnie Hell-P to nie klimat a'la HPL. A może H PL? Już z Kolumba robią Polaka to może i z Lovecrafta? Chociaż po poprzednich wypowiedziach o rzekomej niechęci HPL do Polaków trudno byłoby w to uwierzyc.
one już są... czy słyszysz ich straszliwy bzyk?
Heriofelik

Postprzez Jok » 7 mar 2011, 12:05

Wielu autorow tamtych czsasow bylo nastawionych anty do imgrantow. o ile dobrze pamietam Howard i Tolkien takze nie ukrywali swojej niecheci do obcych. Coz taki wiek i chyba nastroje byly zdecydowanie inne niz w dzisiejszych liberalnych (bardziej) czasach
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Galathar » 7 mar 2011, 13:02

Niedawno (no dobra, już spory kawałek czasu temu) Andrzej Pilipiuk napisał opowiadanie, całkiem niezłe, choć nie horror, a lekko humorystyczne, z wykorzystaniem mitologii HPL. Przypomniałem sobie też właśnie o tym, że takze załoga ORP "Dzik" spotkała się z Cthulhu w czasie swoich podróży :D No ale oni to zupełnie inna para kaloszy.
Galathar

Postprzez Heriofelik » 7 mar 2011, 13:48

Tak, tak, osławiony Pilipiukowy "Rzeżnik Drzew" - i jeszcze jakie fajne czerwonawe rubinki były na okładce, takie wypukłe, dwuwymiarowe, mniom... :D

Dobra, tak właściwie rubinki mają po pozersku wyglądać na krew, ale dla mnie to i tak rubinki :mrgreen:
Heriofelik

Postprzez Galathar » 7 mar 2011, 14:01

Ja nie o Rzeźniku mówię, bom go nie czytał. Chodziło mi o co innego, z bodajże czerwcowego numeru SFFiH z 2010 roku. Jak sobie przypomnę tytuł, to dam znać ;)
Galathar

Postprzez Heriofelik » 7 mar 2011, 16:48

A to nie kojarzę. :lol:
Heriofelik

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Arkham Sanitarium