HPL a sprawa Polaków?

Znajdziecie tu plugawe rozmowy - dla fanów Lovecrafta.

HPL a sprawa Polaków?

Postprzez Jok » 30 wrz 2005, 19:42

Tak zgadza się! Dobrze przeczytaliście nazwe topiku. Faktycznie HPL coś musiał mieć do Polaków i to z pewnością nie mało.świadczą o tym następujące cytaty:
Jak wyznał Mazurewiczowi, nie odważył się uchylić drzwi po tym, jak ujrzał przez ziejące szpary bijący z nich blask.

. Paulowi Choińskiemu wydawało się, że słyszał jakieś odgłosy płynące z korytarza i od strony schodów i że ktoś w nocy poruszał klamką u drzwi wejściowych do jego mieszkania. Pani Dombrowski zarzekała się, że po raz pierwszy od wigilii Wszystkich ¦więtych widziała Brązowego Jenkina.

Nazwiska brzmią dziwnie znajomo - czyż nie? Ale to jeszcze nie koniec:
W opowiadaniu pt Reanimator mamy jak byk:
Taki właśnie pojedynek odbył się owej ciemnej zimowej nocy, i najwidoczniej zakończył się w nader brutalny sposób, skoro do naszego domu przybyło cichaczem dwóch mocno zdenerwowanych Polaków prosząc nas usilnie - i szeptem - abyśmy pospieszyli do sekretnego i nie cierpiącego zwłoki przypadku.

Tu juz mamy naszą narodowość wyraznie wymieniona z nazwy.
Pewnie kilku z was pomysli ze to zwykly przypadek ze od czasu do czasu moglo sie przewinąc taka czy inna wzmianka - jednak nie : osoby Polakow przewijaja sie dosc czesto(zwykle parami) jako zwiastuny jakis wydarzen badz plotek, a nazwiska polsko brzmiace sa nader czesto spotykane, ba nawet kilkoro glownych bohaterow je nosi. (np kiedys w jednym akapicie znalazlem 6 roznych polskich nazwisk i jedno tatarskie :P)
a teraz pytanie: Czemu?
Czemu Polacy a nie np Rosjanie?
czyzby wina ciaglych migracji? czy aby zywe zainteresowanie nasza kultura?
jaka jest wasza opinia na ten temat? a moze macie inne teorie?
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Bąku » 29 mar 2006, 00:13

z tego c om isie wydaje Polacy wówczas byli bardzo łątwo zauważalną nacją w usa - trudno m iznaleź cza dużo argumentów na poparcie tej teorii - poda mtylko jeden - w znanym skądinąd filmie Cate Balou - siepaczami złego anglika są cytuje : Drągale - włosi zskądśtam i Polacy (sic!) z Chicago):P:D

a drugie - Polacy sie przewijają nawet w johnnym bravo:P
Nienawidzę Niemców za
bomby na Warszawę, nienawidzę Niemców za zniszczone miasta, nienawidzę Niemców za spalone wsie, nienawidzę Niemców, nienawidzę nie.
Bąku

Postprzez Misiekh » 29 mar 2006, 00:31

Bądź co bądź w USA jest całkiem sporo (kilka milionów?) Polaków ;).
Chociaż trochę drażni mnie, że z tego co mi się rzuciło w oczy, u Lovecrafta Polacy to albo tępawi robole, albo czarne charaktery :x No ale takie czasy, wtedy nie było chyba jeszcze zbyt wielu polskich biznesmenów i inteligencji w USA ;).
Misiekh

Postprzez Bąku » 29 mar 2006, 00:43

czy ja wiem - chociaż rzeczywiscie emigracje popowstaniowe były głónie na zachód a nie na drugą stronę kałuży.Za robotą skolei jeździli nieprzystosowani tylko :D
Nienawidzę Niemców za
bomby na Warszawę, nienawidzę Niemców za zniszczone miasta, nienawidzę Niemców za spalone wsie, nienawidzę Niemców, nienawidzę nie.
Bąku

Postprzez Jok » 29 mar 2006, 07:40

Misiekh napisał(a):Bądź co bądź w USA jest całkiem sporo (kilka milionów?) Polaków ;).
Chociaż trochę drażni mnie, że z tego co mi się rzuciło w oczy, u Lovecrafta Polacy to albo tępawi robole, albo czarne charaktery :x No ale takie czasy, wtedy nie było chyba jeszcze zbyt wielu polskich biznesmenów i inteligencji w USA ;).

raczej tepawe robole niz czarne charaktery. z tego co sie zorientowalem to Polacy u HPL to Ci co zwykle uciekaja. Chodz w "Sny z Domu Wiedzmy" mamy cala dzielnice Polakow- a jak nie dzielnice to Kamienice na bank
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Rybson » 29 mar 2006, 14:41

Joku, u Kinga tez jest cała masa polsko brzmiących nazwisk (chociaż nie zacytuje bo nie pamiętam, ale wiem że zwracałem uwagę, czytając). Może po prostu świat nas kocha?:D
Bronie D&D - zawodowo. Ot, jakby ktoś nie wiedział :)

Dobry smok to martwy smok.
STZJ - Stowarzyszenie Tępienia Złych Jaszczurów

(\/)
(O.o)
(> <) This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Rybson

Postprzez Bąku » 29 mar 2006, 22:44

Ja bym pwoeidział że jestesmy zauważalni:D
Polish sausage to hit nie?
mimo że nie ma nic wspólnego z polską kiełbasą
Nienawidzę Niemców za
Bąku

Postprzez morfin » 5 sty 2010, 17:14

:lol: Oj przepraszam bardzo… znowu i proszę o wybaczenie. :oops:

A prawda jest taka, że w Nowej Anglii w czasach HPL było bardzo, bardzo wielu emigrantów z biednej Europy, w tym właśnie Polaków. Fakt ten nie bardzo jednak podobał się autorowi, którego niektórzy badacze literatury amerykańskiej oskarżają wprost o rasizm i ksenofobię. Przejawów tego można dopatrzeć się w kilku jego opowiadaniach oraz publikacjach prasowych, że o listach nie wspomnę. Lovecraft jednak nie pokazywał przybyszów zza wielkiej wody z jakimś szczególnym napiętnowaniem, oni po prostu często tacy właśnie byli. :D
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Następna strona

Powrót do Arkham Sanitarium