Czy Marsjanie Wellsa istnieją w świecie mitów?

Znajdziecie tu plugawe rozmowy - dla fanów Lovecrafta.

Postprzez wendrowycz » 28 wrz 2005, 16:11

Temat wydzielony z topiku - Nawiążania do HPL

Niedawno zekranizowana ksiazka "Wojna Światów" to takze opowiesc dziejaca sie w realiach mitow

A świstak siedzi i zawija je w te sreberka... Joku, Wojna Światów powstała zanim HPL zaczął publikowac swe opowieści. I podejrzewam, że jedyne co łaczy WŚ z Mitami to to, że Marsjan umieszczono w Alamanachu Potworów do ZC. W każdym razie tak mi się wydaje :D
wendrowycz

Postprzez Jok » 28 wrz 2005, 16:15

Sugerujesz ze swistak jest wielkim przedwiecznym ?;) nietylko w almanachu jest notka ze to w tym samym swiecie ale o ile sie nie myle w podreczniku podstawowym jest notka ze autor WŚ wspoltworzyl mity Cthulhu- ale moge sie oczywiscie mylic. Ale jesli szpece od Chaostium umiescili marsjan , to cos musi byc. Zreszta nie jakipan Smith w "Vu;thoom" polaczyl mitowych Ahai z Wellsowymi Marsjanami wiec ja zaliczylbym to takze do Mitów.
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Misiekh » 28 wrz 2005, 16:26

Wells współtworzący mitologię Cthulhu?? Pierwsze słyszę. Zresztą kiedy pierwszy raz wyszła "Wojna światów", pan Howard Philips miał niecałe 10 lat ;).

Zapodaj no jakiś tekst z którego to info wziąłeś, bo mnie zaskoczyłeś ;).

PS. No chyba że Lovecraft po prostu lubił książki Wellsa i sam do nich nawiązywał? :)
Misiekh

Postprzez Jok » 28 wrz 2005, 16:38

no wlasnie chodzi o to ze nie HPL naziwazywal do "wojny Światów"a Smith- ktory jest wspoltworca Mitów Cthulhu. w swoim "Vuthoom" Skonfrontowal istoty zwane Ahai z druga rasa zamieszujaca Mars- czyli MArsjan Wellsa- w ten sposob zostalo to wszystko polaczone :)
Jok

Postprzez Howler » 28 wrz 2005, 17:34

Odpowiem ci tak => osobiście nie uważam Marsjan, za istoty typowo Mityczne. Fakt, że prali sie po przysłowiowych pyskach z Istotami z Ahai, nic nie zmienia. Czy Marsjanie mogą istniec w świecie Mitów? Tak. Czy są przerażający? Tak. Ale nie aż tak, jak 'typowe' istoty Mitów. Jest to swego rodzaju przenikanie się. Istniec, istnieją. Ale 'po prostu' nie są to istoty Mitów.Znajdują sie obok... Już słyszę Joka, który mówi, że podobnie moża traktować Mi-Go. Zamieszkują sobie Pluton itd. Oczywiście, kolego towarzyszu, oczywiście. Nie twierdzę, że tak nie jest. Może moje zdanie wynika z tego, że słysząc Marsjanie widzę własnie małe, szare ludziki z wielkimi oczkami. Dla mnie istoty Mitów, to własnie Mi-Go, Cthulhu i reszta ekipy. Nie wykluczam współistnienia i mieszania tych pomysłów. Chodzi mi tu jedynie, że Marsjanie nie są aż tak powiązani z Mitami.To taka siatka, która łączy Cthulhu, Nyarlothotepa, ghule i resztę paczki. Marsjanie jakoś mi tu nie pasują. Chyba z prostego względu, iż Wojna Swiatow i chocby Zew Cthulhu miały róznych ojców przez co mogą współistniec, przenikac sie... ale jednak bedzie widac różnice. I tą własnie koncepcję połączył Smith <chociaż Agent z niego żaden 8)>
Howler

Postprzez wendrowycz » 29 wrz 2005, 19:44

Jok napisał(a):no wlasnie chodzi o to ze nie HPL naziwazywal do "wojny Światów"a Smith- ktory jest wspoltworca Mitów Cthulhu. w swoim "Vuthoom" Skonfrontowal istoty zwane Ahai z druga rasa zamieszujaca Mars- czyli MArsjan Wellsa- w ten sposob zostalo to wszystko polaczone

Vuthoom nie czytałem wiec nie wiem, czy tak jest (jedyne marsjańskie opowiadanie Smitha jakie znam to Władca Ciemności), acz wydaje mi się to troche dziwne. Jok, możesz podać skąd czerpiesz tą informację??
wendrowycz

Postprzez Jok » 29 wrz 2005, 19:49

Skad czerpie informacje ze Smith skonfrontowal Marsjan z Ahai? czytalem poprostu recenzje tego opowiadania :P ale po angolu :(
Jok

Re: Czy Marsjanie Wellsa istnieją w świecie mitów?

Postprzez Heriofelik » 8 mar 2011, 21:02

W mitologii Lovecrafta pełno istot (niekoniecznie nieśmiertelnych) z innych planet przybywa na ziemię i jakoś nie mają rozwałki od ziemskich zarazków, natomiast Marsjanie w WŚ jak skończyli, to powszechnie wiadomo... Więc dla mnie to dwa różne universa.
one już są... czy słyszysz ich straszliwy bzyk?
Heriofelik

Powrót do Arkham Sanitarium