Wszechświat

Czy jesteśmy sami we wszechświecie?

Postprzez Misiekh » 12 sie 2008, 09:47

Przeprowadzano już eksperymenty z rozpędzaniem jakichśtam cząstek do prędkości, przy której cofały się w czasie (tzn. ich przejście przez punkt B rejestrowano malutki ułamek sekundy przed wysłaniem ich z punktu A ;) ). Może kiedyś uda się przeprowadzić taki eksperyment na większą skalę - rozpędzić odpowiednio strumień cząstek, puścić w przestrzeń i może cofną się w czasie na tyle, by dało się zarejestrować ich dotarcie w odpowiednie miejsce. Tylko, że i tak nie sądzę, by były w stanie wyjść poza przestrzeń, na chłopski rozum to raczej pójdą po jej krzywiźnie (o ile jest zakrzywiona) lub rozszerzą ją (o ile rozszerza się) lub cokolwiek innego - no ale ja powtarzam, na fizyce się nie znam, a już na pewno nie na takiej ambitnej :P
Misiekh

Postprzez Magrat » 14 sie 2008, 09:46

Ja mowiac o wszechswiecie czuje sie jak ziemniak posrodku hektarow pola :P , ale jesli mam juz uwierzyc w jakas teorie to jestem za ta o nieskonczonosci. Po Wielkim Wybuchu wszechswiat rozszerzal sie i nadal podlega ciaglej ekspansji. I tylko jestem ciekawa czy bedzie sie tak rozszerzal i rozszerzal, czy moze zacznie sie kurczyc po to tylko, by moc sie zaczac budowac na nowo :)
Magrat

Postprzez Misiekh » 14 sie 2008, 09:51

Właśnie tu też kolejne wątpliwości - długo była popularna wersja, że Wszechświat się rozszerza, ale z czasem ten ruch jest coraz wolniejszy i w końcu wyhamuje, a potem Wszechświat zacznie się kurczyć z powodu chociażby sił grawitacji.

A tu zonk - ostatnio czytałem, że ten ruch nie zwalnia, tylko przyspiesza. Galaktyki uciekają coraz szybciej ;)

BTW Magrat - skoro uważasz, że Wszechświat jest nieskończony, to jak możesz jednocześnie mówić, że się rozszerza? Jak nieskończoność może zmieniać swoje rozmiary? ;)
Misiekh

Postprzez Magrat » 14 sie 2008, 20:09

Masz racje Misiekh, sprzecznosc mi troche wyszla :)
Czytalam kiedys wlasnie o tym przyspieszeniu ucieczki galaktyk przez nie wyjasniona (nie wiem jak na chwile obecna) sile zwana "dark energy". ;)
Magrat

Poprzednia strona

Powrót do Życie poza Ziemią