Kryształy czasu

Wszystkie systemy RPG które nie mają póki co swego działu.

Kryształy czasu

Postprzez Muminek » 16 paź 2005, 06:44

Salve!
Czy ktoś z was gra jeszcze w legendarny już system "Kryształy Czasu" ? Jest to pierwszy polski system stworzony w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku przez ludzi z nieistniejącej już M&M. Ja zaczynałem moją przygodę z fantastyka od tego systemu i dlatego chciałbym wrócić do korzeni. Nadmienie że wracam do fantastyki po kilku latach przerwy i mogę nie być na czasie z niektórymi nowinkami :D Gdyby ktoś z was posiadał podręcznik do KC w formacie elektronicznym i zechciał się nim podzielić, byłbym wdzięczny. Ja posiadam tylko kserówki księgi czarów do KC i to też nie pełne.
Z pozdrowienami
Muminek
Sit tibi copia sit sapientia, formaque detur
Inquinat omnia sola superbia si comitetur
Muminek

Postprzez Jok » 16 paź 2005, 17:02

Och<łezka w oku> owszem owszm gralismy gralismy :D no ten system jak na poczatek rpg w polsce to bylo cos- nawet mimowe dodatki to tez bylo niezle uzupelnienie :D az dziw ze tak malo osob w to juz gra:(
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Muminek » 24 paź 2005, 19:36

Kryształy Czasu miały bardzo dobrze skonstruowana mechanikę gry. Na pierwszy rzut oka bardzo skomplikowaną acz po głębszym spojrzeniu niezwykle sprawnie działającą. No i bardzo sprawiedliwą. Nie to co te dzisiejsze pseudo systemy. Na mechanice KC zrobiliśmy z kumplami nasz pierwszy system autorski. 3 lata nad nim pracowaliśmy a i tak nie jest jeszcze ukończony. "Ech gdzież są niegdysiejsze śniegi......" cytując Franciszka Vilona :wink: Młodzi nie grają w KC bo jest on trudno dostępny a i początkujący MG nie za bardzo sobie z nim radzą. W dobie dzisiejszej dostępności systemów nikomu nie chcę się szukać jakiś staroci. Podręcznika do KC praktycznie nie można nigdzie kupić i stąd taka mała jego popularność. A system jest rzeczywiście przedni. Duża ilość ras do wyboru, ogrom profesji, bardzo dobrze zaopatrzony sklep z uzbrojeniem i pancerzami. No i ogromna księga czarów (sam rozbudowałem potem księgę do 300 czarów nie powtarzających się). No i porządnie rozbudowana ilość współczynników. Ten system był dla ludzi inteligentnych. Nie dla Amerykanów..... jak większość niestety systemów.
Z pozdrowieniami
Muminek
Muminek

Postprzez Diabellus » 25 paź 2005, 12:19

Co kto lubi, mechanika KC jak dla mnie jest zbyt szczegółowa. Brakuje tylko rzutów na oddychanie. I wzoru na to. Mechanika bardzo spowalnia gre, a to nie jest dobre. Chyba ze mamy do czynienia z turlaczami....
Diabellus

Postprzez Muminek » 25 paź 2005, 18:01

Masz rację. Co kto lubi... Ale zważ że nazbyt duze upraszczanie systemu też ma swoje minusy. Gra narracyjna bez choćby minimalnej ilości rzutów wymaga bardzo dobrego MG. Człowieka o wysokiej erudycji i elokwencji. A takich jest bardzo mało. Szczególnie wśród poczatkujących grup rpg-owych. Jakby spojrzeć na ten problem z jeszcze innej perspektywy to wiele systemów jest bardzo ubogich jeśli chodzi o statystyki postaci. Może dla Amerykanów nie ma różnicy między zręcznością a zwinnością ale np. dla mnie ma. Tak samo jest z wytrzmałością i siłą fizyczną. to przecież dwie różne cechy organizmu. Chyba przyznasz mi rację...?
Muminek

Postprzez Diabellus » 25 paź 2005, 19:23

Złoty srodek panie, złoty srodek. Wbrew pozorom nie jest ciezko go znalesc, trzeba tylko sie wysilic. I mozesz byc calkiem niezlym MG, nie muszac duzo turlac. KC duzo ludzi zniecheca swoja szczegolowoscia. To system dla ludzi ktorzy wlasnie chca miec wszystko na ostatni guzik. Dla mnie to przesada :)
Diabellus

Postprzez ^sadam » 26 mar 2007, 20:28

Aktualnie KC jest najbardziej popularny u nas w Rawie :)
^sadam

Postprzez t_potega » 18 sty 2008, 21:23

ja szczęśliwie jestem w kontakcie ze swoim mistrzem od KC i będę go strzegł jak smok skarbu....

nawet jak wprowadziliśmy kilku nowych graczy (MG miał przerwę 2 lata) to nowym wychowanym na D&D, Cyberpunk sie podoba
t_potega

Następna strona

Powrót do Inne