Cechy - tworzenie i rozwoj.

Wszystkie systemy RPG które nie mają póki co swego działu.

Postprzez Gnom » 18 wrz 2008, 17:30

A wydawało mi się, że ciężko wymyślić coś nowego i oryginalnego. :)

Mnie się pomysł bardzo podoba i nie mam większych wątpliwości co do cech przeciwstawnych. Może niepewny jestem do Inteligencja/Instynkt, ale sam nie mam do zaproponowania nic lepszego.

Kristof napisał(a):Twoje założenie jest tutaj jasne - jak ktoś jest kupą mięśni to prawdopodobnie nie jest specjalnie zwinny. Ale nie zawsze tak jest i zdarzają się osoby które są i silne i zwinne.

No zdarzają się, ale wg. tej mechaniki zrobienie postaci Silnej i Zwinnej też jest możliwe, więc też zdarzać się będą prawda? Ale tak właściwie to te cechy nie idą w parze i żeby być silnym a zwinnym trzeba znaleźć złoty środek który tą mechaniką jest do osiągnięcia. Tak samo możesz powiedzieć, że zdarzają się osoby szybkie i precyzyjne. Pewnie że się zdarzają, ale jednak coś w tym jest nie? ;) Ta mechanika suwaka głównie determinuje stan początkowy Twojej postaci co wpłynie na ewentualną szybkośc rozwoju jednej czy drugiej cechy, ale równowaga jest jak najbardziej do osiągnięcia.

Misiekh napisał(a):Rzecz byłaby bardziej czytelna niż suwak, który po kilku rozwijkach może się stać mało czytelny.

A mnie się właśnie "suwak" podoba :) Żeby tylko dorobić czytelności, pod nim, w analogiczny sposób oznaczyłbym wartościami drugą cechę (czyli pod suwakiem byłyby wartości 10 .. 1). Odczytywanie jest wtedy banalne, bo odczytujesz zawsze do ostatniej zamalowanej kratki w lewo/prawo :). W sensie, zamalowujesz tylko rozwój (tak jak na przykładzie) a nie wszystkie kratki 1..cecha :).

Misiekh napisał(a):PS. A jakby zrobić tak:
Cechy są przeciwstawne cały czas. Na starcie gracz ma do wydania powiedzmy 8 punktów, za które może kupić sobie np. 5 punktów siły i 3 zręczności. Potem dostaje w grze PDeki, rozwija sobie cechy i wogóle. Dopóki suma cech przeciwstawnych nie wyniesie 10, cena rozwinięcia jest normalna. Natomiast później rośnie dwukrotnie (tzn mając np 6 siły i 4 zręczności i chcąc rozwinąć jedną z tych cech o 1 punkcik, nalezy wydać 2 razy więcej PDków niż rozwijając którąś z cech przeciwstawnych o wartościach 6 i 3). Lub, jeśli chcesz zachować suwak, cena jest normalna dopóki kratki się nie pokryją, natomiast później rośnie.

Ale wtedy nie są przeciwstawne. Bo zgodnie z tym, wykupujesz na początku 3 siły i 5 zręczności, rozwijasz "darmowo" (po zwykłym koszcie) siłę na 5 i masz postać 5/5 która rozwija dowolną cechę tak samo :) Co do pokrywania się kratek nie rozumiem o co chodzi za bardzo. Z tych przykładów powyżej wygląda na to, że rozwijasz cechy od środka w lewo/prawo (i tak np. kratka w lewo oznacza przyrost siły a w prawo zręczności) więc one pokrywają się już od początku (6 siły i 5 zręczności to ta sama kratka).

Co do rozwoju i przeciwstawności. A jakby połączyć oba Wasze pomysły? :P Odległość od ustalonego "środka" i wartość obecnej cechy? :)

Tak np. (posłużę się tym obrazkiem):
Obrazek
Rozwinięcie siły na 5 kosztować będzie przykładowo 500 (ja użyłem cecha*10) a zręczności na 7 już 70. Dodatkowo, żeby zwiększyć różnicę: dodać odległość ;) I w ten sposób rozwinięcie siły z 5 na 6 kosztować będzie 1200 (2*60) a siły do 8 kosztować 160 (2*80). Dalej będzie możliwość rozwoju obu cech do 10, ale ilość rozwinieć do maksimum będzie zaważała na ilości doświadczenia potrzebnego :P. Liczenia nie ma praktycznie wcale (miałem inny pomysł, ale trącił prawie całkami i Kryształami Czasu :D).

Idąc dalej z tego przykładu (skrajnego, 4/7 | 7/4):
- rozwój zręczności (7..10): koszt w sumie 460 XP.
- rozwój siły na (4..10): koszt w sumie 1750 XP.

Dla nieskrajnego (5/6 | 6/5):
- rozwój zręczności (6..10): koszt w sumie 900 XP.
- rozwój siły na (5..10): koszt w sumie 1200 XP.

Czyli możliwości rozwoju w dwie strony są, ale dalej są przeciwstawne. :P
There is no happiness without slavery. Slavery is the key to happiness.
Obrazek
Gnom

Postprzez Misiekh » 18 wrz 2008, 17:48

Gnom napisał(a):Ale wtedy nie są przeciwstawne. Bo zgodnie z tym, wykupujesz na początku 3 siły i 5 zręczności, rozwijasz "darmowo" (po zwykłym koszcie) siłę na 5 i masz postać 5/5 która rozwija dowolną cechę tak samo :) Co do pokrywania się kratek nie rozumiem o co chodzi za bardzo. Z tych przykładów powyżej wygląda na to, że rozwijasz cechy od środka w lewo/prawo (i tak np. kratka w lewo oznacza przyrost siły a w prawo zręczności) więc one pokrywają się już od początku (6 siły i 5 zręczności to ta sama kratka).

Pomysł wzrostu kosztu od momentu 'pokrycia kratek' wynikał właśnie z założenia o braku styczności między cechami na etapie tworzenia. Mamy na suwaczku z jednej strony 5, z drugiej 3. Do momentu osiągnięcia sumy 11 (a więc pokrycia się kratki oznaczającej wartość powiedzmy Siły z wartością Zręczności - pokrywanie kratek oznacza, że wartość cechy Siła i wartość cechy Zręczność zajmują na suwaku to samo pole.) koszt jest standardowy, bo cechy te jeszcze nie wchodzą ze sobą w 'spór'. Po czym każdy kolejny wzrost jednej z tych dwóch cech kosztuje coraz więcej, by oddać trudność 'zrównoważonego treningu' np. właśnie siły i zręczności ;)

Wogóle własnie przyszło mi do głowy coś naprawdę ostrego- może by zrobić nie serię suwaków, ale 6-kątną gwiazdę wzajemnie powiązanych ze sobą cech? Wtedy już bez Excela nie ma co tworzyć postaci :lol:

Nie bardzo rozumiem ideę odległości. Odległość czego od czego? Aktualnej wartości cechy od wartości po rozwinięciu? Czy wartości cechy A od wartości cechy B?
Misiekh

Postprzez Galathar » 18 wrz 2008, 18:27

Z tego co ja zrozumiałem to da się właśnie stworzyć postać o takiej samej sile i zręczności w chwili gdy ustawisz kratkę na samym środku - wtedy rozwój postaci będzie kosztował tyle samo jeśli chodzi o rozwój cechy A i B. Gnom zresztą o tym napisał.

Może zresztą łatwiej by to było zrozumiec gdyby zamiast konkretnych cech punktowych jak normalnie to bywa, cechy traktowało się jako predyspocyje, swego rodzaju warunki fizyczne/psychiczne jakie nasza postać spełnia by stać się np. silniejsza czy zręczniejsza. W końcu jak w życiu - jedni moga pakować miesiąc na siłce i widac rezultaty szybciej niz u tcyh co cwicza i pol roku i nie dojśc do podobnych efektów. (przesadzam troche, ale nie zagłębiajmy się w szczegóły ;) )

Sam pasek można by wtedy traktować bardziej jako znacznik tego jak sie dana postać może rozwijać, a nie jak jest rozwinięta - wtedy w osobnym okienku (np po lewej i po prawej stronie paska), w którym wpisywałoby się np ołówkiem aktualny stan punktowy danej cechy. Trochę to jednak zmienia znaczenie paska i nie wiem czy o takie rozwiązanie by chodziło - bo wtedy sens paska trochę chyba by był umniejszony.

a może takie zestawienie
Inteligencja - Mądrość, albo Wiedza
niby klasyczne, ale zazwyczaj tak to jest, że mozna byc inteligentym, dzilac intuicyjnie, ale dzialac glupio lub wręcz przeciwnie :)
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Postprzez Gnom » 18 wrz 2008, 18:38

Będzie w Paincie bo nie mam nic inngo :P

To idea odległości. Zgodnie z pomysłem Tecbuga, wybierasz wartość z pomiędzy 4-7 jako początkową i od niej liczysz (ja dodałem mnożniki, ale wywal znaczki "x" i będziesz miał odległość :P).
Obrazek

Dodając do tego to co ja napisałem:
Obrazek
Rozwiniecie siły od 4 do 6 kosztowało: 170 xp. Pierwsze rozwinięcie 50 (1x50), drugie już 120 (2x60). Za to rozwinięcie zreczności z poczatkowego 7 na 8 kosztowało tylko 80 xp (1x80) :)

Edit:
Galathar napisał(a):Z tego co ja zrozumiałem to da się właśnie stworzyć postać o takiej samej sile i zręczności w chwili gdy ustawisz kratkę na samym środku - wtedy rozwój postaci będzie kosztował tyle samo jeśli chodzi o rozwój cechy A i B. Gnom zresztą o tym napisał.

No prawie :) Nie da się położyć kratki po środku (zawsze masz dylemat między jedną cechą a drugą [+- 1 punkt]), ale da sie zgodnie z pomysłem Miśka doprowadzić postać za pomocą dwóch "wolnych" (które kosztują normalnie) rozwinięć do sytuacji gdy nasza postać ma tyla samo siły co zręczności i rozwija się po takich samych kosztach w dwie strony.
Obrazek
Gnom

Postprzez tecbug » 23 wrz 2008, 08:42

Galathar napisał(a):a może takie zestawienie
Inteligencja - Mądrość, albo Wiedza
niby klasyczne, ale zazwyczaj tak to jest, że mozna byc inteligentym, dzilac intuicyjnie, ale dzialac glupio lub wręcz przeciwnie :)

Mysle, ze to nie bedzie pasowac. Najczesciej (nie zawsze) wiedza jest pochodna inteligencji (bo inteligentni sie zwykle ucza, o ile nie sa buntownikami z wyboru:) ). W moim zalozeniu za wiedze odpowiada "umiejetnosc" wiedza, ktora w testach jest sumowana z cecha inteligencja.

Galathar, twoj pomysl jest ciekawy, ale nie o to mi chodzilo :)

Teraz zastanawiam sie, czy suwak jest czytelny i przystepny dla ludzi poznajacych system. Boje sie, ze zobacza suwak i zareaguja "eee to za skomplikowane". Dlatego zastanawiam sie nad podobnym rozwiazaniem, ale cyfrowym.
Tzn. Idea jest ta sama - mamy pary cech, ale zamiast suwaka, na kazda pare mamy np. 10p do rozporzadzenia. I tak mozna stworzyc ZR-4, SI-6 (suma 10), oraz PR-3, SZ-7 (suma 10). Co Wy na to?
tecbug

Postprzez Gnom » 23 wrz 2008, 13:47

tecbug napisał(a):Tzn. Idea jest ta sama - mamy pary cech, ale zamiast suwaka, na kazda pare mamy np. 10p do rozporzadzenia. I tak mozna stworzyc ZR-4, SI-6 (suma 10), oraz PR-3, SZ-7 (suma 10). Co Wy na to?

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, na sumę wartości z suwaka, ale nie wynosi 10 tylko 11. :) Więc przedstawienie liczbowe to już nie to samo (bo da się chociażby przy tworzeniu zrobić postać 5/5 czego nie da się suwakiem). Mnie właśnie suwak wydał się przejrzysty i intuicyjny. Inna sprawa, że ja nie lubię za bardzo cyferek i zapisów w postaci wartości. Lepiej mieć tego wizualizację, wtedy już na od początku ma się punkt odniesienia i jakiś zakres. No, mnie się podoba - nie wiem jak innym. Zresztą... Taki system (i jego przedstawienie) przynajmniej ma w sobie coś oryginalnego. :)
Obrazek
Gnom

Postprzez tecbug » 24 wrz 2008, 08:17

No jasne :)
Te 10 jest dla przykladu. Zastanawialem sie zeby dac wrecz mniej - 9,8,7,6... Co wiecej, dajac nieparzysta liczbe punktow zmuszamy gracza do wybrania jednej ze stron, bo wtedy nie da sie dac po rowno punktow.

Co do suwaka vs cyfry, to opowiadajcie sie co wolicie. Na razie mam jeden glos za suwakiem.
tecbug

Postprzez Misiekh » 24 wrz 2008, 12:22

Jeśli suwak przerobisz żeby był trochę czytelniejszy, to będzie git :)
Misiekh

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne