Krasnoludy emigranci

Dział obowiązkowy dla miłośników Starego Kontynentu, niezależnie czy są z Chaosu czy nie.

Krasnoludy emigranci

Postprzez Misiekh » 8 lis 2005, 13:23

Wczoraj gadałem ze znajomym na gg i wywiązała nam się długa dyskusja na temat krasnoludzkich emigrantów :).

W skrócie mogę to streścić tak:

Ja twierdziłem, że emigranci nie należą już do krasnoludzkiej społeczności i że utracili swoją kulturę, przyjmując kulturę ludzi. Uzasadnienie: nie mają już struktur klanowych, nie przestrzegają tradycyjnych zasad krasnoludzkich gildii (np. że krasiek może pracować tylko w tych zawodach, którymi zajmuje się gildia jego matki), a nawet niektórzy porzucili swoich bogów Grungniego i Valayę i zaczęli wyznawać Sigmara. Krótko mówiąc - wśród emigrantów doszło do zniszczenia tradycyjnej kraśkowej społeczności.

Z kolei znajomy twierdził, że mamy tu do czyniena z wchłanianiem jednej kultury przez drugą, a nie z całkowitym rozpadem jednej kultury. Dowodził, że ludzie przejęli wiele od kraśków - kowalstwo, banki i system finansowy, inżynierę, techniki rolne, gildie.

A jak wy myślicie? Kto ma rację w tym sporze? A może racja leży jeszcze gdzie indziej? :) (The truth is out there :lol: )
Misiekh

Postprzez Raziel » 22 mar 2006, 09:14

Witam!
Oczywiście twój kolega ma rację, wystarczy przeczytać jakąś wiarygodną historię Imperium (znajdziecie taką w nadchodzącym dodatku do WFRP 2ed. - Imperium - Dziedzictwo Sigmara) ażeby się przekonać że to ludzie z Imperium przejeli wiele kultury od krasnoludów (nawet system pieniężny!)
Raziel

Postprzez Cazpian » 24 mar 2006, 08:29

A ja ujmę to tak : Krasnolud emigrant czy Krasnolud osiadły wśród swoich to zawsze Krasnolud . Oczywiście od razu tłumaczę to pokrętne zdanie :D . Według mnie podstawą podziałów rasowych i społecznych w takim młotku nie jest tradycja czy też sposób organizacji społecznej lecz natura omawianej istoty . Poza tym Miśkhu w świecie Warhammera istoty ras inszych niż człowiek nie jest aż tak dużo by mogly sobie pozwolić na rozdrabnianie i forowanie osądami , że on juz nie należy do naszej spoleczności , bo poszedł do ludzi . Krasnoludy są twarde , silne , ale to nie znaczy że są głupie :). Co to to nie .

Co do przejmowania kultury to akurat według mnie mamy do czynienia z zastosowaniem zwyklego mieszania się cywilizacji . Nie raz już tak bywało że cywilizacja podbita ( odsunięta ) na ścieżce wojennej , sama podbijała najeźdzce kulturowo . Lud mniej cywilizowany ma większe predyspozycje do podboju i ekspansji niż ten bardziej cywiolizowany :). A jak jest po wszystkim ma czas na przejmowanie potrzebnych mu elementow z żyia codziennego :). Więc w tym punkcie uważam , że twój kumpel mial racje :) .

Uff!
Jakby nie można było się hmm 'dopisać ' do właściwych osób - Proszę o usunięcie swojego konta ... pozdrawiam..
Cazpian

Postprzez RuFuS » 18 lis 2006, 17:23

Moim skromnym zdaniem może byc to coś jeszcze innego. :tak: Może mamy tu odczynienia z rozrostem czegoś nowego? Wiele krasnoludów odłącza się od klanów by zostać łowcami lub ludźmi za pieniądze, do bijatyk, zleceń itp., w sumie robota zawsze jest starannie wykonana. Często spotykaliśmy z kumplami krasnoludy manipulowane/opłacane przez wyższych ludzi lub jakoś władców, często chciały kogoś zabić i często za czymś węszyły. Nasza słynna banda siedmiu, czyli krasnoludy ze stali odeszły od klanu i utworzyły cos nowego, zmieniły całkowicie postać rzeczy. Mieszają się w sprawy ludzi. Często tez dochodzi do odłamów gdyż niektórym ni jest na rękę polityka lub wojna i w ucieczce przed chaosem musza zmienić dotychczasowe zecie. Wiele krasnoludów porostu przyłącza się do ludzi by działać w słusznej sprawie, lecz gdy bym miał ocenić spór staną bym po twojej stronie:)
RuFuS

Powrót do Warhammer