Polityka w Starym Swiecie

Dział obowiązkowy dla miłośników Starego Kontynentu, niezależnie czy są z Chaosu czy nie.

Polityka w Starym Swiecie

Postprzez Diabellus » 16 lut 2005, 11:15

Wczoraj mialem ciekawa rozmowe z Miskiem na gg odnosnie histori obecnej starego swiata, a mianowicie odnosnie polityki. Niestety doszedlem do wniodku ze upolitycznienie gry jest niemozliwe z powodu... braku materialow . Ma ktos jakies materialy na ten temat? Przydatne bedzie wszystko, podreczniki do WFB, dodatki do WFRP, jakies sensowniejsze opracowania z netu, ksiazki w swiecie WF. Moze jakos uda sie to stw0rzyc :) .
Diabellus

Postprzez Misiekh » 16 lut 2005, 11:38

Na dysku mam podręcznik o Marienburgu, właśnie go drukuję. Krótkie, kilkustronicowe opracowanie o tym mieście mam w swoim segregatorze. Co do reszty świata, to mam jeszcze opis Arabii i gdzieś miałem też tekst o Kitaju.

Trzeba jednak przyznać, że faktycznie w świecie Warhammera na politykę kładzie się zwykle bardzo mały nacisk. Jeśli już coś się znajdzie, to jest to zwykle krótka wzmianka na temat sposobu rządów lub tego, kto jest najpotężniejszym panem w danej okolicy. Nie natrafiłem do tej pory na żadną wzmianke o tym, kto ma z kim na pieńku, który baron z którym są sprzymierzeni, jakie są stronnictwa np. na dworze Imperium itp.
A przecież mogłoby to dodać niezłe smaczki na sesji, albo nawet stać się tematem przewodnim jakiejś kampanii :)

Przy takim braku informacji można jedynie opierać się na niepewnych wnioskach wyciągniętych z nieco mniej niepewnych podstaw.
Dwór Bretonii może moim zdaniem przypominać dwór Króla Słońce we Francji - skomplikowane intrygi, stronnictwa wchodzące ze sobą w tymczasowe sojusze i zrywające je, gdy tylko może to przynieść jakieś korzyści, gnuśna, "rozpieszczona", modna szlachta itd.
W Imperium może się toczyć ciągła walka między tendencjami do centralizacji i decentralizacji. Z tego powodu na dworze Imperatora byłyby 2 główne stronnictwa - panów żądających więcej wolności dla siebie i tych, którzy w zamian za zaszczyty lub złoto popierają Imperatora. Pomiędzy nimi lawiruje stronnictwo mieszczańskie, starające się uzyskać jak największe przywileje dla miast bez oddawania ich pod bezpośrednią władzę baronów lub Imperatora.
Analogiczne stronnictwa występowały być może w Tilei, ale tam wygrało już stronnictwo decentralizacji, co ujawnia się w dużej wzajemnej niezależności poszczególnych miast :).

Ale fakt faktem, że bez większej ilości danych to tylko spekulacje.
Misiekh

Postprzez Diabellus » 17 lut 2005, 08:31

Moze narazie zatrzymajmy sie na Imperium. Masz moze pojecie kto jest obecnym imperatorem? Bo ja nie. Wiem napewno ze stronnictwa zdecentralizowania wladzy i zcentralizowania wladzy napewno istnieja. Mozna by to wywnioskowac np. po przeczytaniu dodatku o Middenheim, ktore to wlasnie pragnie sie oswobodzic. Teraz trzeba skompletowac liste ktore miasto i jacy wiekszy wladcy ziemscy sa za czym.. Poszukam czegos w necie, ale nie gwarantuje.

Faktem jest tez, ze Bretonia to panstwo gdzie macki chaosu siegaja najwyzszych stanowisk. Wiec dworskie intrygi powinny byc tam na porzadku dziennym, najwiecej banitow powinno wlasnie sie z Bretoni. Heh, chyba wprowadze nowe powiedzenie "intryga rodem z Bretoni" :D . Wiesz moze cos wiecej o Bretoni? Jak nazywa sie wladca? Jak sie tytułuje?
Diabellus

Postprzez Misiekh » 17 lut 2005, 16:43

Co do Bretonii to mam tylko krótkie opracowanie o Couronne, stolicy. Wynika z niego, że jest to w sumie miasto uzdrowiskowe, siedziba głównej świątyni Shallyi i wogóle jest tam pięknie i słodko ;).

Mam wrażenie, że Couronne jest stolicą tylko formalnie, a naprawdę decyzje o tym, co się dzieje w Bretonii podejmowane są w Parravonie albo Moussillon. Raczej w Parravonie, bo poziom Chaosu w Moussillon jest na takim etapie, że wątpie czy ktokolwiek posłuchałby rozkazów i zaleceń idących stamtąd ;) Nawet w Bretonii.

Coś mi się obiło o uszy, że w Bretonii rządzi jakaś królowa, ale szczegółów nie znam. No ale ponownie, z informacji o szlachcie (dekadencka itp) i malejącej roli i liczebności rycerstwa wnioskowałbym, że tak naprawdę Bretonia jest raczej luźnią konfederacją mikropaństewek - coś jak I Rzeczpospolita za czasów Liberum Veto. Władza królowej (czy też króla) jest czysto formalna i reprezentacyjna, a na to co się dzieje w terenie ma ona (on?) minimalny wpływ.
Misiekh

Postprzez Misiekh » 12 lis 2005, 17:55

Przeglądałem ostatnio podręcznik i wg. niego (1 edycja) Bretonia do monarchia absolutna. Z tym że król jest zupełnie nieodpowiedzialny i wogóle nie dba o kraj, a woli się zabawiać z dworem i faworytami w wielkim pałacu w Oisillon, 150km od Gisoreux. ;). Ma na imię Charles de la Tere d'Or III ;).

W 1. edycji Imperatorem jest Karl Franz I, nie wiem jak jest w 2-giej. ;).
W podręczniku jest info, że Imperatora wybiera 14 elektorów: władców wielkich miast (Middenheim, Talabheim i Nuln), zarządców Prowincji Elektorskich (Reikland, Middenland, Ostland, Talabekland, Stirland, Averland, Sudenland), najwyższy kapłan Ulryka, przywódca halflińskiego Zgromadzenia i 3 najwyższych kapłanów Sigmara.

Tu się pojawia problem - czemu Altdorf nie ma głosu? Czy może w imieniu Altdorfu wypowiada się elektor którejś z prowincji? Zdawało mi się, że Altdorf jest autonomicznym miastem, jak Talabheim czy Middenheim.
Misiekh

Postprzez Diabellus » 12 lis 2005, 19:07

Ale wiesz Misiul, problem z Altdorfem wyglada tak, ze wladca miasta jest Imperator. Ciezko zeby podczas wyborow nowego Imperatora zabieral glos, skoro nie zyje :) .
Diabellus

Postprzez Misiekh » 12 lis 2005, 19:09

Nie czaję - to nie dość, że Imperator ma na głowie cały kraj, to jeszcze musi się zajmować szczegółami z życia stolicy, w stylu "Wyremontować róg ulic 13-tej i Magnusa Pobożnego"? :shock: IMO bez sensu.

PS. 1101 post :lol:
Ostatnio edytowano 12 lis 2005, 19:14 przez Misiekh, łącznie edytowano 1 raz
Misiekh

Postprzez Diabellus » 12 lis 2005, 19:11

Raczej wyznaczyc osobe od tego, bo czy slyszales kiedykolwiek by Graff Middenheim zajmowal sie takimi rzeczami? Nie wydaje mi sie :)
Diabellus

Następna strona

Powrót do Warhammer