Kremacja?

Dział obowiązkowy dla miłośników Starego Kontynentu, niezależnie czy są z Chaosu czy nie.

Kremacja?

Postprzez Misiekh » 6 lis 2007, 22:58

Tak mi przyszło do łba - ludzie w świecie WFRP muszą się bać, że ktoś coś niefajnego zrobi z ich zwłokami - ożywi nekromanckimi zaklęciami, ukradnie do jakichś magicznych czy "medycznych" eksperymentów albo po prostu zje. Nieprzyjemna bądź co bądź perspektywa, zwłaszcza jak się weźmie zabobonność tzw. prostego ludu.

Czy w Starym Świecie istnieją krematoria? Kto je prowadzi? Kapłani Morra raczej skłaniają się chyba ku pochówkowi w ziemi. Czy ktoś mimo to pali zwłoki? (może Norsmeni, ale tak poza nimi, w cywilizowanym świecie ;) ) Wiążą się z tym jakieś rytuały, szczególne odmiany kultów?
Misiekh

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 6 lis 2007, 23:14

Hmm, myślę że Imperialni raczej nie palą ciał, w końcu to fanatycy religijni lub bogobojni wieśniacy :D Więc jak jest napisane, że chować w ziemi, to znaczy chować w ziemi, kropka. Zagrożenie zagrożeniem, ale tradycja musi być :)
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez KluchA » 7 lis 2007, 16:24

Hmm, nie spotkałem się jak dotąd z paleniem zwłok po śmierci. (Celowych w kazdym razie)

Na pewno to ma miejscie podczas epidemii i tym podobnych. Podejrzewam, ze podczas wojen raczej też. Lecz ciekawe jest to czy ktoś z wyboru chce zostać spalony po smierci hmm..
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
KluchA

Postprzez Ar-Ti » 7 lis 2007, 16:48

Może uwaraają że gdy umierają dusza odchodzi do Morra i tam zostaje ciało staje się tylko symbolem a grzebanie ich zapobiega zarazom a nie palą pewnie ciał bo uwarzają to za składanie ofiar chaosowi :evil:
Ar-Ti

Postprzez Diabellus » 7 lis 2007, 16:57

W imperium kremacja nie ma miejsca, natomiast w Kislevie jak najbardziej. Generalnie chowanie ludzi na poświęconej ziemi Morra chroni ciała przed staniem się zombie czy innym paskudztewm...
Diabellus

Postprzez Misiekh » 8 lis 2007, 21:33

To mnie Diab trochę zdziwiłeś, nie wiem czy o tym nie było w podręczniku czy przeoczyłem, ale - czemu w Kislevie palą ciała? Jak się ichniejsze wierzenia różnią od imperialnych, bo chyba w Morra też wierzą? :)
Misiekh

Postprzez Diabellus » 8 lis 2007, 23:24

No wiesz Misiek, o ile dobrze pamiętam to wierzenia kislevitów kompletnie się różnią od Imperialnych. Praktycznie żadne bóstwo Imperialne nie występuje w Kislevie, mamy za to Ursuna, Dhaza i Tora ;) . Do tego pomniejsze bóstwa jak dziadek mróz itp. No ale na dokładne rzeczy przyjdzie poczekać na dodatek o Kislevie. A o paleniu, wyczytałem chyba w jakiejś książce...

Edit:

Dobra, znalazłem. W Kislevie wygląda to tak, że gdy umiera wojownik, wrzuca się go na konia i konia płoszy. Gdy wojownikowi umarł koń, to wtedy sadza się go na martwym koniu a następnie pali. Natomiast każdy kto nie ma konia bądź nie jest wojownikiem jest po prostu palony :) .
Diabellus

Postprzez KluchA » 9 lis 2007, 13:06

Palą żywych wojowników bo zabito ich konie? :D

Chodzi chyba o to jak zginie wojownik i jego koń, czyż nie?
Śmiej się, to cały świat będzie się śmial razem z tobą, płacz, a będziesz płakał sam.
KluchA

Następna strona

Powrót do Warhammer