"Bestiariusz Starego Świata"

Dział obowiązkowy dla miłośników Starego Kontynentu, niezależnie czy są z Chaosu czy nie.

"Bestiariusz Starego Świata"

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 5 sty 2006, 22:39

Otóż jest to podręcznik do Drugiej Edycji Warhammera. Trochę drogi (60 zł za 120 stron), ale wart swojej ceny. Bardzo ładnie wydany, twarda oprawa, strony kolorowe i bardzo dobre jakościowo. A co w środku?
Bestiariusz jest podzielony na dwie części. Pierwsza, to część przeznaczona dla Graczy :) Tak, tak - tu nie ma błędu. Pierwsza część to po prostu opisy danej kreatury z trzech perspektyw: To, co myślą o nich zwykli ludzie (od chłopów przez najemników do rycerzy); To, co wiedzą o nich wtajemniczeni (czyt. magowie i uczeni, a także... pewien sympatyczny Skaven z klanu Eshin, który daje rady, jakich specyfików użyć na stwora - przykład Gigant: "Wszystko co masz, oby w dużych ilościach" :) ); oraz "Sami o Sobie" (o ile mogą, bo takie Zombiaki i Szkielety niewiele mają do powiedzenia). Bardzo przydatne cuś, bo jak cię gracz o coś spyta, to masz pod ręką cytacik. Poza tym - podręcznik podaje ciekawy sposób wykrorzystywania testów Wiedzy :)

Druga część jest całkowicie klasyczne - statystyki i krótki opis, oraz większe rozdrobnienie (w I części są zdania o Wampirach, we właściwym bestiariuszu każdy ich typ jest osobno opisany). Wszystko okraszone rysunkami - niektóre lepsze, niektóre gorsze... ogólnie to chyba już nie ten sam Warhammer... rysunki Wielkich Orłów albo Jastrzębi Bojowych są bardzo Heroic... to samo tyczy się w sumie niektórych rysunków np. Demonów...

Ogólnie oceniam podręcznik na 8/10 - dla kogoś takiego jak ja, czyli nie znającego dobrze świata Warmłotka, jest to niezbędny dodatek. Cena trochę duża, ale, jak już mówiłem - warto.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez Diabellus » 6 sty 2006, 09:12

A ja wiem jedno, takiej ceny za 120 stron nie dal bym nigdy. Jestem zwolennikiem tanich dodatków. O ile sam dodatek jest ciekawy, to napewno nie wart swojej ceny. Ale wszystko zostalo przemyslane tak, zeby wlasnie taki swierzy gracz w WFRP uznal taki dodatek za niezednik... WFRP 2ed - drugie D&D...
Diabellus

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 6 sty 2006, 17:39

No nie, tego nie można o nim powiedzieć :) Wierz mi :) Dotychczas wyszło dodatków około sześciu i tak naprawdę niezbędne (Diab - żaden dodatek, jak sama nazwa wskazuje, nie jest niezbędny) są dwa: jeden to omawiany Bestiariusz, a drugi to Almanach Mistrza Gry (kosztuje 30 zł i jest w nim Ekran MG, bardzo przydatny). Reszta to jakieś przygody, czyli dodatek który tak naprawdę jest dosyć zbędny.

Tak więc co jak co, ale do D&D nie porównuj, bo to krzywda dla Drugiej Edycji :)
Rycerz Astarotte

Postprzez Diabellus » 7 sty 2006, 05:02

Zadna krzywda, ale szczera prawda. W WFRP 1 miales wszystko w podreczniku. Na tyle, zeby skumac Stary Swiat. A teraz, WFRP idzie sladami D&D. To jest obraza? Jesli uwazasz robienie dobrego interesu za obraze..... Coz, lepiej nie tykaj sie lepiej promowanych RPG...
Diabellus

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 7 sty 2006, 19:53

Oj Diab, Diab... znowu atakujesz. No nic...

Wiedz tyle, że w Podręczniku Głównym JEST wystarczająco dużo informacji aby zacząć grać i nie trzeba tak naprawdę nic doczytywać, żeby poczuć klimat Starego Świata. Ale ja lubię wiedzieć więcej. Ponownie powtarzam - Gra (przynajmniej na razie) nie idzie w kierunku D&D, tylko po prostu szybko się rozwijają dodatki. A znam oba systemy, więc naprawdę możesz mi uwierzyć na słowo...
Rycerz Astarotte

Postprzez Diabellus » 8 sty 2006, 08:14

No to zrozum prosta kwestie. 60 zł za 120 stron to za dużo. Ja nie placa za ladna oprawe, ale za tresc. Dodatek majacy 100 stron do pierwszej edycji kosztowal 22 zł. Jesli dla ciebie 38 zł roznicy to nic, to coz.. Ja wole to wydac na cos innego.
Diabellus

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 8 sty 2006, 11:58

Ja to doskonale rozumiem, ale jak widzisz ceny się zmieniły... Gry komputerowe przez ostatnie 10 lat staniały (dałbyś 199 zł za 3 płyty CD? - tak było!) a RPGi zdrożały... ja za podręcznik główny do Earthdawna dałem 7 lat temu 69 zł... do Warhammera kosztował dużo więcej. Oczywiście - wykorzystują nazwę gry i wiedzą, że jakiej ceny by nie dali, to i tak ktoś to kupi, z jednego prostego powodu... STARA EDYCJA WARHAMMERA JEST MARTWA. Ten kto ma podręcznik to się cieszy, ale ci, którzy nie mają, a chcą grać, to muszą kupić... i zaręczam ci, że podręczniki do Nowego Warhammera są teraz i tak tańsze od tego, co każdy normalny posiadacz starych podręczników by za nie zażądał. Innymi słowy - nie ma innego wyboru, jak kupować nowego Warhamca...

Słuchaj, Diab. Nie ma co kontynuować dyskusji. Ja też przyznaję się - mam słabość do ładnych, twardych okładek i ładnych wydań. Mam słabość do różnych około-RPGowych znajdziek (kostki, sakiewki, Ekran Mistrza Gry...)... no i tak :) Ja uważam, że warto było wydać tę kasę. Po prostu - w dzisiejszych czasach 60 zł za podręcznik to bardzo standardowa cena.
Rycerz Astarotte

Postprzez Diabellus » 8 sty 2006, 12:00

60 zł za podrecznik tak, 60 zł za dodatek - nie. Rozroznij słowo dodatek a porecznik. 120 stron to strasznie malo jak na taka cene. I tyle.
Diabellus

Następna strona

Powrót do Warhammer