System finansowy Znanych Światów

Rzekł wówczas Zebulon do Horacego Apostoła: "Wiedza jest darem Wszechstwórcy, zatem czcząc wiedzę czcisz Wszechstwórcę. On jest bowiem wiedzą prawdziwą."

System finansowy Znanych Światów

Postprzez Misiekh » 16 gru 2005, 10:59

Tak mi przyszło do głowy, jak zorganizowany jest system finansowy Znanych Światów. Wiemy, że najważniejszymi bankierami w Cesarstwie jest Gildia Sędziów. Ale pozostaje sporo niewiadomych :)

Jaką postać ma feniks w postaci gotówki? Czy jest to pieniądz papierowy+bilon?

A może to pieniądz w postaci elektronicznej, a suma należąca do danej osoby jest np. zapisywana na należącej do niej karcie chipowej.

I nie trzeba od razu zakładać istnienia wszechświatowej sieci bankowej. Taka karta mogłaby pełnić po prostu funkcję portfela, wystarczy tylko zabezpieczyć ją przed sfałszowanymi wpisami, zapewniając, by każdy dopływ kasy na kartę użytkownika A powiązany był z odpowiednim odpływem kasy z innej karty, np. z kont Gildii Przewoźników, do której ten użytkownik należy. Przy drobnych transakcjach, np. zakupie marchewki na bazarze, mielibyśmy do czynienia z przelewem bezpośrednio z karty na kartę. Przy wypłacie zarobków wchodziłby w grę przelew z konta pracodawcy na kartę pracownika.

Dlaczego tak kombinuję jak koń pod górę? 8)
Ano dlatego, że trudno mi wyobrazić sobie obejmującą całe Znane Światy sieć bankowych maszyn myślących, które zapewniałyby sprawne funkcjonowanie systemu finansowego. Takie sieci mogą działać na Ligheim, Criticorum czy Byzantium Secundus, ale będą to sieci planetarne, niewykraczające poza system słoneczny danej planety.

Operacje finansowe na skalę ponadsystemową, np. między Byzantium Secundus a Shaprut, obsługują IMO Sędziowie, pobierając za swe usługi odpowiednią prowizję. I raczej nie wchodzą w grę inwestycje na drobne sumy. Jeśli obywatel Byzantium chce zainwestować na Shaprut, musi wyłożyć solidną kasę. No chyba że zdecyduje się osobiście polecieć na Shaprut i wszystko załatwić. IMO nie wchodzą w grę inwestycje na odległość, jeśli nie ma się naprawdę dużego kapitału.

Macie jakieś pomysły, jak rozwiązać te zagwozdki? :)
Misiekh

Postprzez Balduran De'Arnise » 16 gru 2005, 16:33

Ja wiem...?
Nasi przesądni chłopi pańszczyźniani ganiający po targu z jakimś komputerkiem/kartą bankomatową to chyba nie to o co nam chiodzi :P

Zresztą produkowanie czegoś takiego dla każdej osoby to zbyt naciągany pomysł :roll:
Poza tym kościół się chyba nie lubi z maszynami myślącymi, hm?

Cóż, moim zdaniem feniksy to banknoty plus bilon.
Gdyby nie było to co z kradzieżą kieszonkową? :D
bo przeca takowa istnieje w GS
Dołącz do kultystów Zła!

[url=http://www.baldurandearnise.deviantart.com]Am i deviant?[/url]
Balduran De'Arnise

Postprzez Misiekh » 16 gru 2005, 16:43

Nasi przesądni chłopi pańszczyźniani ganiający po targu z jakimś komputerkiem/kartą bankomatową to chyba nie to o co nam chiodzi

Fakt, i tu jest najsłabszy punkt tego pomysłu :)

Zresztą produkowanie czegoś takiego dla każdej osoby to zbyt naciągany pomysł
Poza tym kościół się chyba nie lubi z maszynami myślącymi, hm?

Cóż, moim zdaniem feniksy to banknoty plus bilon.
Gdyby nie było to co z kradzieżą kieszonkową?
bo przeca takowa istnieje w GS

To bardziej by działało na zasadzie magnetowidu niż maszyny myślącej ;). Poza tym takie karty mogłyby być realizowane na okaziciela. Ułatwiłoby to ich produkcję, bo nie trzeba na każdej zapisywać danych właściciela. A przy okazji rozwiązało sprawę kradzieży kieszonkowej - złodziej zabrał kartę z kieszeni prawowitego właściciela, a to oznacza że zabrał też całą kwotę zapisaną na karcie, bo skoro to dokument na okaziciela, to nasz złodziej bez problemu wyda kasę zgromadzoną na karcie - nikt nie sprawdzi, do kogo należy karta :).
Ostatnio edytowano 16 gru 2005, 16:46 przez Misiekh, łącznie edytowano 1 raz
Misiekh

Postprzez Balduran De'Arnise » 16 gru 2005, 16:45

mooże.. ale i tak trzeba by robić takowe cuś dla każdej osoby, a to raczej czasochłonne...

no i jak taki Voroks ma się tym obsłużyć?
Toż to jawna dyskryminacja :P :lol:
Dołącz do kultystów Zła!

Balduran De'Arnise

Postprzez Balduran De'Arnise » 16 gru 2005, 21:13

Cytat z Podręcznika Gracza:

"Mam szczęście, że uszedłem cało, z pełna sakwą feniksów"

No cóż, to chyba wyjaśnia sprawę..
Dołącz do kultystów Zła!

Balduran De'Arnise

Postprzez Misiekh » 16 gru 2005, 21:44

Chyba że jest to przenośnia 8)

Nie upieram się koniecznie przy kartach magnetycznych czy chipowych, ale jakoś tak niezbyt mi pasują banknoty i monety.

A co z resztą problemów? W jaki sposób zapewniony jest przepływ kapitału z planety na planetę? Czy funkcjonują jakieś giełdy papierów wartościowych? Czy istnieją banki, fundusze inwestycyjne itp itd? :)
Misiekh

Postprzez Balduran De'Arnise » 16 gru 2005, 21:48

Misiekh napisał(a):Chyba że jest to przenośnia 8)

Nie upieram się koniecznie przy kartach magnetycznych czy chipowych, ale jakoś tak niezbyt mi pasują banknoty i monety.

A mi pasują ;)
A co z resztą problemów? W jaki sposób zapewniony jest przepływ kapitału z planety na planetę? Czy funkcjonują jakieś giełdy papierów wartościowych? Czy istnieją banki, fundusze inwestycyjne itp itd? :)

A tego to już ja nie wiem :)
Dołącz do kultystów Zła!

Balduran De'Arnise

Postprzez Balduran De'Arnise » 11 kwi 2006, 08:37

Misiekh napisał(a):Chyba że jest to przenośnia 8)

Tak żeby nie było - W podręczniku głównym w rozdzaile "Technika" jest powiedziane że Feniks to MONETA, tak że jak dla mnie to rozwiewa sprawę
Dołącz do kultystów Zła!

Balduran De'Arnise

Powrót do Gasnące Słońca