Ekonom dworski, profesja podstawowa do Młotka

Masz jakiś pomysł na przygodę do dowolnego systemu? Potwora? Przedmiot? Postać lub tego typu dodatki? Podziel się nim z nami!

Ekonom dworski, profesja podstawowa do Młotka

Postprzez Misiekh » 21 lip 2006, 22:05

Ekonom, profesja podstawowa (uczony)

Nie można wymagać od szanującego się szlachcica, by sam zarządzał swoimi posiadłościami. Obliczanie wielkości plonów, określanie liczby chłopów potrzebnych do poszczególnych prac, wyliczanie podatków należnych seniorowi i renty należnej szlachcicowi od chłopów – to nie są zajęcia dla możnego pana. Każdy szlachcic, którego na to stać, zatrudnia do takich prac ekonoma – człowieka wykształconego specjalnie do zarządzania majątkiem ziemskim. Wielu ekonomów wywodzi się ze zubożałej szlachty, ale nie ma żadnej reguły zabraniającej pełnić tę funkcję chłopom czy mieszczanom – choć oczywiście dla prestiżu możnowładcy lepiej, jeśli ekonom w jego majątku będzie „herbowy”.
Idealny ekonom winien być człowiekiem nieźle wykształconym, uczciwym i odpowiedzialnym, znającym swoje miejsce w szeregu, ale i umiejącym wydawać rozkazy niżej postawionym. Wśród szlachty powszechne jednak są narzekania, jakoby bardzo trudno było o dobrego – i przede wszystkim uczciwego – ekonoma.
Biada jednak nieuczciwemu zarządcy, którego oszustwa odkryje pracodawca. Prawie zawsze kończy się to wygnaniem, a nierzadko również okaleczeniem oszusta.

Schemat rozwinięć
Sz, WW, US, S, Wt, Żyw+1, I, A, Zr, Cp+20, Int+10, Op+10, SW, Ogd+10

Umiejętności:
Czytanie/pisanie
Etykieta
Heraldyka
Prawo
Szacowanie
50% targowanie się
50% gadanina
50% przekupstwo
33% geniusz arytmetyczny
25% monetoznawstwo

Ekwipunek:
Plik pergaminów
Kilka gęsich piór
Kałamarz z atramentem
Eleganckie ubranie
Liczydło
Avatar użytkownika
Misiekh
 
Posty: 2289
Dołączył: 20 kwi 2004, 15:25
Lokalizacja: Wawa

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 22 kwi 2019, 21:45 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA | Forum: PHPBB
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka

cron